הניגוד בין "הטובים" למעשים שפלים ואלימים קיים רק בראש של אילנה דיין

דיין הדגישה כי הראיון עם מאבטח הרמטכ"ל לשעבר שהורשע בניסיון אונס הוא עקרוני, אך למעשה היחידים שהיו צריכים אותו הם ארז אפרתי שמנסה לשקם את תדמיתו ו"עובדה" בשביל הרייטינג

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוגל אלפר
רוגל אלפר

"עובדה", 21:00, ערוץ 2

אם לאילנה דיין ולכתבת נסלי ברדה היה אכפת ממצבה הנפשי של האשה שהותקפה בברוטליות על ידי ארז אפרתי, הן היו נמנעות מלראיין אותו ב"עובדה". מאליו מובן שההד הציבורי הרב לראיון עמו בזמן צפיית שיא בערוץ 2 (קשה לעורר הד ציבורי רב יותר בישראל) יכול רק להסב לה צער עמוק ולאלץ אותה, שוב, וללא כל צורך, להתמודד עם הטראומה האיומה שהוא גרם לה. והעובדה שלא זו בלבד שהראיון זכה לאחוזי צפייה גבוהים אלא גם נהפך לנושא ויראלי ומדובר ברשתות חברתיות, מעידה כי חייה של הקורבן של אפרתי קשים היום לאין שיעור משהיו בטרם שודר הראיון, שבו תואר התוקף שלה בפרוטרוט. בשביל מה היא צריכה את זה?

היא לא. אז מי כן צריך את זה? אפרתי, שמנסה לשקם את תדמיתו ו"עובדה", שמצדיקה את קיומה בפריים טיים של ערוץ 2 באמצעות השגת רייטינג. אילנה דיין היא מומחית גדולה בלהטוטי הג'אגלינג הרטוריים והמצפוניים הנדרשים כדי לאזן בין צרכי הרייטינג לאתיקה המקצועית האיכותית. את הראיון היא הצדיקה בתואנה שהוא נועד לברר האם טיפוסים נורמטיביים לכאורה כאפרתי – שבשעת ביצוע ניסיון האונס היה מאבטח של הרמטכ"ל, עבד לפני כן בשב"כ ובצבא שירת כצלף ביחידת "דובדבן" – מסוגלים להפגין התנהגות כה מפלצתית. הנושא איננו אפרתי, היא הדגישה. הוא עקרוני.

אפרתי בראיון ל"עובדה". קיבל במה של חצי שעה מול מיליוני צופים מסיבות לא טובות

חבל. לו זה היה המניע היחיד לכתבה, אפשר היה לחסוך אותה – לאילנה דיין, לצופים ובעיקר למותקפת. זו היתממות מקוממת מצידה של דיין, שהיא עיתונאית משכילה ונבונה למדי, עם תואר מתקדם במשפטים מאוניברסיטת ייל היוקרתית. היא יודעת היטב שאנשים נורמטיביים לכאורה מסוגלים לפשעים האיומים ביותר. וכתבתה של ברדה לא הציגה שום תחקיר עומק שאישש את האבחנה הזו. אך לכתבה היה מניע נוסף שכן אפרתי הוא לא רק נורמטיבי לכאורה אלא מה שמכונה על ידי דיין "הטובים", והיא כרגיל משתוממת כיצד אדם כזה מסוגל לעשות דבר כה שפל ונורא.

ממה דיין כה מופתעת? קשה להבין. אדם ששירת כצלף ב"דובדבן" (היש בעולם עמדה כוחנית ואלימה יותר מזו של הצלף המביט בקרבנותיו דרך כוונת ממרחק עצום?) ושבילה את כל החייו המקצועיים בסביבת עבודה כוחנית, רוויית אלימות וכלי נשק, סביבה שגם ידועה בתרבות הארגונית הסקסיסטית והמצ'ואיסטית שלה. מדוע היא מופתעת שדווקא גבר עם רזומה כזה מתגלה כעבריין מין?! והרי דיין לא טורחת להזמין ראיון עם כל עבריין מין שמשתחרר מהכלא. אפרתי עניין אותה בגלל שהוא סיפור שמביא רייטינג, ובגלל שמבחינה עיתונאית היא ראתה איזה ניגוד בלתי נתפש בין הרקע שלו למעשה שלו.

הניגוד הזה קיים בעיקר בראש שלה. כתב יהלי סובול ב"כל החבר'ה", להיט גדול של "מוניקס סקס" משנות ה-90', שעדיין מושמע לעתים מזומנות ברדיו: "אבל הם לא מהסוג שהולך לכלא, הם מהסוג שהולך לקרבי / הם מהסוג שמרים את הדגל בטקסים בבית ספר ובתנועה / הם למדו בצופים איך לקשור את החבל / והרבה יותר קל לקשור בחורה". הקשר בין תרבות עבריינות מין של "הטובים" בחברה הישראלית, המשרתים במשטרה ובצבא, לבין משיכתם למשלח היד הזה מוכר לכל מי שבוחן את התחום הזה בחשיבה ביקורתית ולא מצמיד אוטומטית את תווית "הטובים" לכל מי שלובש מדים.

גם הראיון הקצרצר עם פרקליטתה של המתלוננת בתום הכתבה לא עזר לשנות את הרושם שתוקף אלים קיבל במה של חצי שעה מול מיליוני צופים מסיבות לא טובות.

כתבות מומלצות

"מערבולת"

למרות שהסוף ברור מראש, הסרט הזה הוא כמו פטיש על הראש

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

אלי מזרחי, קפה מזרחי. העסק נפתח בשיא תקופת הפיגועים בעיר

אלי מזרחי, האיש ששינה את שוק מחנה יהודה, מת בגיל 71

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"