משל הבטטה

תגידו "בטטה" הרבה פעמים: בטטה בטטה בטטה בטטה בטטה. איזו מילה מטופשת – אוסף שרירותי של אותיות. אותו הדבר עם "צוק איתן" בטלוויזיה.

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

שידורי החדשות, סוף השבוע, ערוצים 1, 2 ו-10

תחשבו על המילה "בטטה". על מה אתם חושבים? אתם רואים מין תפוד עם בשר כתום? קופץ זיכרון של צ'יפס טעים שאכלתם? עולה לכם בפה טעם מתקתק? עכשיו תגידו "בטטה" הרבה פעמים. בטטה בטטה בטטה בטטה בטטה. איזו מילה מטופשת – אוסף שרירותי של אותיות. מה זה אומר בכלל? נעלם הטעם, נגוז הצ'יפס, נשכחה הבטטה. אותו הדבר עם "צוק איתן" בטלוויזיה.

כבר כמעט שבועיים של שידורי מלחמה נון-סטופ. המלים חוזרות על עצמן, האירועים מופיעים שוב ושוב במתווה מעגלי. שוב "ירי רקטות", שוב "צה"ל מגיב", שוב "צבע אדום במועצה אזורית אשכול", שוב "למוטט את תשתיות החמאס", שוב "מטח כבד לעבר גוש דן", שוב "כתבנו אלמוג בוקר". בטטה בטטה בטטה בטטה. מרוב רפיטציה האירועים מאבדים משמעות ורצף הפעולות הממשיות (פצצות שנופלות על אנשים מהשמיים) הופכות לבלילה אחידה, תפלה וזרה – חיבור מקרי של האותיות ב', ט', ט' ו-ה'. בלי צבע כתום, בלי טעם מתוק.

הדיווח אתמול על שני חיילי צה"ל שנהרגו, שבר את שגרת הסיקור והכניס ממד טראגי חדש לסיפור המלחמה הנוכחית. אלא שגם התפנית המדכדכת הזאת נבלעה בין "עוד מטח רקטות" ועוד "כתבנו אלמוג בוקר" ולא יהיה מופרך לגלות בעוד שבוע שדיווח על חיילים הרוגים ייכנס למחזור הדם של החדשות והמונחים "חילופי אש כבדים" ו"הודעה נמסרה למשפחות" יבלעו בין "צה"ל מגיב" ו"נא להישמע להוראות פיקוד העורף".

רצף שידורים ארוך שדורס את לוח התוכניות הרגיל ("גל פתוח" או "אולפן פתוח") הוא כלי שנועד למקרי חירום או אירועים דרמטיים במיוחד. ההחלטה להחרים את המסך לשידורי חדשות נועדה לסמן שיש פה דרמה. אלא שהרצף הבלתי נפסק מעקר את המשמעות מהתכנים שמשודרים ומעלים את הדרמה.

עכשיו, כשאנחנו מתקרבים לשבועיים של פריצה אחת ארוכה לשידור, כבר אין לנו יכולת להבחין - מה חשוב ומה סתמי; מה חדש ומה שגרתי; מה כבר שייך לבנאליית המלחמה ומה באמת אמור לטלטל אותנו. ביקום סביר, תפקידם של עורכי ומגישי החדשות הוא להפריד עבורנו את הטפל מהעיקר. אלא שאנשי מערכות החדשות ויתרו מזמן על המהות של העבודה שלהם ובחרו להציף אותנו במידע חשוב ולא חשוב. במקום להגיש לנו מנות מדויקות של מזון טעים ומזין, הם פרשו בופה ענקי וולגרי ונותנים לנו לבחור – קחו מה שאתם רוצים, מבחינתנו הכל אותו הדבר.

אנשי החדשות עובדים מאוד קשה בשבועיים האחרונים. הם ישנים מעט, מדברים הרבה ומנהלים שידורים מורכבים ומתוחים. מהקושי האמיתי – העמוק יותר – הם נמנעים. וזה הקושי להחליט בשבילנו מה חשוב ועל מה אפשר לדלג.

צילום מסך חדשות ערוץ 2צילום: צילום מסך ערוץ 2

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ