פולישוק עונה 3: הומור שבין תחת לבובעס

פולישוק היא לא סדרה שגורמת לצופה להתגלגל מצחוק, אבל השורה התחתונה שלה חשובה מכדי לוותר עליה

הגר בוחבוט, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הגר בוחבוט, עכבר העיר

רק בישראל יכולות לחלוף שנים עד שעולה עונה חדשה של סדרת מקור. זה לא קורה בגלל שאנחנו כל כך מאופיינים בסבלנות, פשוט כי כל תוכן מקורי שאינו ריאליטי, יושב אוטומטית בתחתית טבלת התקציבים. "פולישוק!" עלתה לאויר בשנת 2009, חיכינו שנתיים לעונה שנייה ושלוש שנים לעונה הנוכחית. פרק פתיחת העונה ששודר אתמול, עלה בתזמון מושלם עם פתיחת מושב הכנסת בתחילת השבוע. הסדרה שיצר שמואל הספרי, מבטיחה להביא ייצוג פנים-פוליטי, בדגש סאטירי עם השפעות של טלוויזיה בריטית. את ההבטחה הראשונה היא מקיימת, עם האלמנטים הקומיים-סאטיריים, אפשר וכדאי להתווכח.» פולישוק - כל הכתבות

מלבד הקאסט הקבוע שכולל את ששון גבאי בתפקיד השר רובי פולישוק, גיא לואל הנפלא בתפקיד קוזו אביטל – היועץ הממולח, המושך האמיתי בחוטים, חנה אזולאי-הספרי המצוינת כסולי ברזל, ראש הלשכה, שירי גדני כיועצת התקשורת שאצבעותיה לעתים קלות מדי על כפתור ה"לייק", תקומה שהרבני, ודנה אברהם סמו כויקי, המזכירה המסורה על גבול הקראש הרומנטי של פולישוק, אל העונה הנוכחית מצטרף שחקן חיזוק בולט במיוחד: מנשה נוי בתפקיד בולי בובעס, שר האוצר לשעבר, שעתיד לתפקד כראש ממשלהואף מילה על יאיר לפיד

"פולישוק!" היא לא סדרה שגורמת לפרצי צחוק מתגלגל, אבל עד עכשיו היא לפחות סיפקה חיוכים ציניקנים מעת לעת. העונה החדשה ממשיכה כרונולוגית בדיוק מאיפה שהפסקנו. נכון, עברו שלוש שנים, אבל פולישוק והצוות הפרלמנטרי שלו הם עדיין אסופה מקרית של אנשים שלא ברור איך זכתה בשלושה מנדטים. עד כה, די תואם את המציאות הפוליטית שלנו. ההצצה אל שיחות המסדרון הגרוטסקיות, סגירת דילים ושפיכת כספים (60 מיליון שקלים לטובת הקמת המרכז למורשת פולישוק בנתניה, למשל), ממשלה עם או בלי חרדים, הודעות מפוברקות לתקשורת – כל אלה משעשעים במידה מסוימת כייצוג מוקצן על המסך הקטן. הם הופכים להיות טיפה עצובים, שלא לומר מקוממים, כשאנחנו מבינים שהייצוג הזה – יש בו משהו (וכנראה די הרבה) מן המאפיינים של הפוליטיקה הישראלית.בובעס הוא גבר-גבר, רהוט ומוקפד, מצהיר מול כל מצלמה שחלאס. נמאס לנו לשלם עבור אוכלוסיות מיעוט, לממן את החרדים. והנה עכשיו הוא מחזיר את הכוח לידיים הציוניות של כולנו, אלה מאיתנו שבחרו להתגייס לצבא לפחות. ואף מילה על יאיר לפיד. מאחורי הקלעים, מול עינינו המשתאות, הוא מסתחבק עם תנדורי, הש"סניק הנלעג שמכריז שבשמחה היה מוותר על משרד השיכון, אבל יש לו סקטור שלם לקמבן. ואף מילה על כל ראש ממשלה מאז 1984, בה התמודדה המפלגה לבחירות. בין לבין, בובעס מספיק לנהל רומן עם הדוברת שלו, ולהציע לפולישוק מגוון תפקידים – רק שלא יפוצץ את המזימה.לתפארת מדינת ישראל. פולישוק (צילום: צילום מסך)

הפרומואים לסדרה זועקים בגאון, כאילו היה מדובר לפחות בגאג של לואי סי.קיי, שפולישוק עומד לקבל שלושה תיקים בממשלה הנוכחית: תיירות, חוץ ותרבות. אממה, בראשי תיבות, זה יוצא (החזיקו את הבטן) שר התח"ת. בהצצה לפרק הבא, מתנהל ויכוח שלם, שמטרתו היא להגחיך את האופן שבו מחולקים תיקים בממשלה. בסדר. אבל כל כך הרבה תח"ת, בתח"ת, תוח"ס ותות"ה לא נשמעו על המסך מאז "אסקימו לימון". ולא, זו לא מחמאה.

ועל האף האמור, שווה לזכור ל"פולישוק!" רגעי חסד, גם משתי העונות המוצלחות הקודמות, וגם על העבודה ההסברתית המעולה שהיא מול ציבור הבוחרים – מולנו. הפוליטיקה בישראל היא לא יותר ממשחק לא אינטיליגנטי במיוחד, ול"פולישוק!" יש קאסט מצוין, תזמון נבואי ושורה תחתונה חשובה מכדי לוותר עליה.