קשר דם: הסדרה שעוזרת לברוח מהצרות

סיפורו של שבט ריינבורן משתייך לז'אנר שמאפשר לאנשים שמחשיבים עצמם לאינטלגנטים להסדיר את הנשימה בתקופות היפרוונטילציה - כלומר מייצר ציפייה, אך לא גורם לשברון לב בפרידה ממנו

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוית הכט
רוית הכט

קשר דם, yes binge

למי שכמוני איננו מסוגל לנשום בצורה סדירה בצל תוצאות הבחירות, הסכם הגרעין האיראני ומות הילדים במחסנים, ואינו יכול עוד לראות אף פוליטיקאי מתראיין, מומלץ לטבוע, כמוני, ב"קשר דם" – הסדרה החדשה של נטפליקס מאת יוצרי דמג'ס הפופולארית.

שמעתי על אנשים שפנו אחרי הבחירות להתנחם בעונה החמישית והמופרכת של "אחוזת דאונטון" ואפילו בעונות האחרונות והמחופפות של "אבודים". סוטה אחד התוודה כי הוא צופה בשידורים חוזרים של "שושלת". זו אינה טיפשות או קלות דעות, אלא התגלמות של יצר החיים בבני אדם גמורים מהמציאות.

"קשר דם" מגוללת את סיפורו של שבט ריינבורן, השוכן באזור הקיז של פלורידה (כך שיש שם נופים ימיים וחתיכות), על קורותיו האפלים וסודותיו הכמוסים עם שובו של הבן הבכור דני, "הכבשה השחורה" של המשפחה, לרגל חגיגות 45 שנים למלון המשפחתי.

באופן אישי אני מחבבת סיפורים שמלמדים כמה מסוכן הוא הארגון הנקרא "משפחה", ומאשררים מסקנה שמקבלת תוקף מדעי אחרי סדר פסח, ולפיה ככל שקיימים במשפחה טקסים חשובים ומושקעים יותר, כך היא מתפקדת פחות. גם צוות השחקנים רחוק מלהיות מביש, כשהמובילה היא זוכת האוסקר סיסי ספייסק שממלאת תפקיד בנאלי, אבל בכל זאת – סיסי ספייסק.

אבל העלילה, השחקנים, ניתוח הדמויות והאמצעים האמנותיים משניים לז'אנר שאליו משתייכת "קשר דם", שהוא הדבר שעליו יש לדבר. זוהי סוגה שניתן לכנותה "פיגור לא בוטה מדי, שארוז בצורה נאה ומכובדת", כזו שמאפשרת לאנשים שמחשיבים עצמם לאינטלגנטים להסדיר את הנשימה בתקופות היפרוונטילציה. זהו ז'אנר נפוץ שאינו מוערך דיו, כשם שאין מוקירים מספיק את תרומת הצווארון הכחול למשק.

תרומת סדרות כמו "קשר דם", השומרת על מבנים פטריארכליים וסכמות דרמטיות פשוטות ויעילות (הגברים הם דמויות "עמוקות", הנשים סייעניות או מתות ובכל מקרה יפות) היא באפקט "העולם מתמוטט אבל ארביץ שני פרקים ואשכח מהכל" שהן יוצרות. היא מפתיעה במידה, כלומר אינה מטלטלת בשום צורה, קולחת אך לא מורכבת מדי, מייצרת ציפייה לפרקים הבאים, אך לא גורמת לשברון לב בפרידה ממנה. בקיצור נותנת מוצא של כבוד לאנשים שזקוקים לטלנובלה, אך לא רוצים לשקוע ב"יפים והאמיצים" ודומותיהן, המיועדות לאנשים לפני או אחרי אסונות נפשיים כבדים.

אז בין חרדות ממלחמה בקיץ, למאמץ האינטלקטואלי שדורשת "הג'ינקס" המטלטלת, והציפייה לעונות הבאות של "הגשר" ו"בלש אמיתי", לכו תשטפו את המוח בחופים היפים של "קשר דם". תישארו אותם אנשים, רק עם ראש פחות נפוח מדאגות.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"