הערוץ הראשון העדיף להתעלם מהחומה הקפואה שבין האיסלאם למערב

במשדר מיוחד שהתמקד בדאעש הטון היה רגוע. הסיבות להתעוררותו של הארגון וההמונים ששואפים לחזור לאחור בזמן נשארו מחוץ לאולפן

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן
שני ליטמן

משדר מיוחד על דאעש, ערוץ 1, 21:00

הצופים האדוקים של "משחקי הכס" יודעים שהגיבורים משלים את עצמם. הם עסוקים במלחמות פנימיות, שבהן כל צד מנסה לשלוט בשבע הממלכות. סטאניס מכריע את הפראים, משפחת לאניסטר נערכת למאבק בדאינריז אם הדרקונים. אבל האיום האמיתי שמעבר לחומת הקרח הגדולה נורא בהרבה ממה שאפשר לדמיין - המהלכים הלבנים, שהם למעשה מתים שקמים לתחייה, בלתי מנוצחים, אכזריים וחסרי נשמה. ממש כמו שהתרגלנו בחודשים האחרונים לחשוב על ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש).

בתיאום מושלם עם המתקפה של ארצות הברית ומדינות ערב על אזורים הנשלטים בידי המדינה האיסלאמית בסוריה, שידר אתמול ערוץ 1 משדר מיוחד שעסק בארגון שהפך לסמל לכל הרע שמאיים על עולמנו. המשדר נפתח בכתבה שצילם עיתונאי של ערוץ וייס ניוז, שנכנס בליווי צמוד של דובר המדינה האיסלאמית לעיר א־רקה שבסוריה, המוגדרת בירת המדינה האיסלאמית.

מתוך המשדר בערוץ 1

הכתבה, בטון מפוכח ורגוע, התרכזה בעיקר בחיי היומיום במדינה האיסלאמית. נראו רק כמה ראשים משופדים על גדר ואיש שנצלב בכיכר העיר. החיסבה, המשטרה של הארגון, מפקחת על צניעות, התנהגות נאותה ומסחר הוגן. סוכן משטרתי לקח את הכתב במכוניתו והעיר בחביבות לאחד העוברים והשבים שאשתו אינה עוטה רעלה מהבד הנכון, כי אפשר לראות מה היא לובשת מתחת. הגבר הבטיח לתקן את התנהגותה של אשתו.

הטון הרגוע של הכתבה נמשך גם באולפן. עודד גרנות הזכיר שאלמלא ההברקה השיווקית של המדינה האיסלאמית - עריפות ראשים של עיתונאים מערביים - לא היינו שומעים על הארגון הזה. הם לא הרגו יותר אנשים מאשר כוחותיו של אסד, נניח. אורן נהרי ציין שאולי לא כל כך נכון להגדיר את המדינה האיסלאמית כארגון טרור, שכן אנשיו באמת מקימים מדינה איסלאמית.

ראש אמ"ן לשעבר, אהרון פרקש, אמר שאולי הפתרון הוא לעצור להם את המימון. אף אחד לא דיבר על הדחקת הסיבות להתעוררותו של ארגון מהסוג הזה, על ההמונים שמעדיפים לתמוך ברעיון ששואף לחזור לאחור בזמן, מסרב לקבל את המשוואה שנאורות וקדמה טובות ממסורת ומדת. גם בערוץ 1 העדיפו להפנות את הראש אל החומה הקפואה שניצבת בין המערב לבין האיסלאם, ושוב שכחנו שהחורף מגיע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ