על הנסים ועל הנפלאות של ערוץ 10

12 דקות מהמהדורה הוקדשו לכתבה על הניסיונות ועל התפילות להצלת אחיהן של הילדות שמתו בתאונת ההדברה בירושלים. התחינה עזרה, אלוקים נעתר

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

"חדשות 10", ערוץ 10, יום א', 20:00

לפני כשבועיים הורעלו למוות הילדות יעל ואביגיל גרוס בתאונת ההדברה בירושלים. אחיהן, יצחק ומיכאל, נפגעו ואושפזו בבית החולים. שלשום, שודרה בערוץ 10 כתבה שליוותה את הצוות הרפואי במהלך הנסיונות להציל את חייהם של הבנים. שווה לחרוג מהנוהג ולהתייחס לכתבה הזאת, למרות ששודרה לפני יומיים.

12 דקות מהמהדורה המרכזית הוקדשו לכתבה של מאיה איידן ולשיחה איתה - זה זמן יקר מאוד במונחי חדשות. כשהמגישה טלי מורנו הציגה את הכתבה, היא הודיעה ש"במשך שבוע התפללה מדינה שלמה לשלומם של שני ילדים". האמירה הזאת חוטאת לאמת ולחלק גדול מהצופים. גם אם כל עם ישראל ייחל להבראת הילדים, זה לא אומר שהתפללנו. אפשר לתת למורנו ליהנות מהספק ולטעון שבהקשר הזה, היא התכוונה ל"תפילה" במובן הרחב של המלה (הפצרה, תחנונים, הבעת משאלה) אבל לא זה המקרה. הכתבה של איידן העידה שהכוונה היא למושג כפשוטו - תפילה של אדם לאלוהים.

מתוך כתבתה של איידן. סיפור חדשותי שהפך למעשייה

הכתבה הראתה צוות מיומן וחרוץ, שפועל עם הרבה מוטיבציה, חמלה ותחושה של שותפות גורל וגם במקצועיות גדולה. יש ידע, יש נהלים, יש מכשור מתקדם, יש צינורות, יש מוניטורים, יש צפצופים מונוטוניים, יש מסדרונות בוהקים, יש מדים. כל החבילה הזאת מביאה לתוצאה המשמחת - הוצאת הילדים מסכנת חיים. אלא שעל פי הכתבה של איידן, נוכח פה גורם משמעותי יותר מהרפואה המודרנית.

שנייה אחרי שראינו את הרופאים מתייעצים, מתרוצצים, מנתחים בעדינות ומשתמשים בניסיון ובטכנולוגיה כדי להציל את מיכאל ויצחק, מופיע בכתבה קטע וידיאו שבו אם הילדים הכאובה אומרת למצלמות: "רק התפילות יעזרו, אין שום דבר אחר בעולם". האם, אשה שמאמינה באלוהים, רואה כך את המצב. הכתבה, מצדה, מיישרת איתה קו. "התפילות עוזרות", מודיעה איידן לצופים, "ימים ארוכים של דאגה עוברים על ההורים והצוות". מהמלים האלה אפשר להתרשם שהצוות ישב וחיכה בדאגה שהימים הארוכים יעברו ושהתפילות יתגשמו. זה לא מתיישב עם מה שרואים בכתבה. התמונות של הצוות הנמרץ אומרות "ידע" והמלים של איידן אומרות "מיסטיקה".

אחת המרואיינות, אחות ב"שניידר", אשה חילונית למראה, אומרת שהצוות מתפלל: "אנחנו עושים את שלנו והוא שם למעלה עושה את הרוב". איידן מסכימה איתה: "זה הדיל, הא?" וברקע עולה השיר "קטונתי" של יונתן רזאל: "קטונתי מכל החסדים ומכל האמת אשר עשית את עבדך".

ברגע הקליימקס, כשהאחים יוצאים מסכנת חיים, השיר מתגבר עם הפזמון: "הצילני נא, הצילני נא, הצילני נא". התחינה עוזרת, אלוקים נעתר, שני האחים כבר נושמים לבד, ואנחנו נשארים עם סיפור חדשותי שהפך למעשייה סוחטת דמעות, על נסים ונפלאות. ובסופה אנחנו פחות חכמים משהיינו לפניה.

גם אתם חושבים שהכתבה הציגה מציאות מיסטית ומקוממת? הגיבו כאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ