האח הגדול: מטופשת, מטופשת, מטופשת

מצד אחד אפשר רק להחמיא לעורכי התוכנית שידעו לקשר בין המצב הבטחוני למה שקורה בבית האח. מצד שני, התוצאה הייתה לוקה בחסר ובעיקר מעוררת אי נוחות

ירין כץ, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירין כץ, עכבר העיר

השבוע הופצה בפייסבוק תמונה של שלט גדול ובו כתוב: "משפחת אליאב אוזן תומכת בחיילי צה"ל ומבקשת לסמס את הספרה 9 ל- 2626". התמונה הזו הצליחה לנסח במדויק את הפנים החדשות של הישראליות, שהאח הגדול הוא תופעה מייצגת שלה. מבלי למצמץ, מערבבים הישראלים החדשים בין ציונות לטראש פופולרי ובין ערבות הדדית לאינדיבידואליזם אגואיסטי. כך הופצצנו בשבועות האחרונים בפליטי ריאליטי ושחקנים שצילמו את עצמם בסרטוני הודיה לחיילי צה"ל (כשכל מטרתם היא הכנסת שמם לגיא פינס וחדשות הבידור), או בעמודי פייסבוק שמקדמים את בעליהם באמצעות שלטים וציורי גוף שאמורים לעודד את חיילינו האמיצים. » האח הגדול - כל הפרטים

האח הגדול, כשופר של הישראליות החדשה, לא עמד מנגד, והחליט להתגייס גם הוא למען תושבי הדרום. בשבוע שעבר הוא הציע לזוג אחד מדרום הארץ שחתונתו נדחתה בשל האירועים – לערוך אותה בבית האח הגדול כחלק מהמשימה השבועית של הדיירים (זאת בנוסף לאקט ההירואי של פתיחת ערוץ 26 בחינם לתושבי הדרום). אין מה לומר, נמצא מושיע וגואל לעם ישראל.

חתונה מהשקרים

לצורך עמידה במשימת החתונה, חילק האח הגדול את הבית לשתי קבוצות כשבראשן עמדו שתי הדיוות של הבית – עינב בובליל ומיקיאגי. שתי הקבוצות היו צריכות להכין פרזנטציה שתוצג בפני הזוג הצעיר ותכלול הצעות לסידורי פרחים, צבעי מפות, סוגי משקאות, מנות אוכל (ראשונה, עיקרית ואחרונה), צילום, מוזיקה (שיר כניסה לחופה וסלואו ראשון) ושמלת כלה. התוצאה הרשמית, כמו בחצי גמר המונדיאל האחרון, הייתה 7-1 לטובת עינב בובליל, אבל התוצאה האמיתית הייתה תוכנית טלוויזיה מביכה וקיטשית. אמנם צריך להחמיא להפקת האח הגדול שידעה לאלתר ולארגן משימה שמתקשרת באופן ישיר עם המצב (לעומת משימת האגדות המנותקת ששודרה בשבוע שעבר), אבל הביצוע היה לוקה בחסר ובעיקר – מעורר אי נוחות.

הזוג שנבחר, רותם ואלירן, הוא זוג שתקן וחסר כריזמה, שנראה כאילו הותקף בידי שבט מקומי שרוצה לבשל אותו בסיר תוך ריקוד סביב המדורה. במסגרת המשימה נתבקשו רותם ואלירן לאכול את המנות שבישלו להם עינב ומיקי, ולהביע את דעתם על כל מנה, כש- 12 זוגות עיניים בוחנים אותם. לרוב, מהפחד, הם אפילו לא אמרו את השם של עינב או של מיקי, אלא פשוט הצביעו על המנה שהם מעדיפים כמי שכפאם שד.

שקט מופתי. החתן והכלה (צילום: צילום מסך)

יתרה מכך - הדרך שבה עינב ולינור (שייצגה את הקבוצה של מיקי בפרזנטציה) ניסו למכור לזוג הצעיר את מרכולתם חשפה פן מוכר אחר בישראליות שידוע בכינויו "עבודה בעיניים". מתחילת המשימה עינב ולינור נימקו את הבחירות של הקבוצה שלהן במילים מפוצצות וריקות מתוכן, עד שבחלק האחרון של הפרזנטציה – הצגת השמלה – לינור החליטה לפוצץ את הבלון והסבירה לזוג הצעיר שהם בחרו את השמלה הכי יפה מתוך האופציות שניתנו להם, וכל הדיבורים על שמלה נוחה שמתאימה לאישה בהריון (הכלה הצהירה שהיא בהריון) הם חסרי כל בסיס. אך אין מה לדאוג, אמירת האמת הזאת הייתה בסך הכל חלק מהאסטרטגיה השיווקית של לינור, שניסתה בצורה הזאת לקנות את אמונו של הזוג הצעיר (האסטרטגיה הזו, אגב, לא הצליחה לה והכלה בחרה בשמלה השניה בגלל שהיה לה שובל. יש גבול גם לכוחה של הכנות).

משולש ברמודה

עם כל הכבוד למבצע הצבאי בעזה או לחתונה של רותם ואלירן, מה שמעניין באמת את צופי האח הגדול בשבועות האחרונים זו סאגת היחסים הבלתי נגמרת של נופר, אליאב ודנית (או בקיצור נא"ד). מדובר בתאונה שרק מחכה להתרחש מרגע שנופר נכנסה לבית, ולפי ההתפתחויות האחרונות זו כנראה תהיה תאונת שרשרת.

הסיפור שאינו נגמר. אליאב ודנית (צילום: צילום מסך)

השבוע התחיל בהטחת האשמות של דנית באליאב, על כך שהוא מתכחש ליחסים שהיו ביניהם. בשיא הפרק הם (דנית ואליאב) החלו לריב מול כל הבית על "הנשיקה פלוס" שהייתה או לא הייתה ביניהם מתחת לסדינים (הייתה – כי באח הגדול רואים כמעט הכל). בהמשך אותו יום, כשדנית ואלדד ישבו בחצר, נשמעו צעקות מבחוץ – "אלדד תזהר, אליאב נחש". דנית קיבלה את המסר הזה כרוח גבית וחזרה עליו שוב ושוב בקול רם כדי שאליאב ישמע.

בעקבות האירועים האלה ובעקבות מסר שקיבל מקרובת משפחה שלו שנכחה בחתונה (מסר מאבא שלו שמבקש ממנו להתנהג בשכל), החל אליאב להבין כיצד הוא מצטייר בחוץ (פלייבוי שפוגע ברגשותיה של בחורה תמימה), וניסה למזער נזקים. במקום להפגין זוגיות פומבית עם נופר אל מול פניה של דנית כפי שעשה בתחילת השבוע, הוא ביקש מנופר להתרחק כדי לא לפגוע בדנית, ומאוחר יותר באותו לילה – התייחד עם דנית בחדר השירות, ואמר לה שהוא אוהב אותה ושהוא מצטער על ההתנהגות שלו. באקט סימבולי, אחרי שהוא ודנית כמעט התנשקו, נופר ניסתה לפתוח את דלת חדר השירות בכוח ואליאב נשען עליה וסגר אותה בפניה.

נראה שמהמשולש המזוהם הזה, אף אחד לא יכול לצאת טהור במאה אחוז. אליאב הוא כמובן ראש ציר הרשע (כפי שדורון מירן כינה בזמנו את אלדד), והוא לא מצליח לעבור אפילו יום אחד מבלי לשקר לאחת משתי הבחורות שרוצות בקרבתו. לדנית הוא אמר שלא היה כלום עם נופר, לנופר הוא אמר שלא היה כלום עם דנית, ובו בזמן הוא הספיק בשבועות האלה לגרום לכך שיהיו יחסים רומנטיים גם עם נופר וגם עם דנית. נדמה לפעמים שהוא שוכח שקיימות מצלמות בבית האח הגדול, ורק כשהוא נזכר הוא מנסה לכפר על טעויותיו. אבל דווקא נסיונות הכפרה שלו (הנסיון לרצות פעם את דנית ופעם את נופר) הם שגורמים לו לכרות לעצמו בור גדול עוד יותר.

גם דנית, שהייתה אמורה להיות הקורבן האולטימטיבי, לא מצליחה לשלוט בעצמה ופעמים רבות מגיעה למחוזות פתטיים. היא מגדפת את אליאב, מצהירה שוב ושוב על כך שהוא לא מעניין אותה, ואז אומרת לו שהיא אוהבת אותו. כשהוא לא נענה למתקפת החיבוקים שלה, היא חוזרת לעשות לו דמוניזציה ולשכב במיטה בבכי כדי לגרום לו לרחם עליה. כשאליאב שוב מנסה להתקרב אליה, כי הבין כיצד הדברים מצטיירים בעיני הקהל בבית, היא שוכחת את כל הדברים שאמרה עליו ומנסה לנשק אותו ולהימרח עליו. זה כמובן לגיטימי, אבל זה מעקר את האמפתיה כלפי הפעם הבאה שהיא תפגע ותתבוסס בקורבניותה (ולפי התנהלות הדברים, אין ספק שתהיה פעם הבאה). הצלע השלישית של הרומן הבלתי נגמר הזה היא כמובן נופר מור, שמתמודדת בנחישות על תואר "אלופת ההיתממות של ישראל". נופר, שנכנסה לבית האח הגדול באמצע העונה, ידעה מי זה אליאב, מה הוא חושב עליה, ומה היה לו עם דנית. העובדה הזו לא הייתה צריכה להפריע לה לפתח יחסים עם אליאב, אבל הניסיון שלה להיתמם כאילו לא היה לה מושג לגבי הדברים, הוא מגוחך. יתרה מכך – כשדיירי הבית החלו לרחם על דנית שצריכה לראות בכל יום את הזוגיות הפורחת של נופר ואליאב, החלה נופר לצרוח עליהם וטענה שהניסיונות שלהם לנחם את דנית נעשים כדי לצבור אהדה בקהל, ושהמהלך הזה שקוף ומועתק מעונות קודמות של האח הגדול. נופר כמובן צודקת בכך שההתנהגות של דיירים בבית האח הגדול היא הרבה יותר מודעת ומחושבת ככל שמתקדמות העונות; אבל היא שכחה לציין שהיא בעצמה סובלת מאותה תסמונת כמשתתפת בעונה השלישית של האח הגדול, וכל הצעקות שלה והדרמות שהיא יוצרת מקדמים אותה בסופו של דבר במשחק (ולראייה – גם היא וגם אליאב, שלכאורה לא הצטיירו טוב מהפרקים האחרונים, שרדו את ההדחה אמש).

אלופת ההיתממות של ישראל. נופר מור (צילום: אור גפן)

המשולש הזה של נא"ד ימשיך ככל הנראה לספק עניין לצופי האח הגדול גם בשבועות הבאים. הקהל לא רצה להדיח אף אחת מהצלעות בו, והוציא החוצה דווקא את מי שאמור היה להיות חביב הקהל – צחי אשכנזי. כאן זו גם הזדמנות להודות בטעות; בטור הראשון של העונה הערכתי שצחי יהיה הזוכה של האח הגדול, כיוון שהוא הכיל תכונות שאפיינו לא מעט מהזוכים בעונות הקודמות (שילוב בין ג'קי, קותי ואלירז). בדיעבד צחי לקה בשתי תכונות מרכזיות שאופייניות לזוכים באח הגדול: הוא לא היה מספיק תמים וטוב לב (ובכל זאת הוא ישב על משבצת "העילג טוב הלב"), והוא לא עורר מספיק דרמות סביבו. כעת כל שנשאר לי הוא לאכול את הכובע ולצרף את הדחתו של צחי, להדחות של דורון מירן ואורטל בן דיין שתפסו אותי בהפתעה.

בזמן שישנתם

· אורטל גושן ישבה בחדר האח הגדול בשמלה ורודה, כפכפים ורודים ולק ורוד ואמרה "לא הכל ורוד האח הגדול".

· בזמן האחרון ארגוני זכויות האדם באירופה מדברים על רצח עם שנעשה בעזה. חבל שהם לא אמרו משהו גם על רצח השיר שביצעו דיירי האח הגדול בשיר "ואז תבואי" של הראל מויאל, לצלילי הגיטרה הלא מכוונת של אחי.

· לנופר מור - אין טעם להתגאות בזה שבחרת את השיר "חתן וכלה" של אורן חן כשיר שבירת הכוס של הזוג הנישא. יש חולצות של לה קוסט ונייקי בשווקים של תאילנד שהן יותר מקוריות מהבחירה הזו.

· בתחילת משימת החתונה הדיירים עוד לא ידעו מי הוא הזוג שמתחתן, ובקבוצה של עינב חשבו להציע זמר אורח. נופר הציעה מבחר: "ליאור נרקיס או שרית חדד או אייל גולן או משה פרץ". טל נשפה את עשן הסיגירה שעישנה ובמבט מיואש שאלה "ומה אם הם אשכנזים?"

· ולסיום – גם משפחת עכבר העיר תומכת בחיילי צה"ל ומבקשת מכם לעשות לייקים לכתבות שלה ולשתף אותן בפייסבוק שלכם. תודה.