"ליגה ג'": כאן, בניגוד לאגדות, הסוף לא תמיד טוב

הסדרה התיעודית "ליגה ג'" מתארת את החיים בתחתית שרשרת המזון של הכדורגל הישראלי. במגרשיה הנסתרים תוכלו למצוא את כל מה שמציעים לכם בליגות הגדולות, רק בלי דאווין

ניר צדוק
ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחקני שדרות. מתוך הסדרה ,ליגה ג'"
שחקני שדרות. מתוך הסדרה ,ליגה ג'"צילום: צילום מסך מתוך ער�
ניר צדוק
ניר צדוק

אפרים סיאדה הוא שחקן ספסל, בעל דוכן אוכל (הוא ממליץ על הקציצות), ולעת מצוא ובהעדר בעל מקצוע — גם האחראי על סימון הקווים במגרש של מכבי שדרות. מגובה הדשא, סיאדה נראה כמו אמן בתחומו, בעל הידיים היציבות ביותר בכל שער הנגב. כשהצילום מן הקרקע מתחלף במבט מגבוה, מתגלה התמונה האמיתית. עם כל הרצון הטוב, עיגול האמצע נראה כמו עיבוד חופשי במיוחד לאליפסה וקווי האורך ישרים כמו חלק מחברי הכנסת. בהמשך תתברר האירוניה המרה — לסיאדה אין מקום במגרש שהוא עצמו מסמן. פסי הסיד מחלקים את העולם לשניים, גם אם באופן עקלקל — מעבר להם ניתן להסתובב בחופשיות, אך לשטח שהם תוחמים אין כניסה. המאמן לא נותן לו.

כך נפתחת "ליגה ג'", סדרה בת חמישה פרקים שתעלה היום בכאן 11 ומתארת את החיים בתחתית שרשרת המזון של הכדורגל הישראלי. בסמליות רבה, הסצינה הזו מקפלת בתוכה את הסיפור כולו — גבולות מטושטשים ולא ברורים של עולם שנראה כמו הכדורגל שאתם מכירים, אבל לא בדיוק. המסגרת הכללית בליגה ג' היא זו המוכרת של המשחק (מגרש, שני שערים וכדור), אך בתוכה יש מקום ליותר ממשחק. המאמן לא רק בוחר את ההרכב, הוא גם מוכר אבטיחים. החלוץ לא רק מבקיע שערים, הוא גם שוטף כלים. הסיבה ברורה — כדורגל זה אולי החיים, אבל עם כל הכבוד, כאן זו לא ליגת העל, וצריך גם לחיות ממשהו.

ליגה ג' - צפו בפרק הראשון

בתוך המסגרת המטושטשת והלא ברורה של ליגה ג' מסתתר סיפור שיש דרכים רבות לספר. רובי אלמליח, יוצר הסדרה, עובר בכולן. מחד גיסא, "ליגה ג'" מציגה שחקנים, מאמנים, מנהלים ואוהדים שמתייחסים לקבוצתם ברצינות שמקובל לחשוב כי שמורה רק לקבוצות גדולות בהרבה. הסדרה מטפלת בהם בכבוד הראוי להם. עולמם הוא עולם ומלואו, חלומותיהם — חלומות לכל דבר ועניין. אלמליח מיישר איתם קו כאשר הוא מתעד את המשחקים עצמם בכל הכלים השמורים למשחקים מהליגות הגבוהות. הכדורגל עבורו הוא לא רק סיפור מסגרת ותירוץ להפנות את המצלמה ל"אנשים צבעוניים עם סיפור" שבהכרח נמצאים בצמתים הנשכחים של החברה הישראלית. משחקי המפתח מתוקצרים לפי כל כללי הטקס, עם סרגל שמראה על התוצאה.

מאידך גיסא, "ליגה ג'" לא עיוורת לפוטנציאל הקומי האינסופי שקיים במפגש בין אותה רצינות למציאות בליגה החמישית והאחרונה. כשמאמן עירוני אשדוד מבקש משחקניו לעצום עיניים ומשמיע את "לתת" ככלי ממריץ, אחד משחקניו לא מצליח לשלוט בעצמו ופורץ בצחוק. החומרים הסותרים הללו — רצינות והומור — מחייבים מינונים מדויקים, אחרת העסק עלול להפוך לבדיחה. נדרשת מהיוצר עבודת רוקחות טלוויזיונית מדויקת שתמנע מהסדרה לגלוש למחוזות הדאחקה והסתלבט. אלמליח עושה זאת היטב. המצלמה שלו הוגנת, ובשל כך מחמיאה לאנשים בהם היא מתמקדת.

אבי פרץ, מאמן מכבי שדרות, ב"ליגה ג'". עולם שנראה כמו הכדורגל שאתם מכירים, אבל לא בדיוקצילום: צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי

זווית מיוחדת

שדרות, אשדוד, בני ממב"ע ובני מושירפה הן ארבע הקבוצות שסיפורן מסופר דרך העיניים של תשע דמויות מפתח. כל אחת מהן מעניקה זווית מיוחדת: יש מאמן, ושחקן שמשחק, ואחר שלא, ואוהד, ואוהדת, ומנהל, ואת חנן אלמקייס, שחקן חיזוק שמגיע לוואדי ערה, נוגס בדקות המשחק של בני הכפר ומגלם את החלום הגדול — לעלות לליגה ב'. אלו האבנים קטנות, אולי הכי קטנות, בפסיפס הכדורגל הישראלי. הם־הם "ליגה ג'", אכסניית כדורגל שברבות השנים נהפכה למטבע לשון וביטוי גנאי. בשביל אוהדי הקבוצות בליגות הבכירות, ליגה ג' היא תו תקן לא מחמיא שנועד לעלוב בשחקן מאכזב, בבחינת "בלם של ליגה ג'". אלא שישנה משמעות נוספת. במבט יותר סנטימנטלי ואלטרנטיבי, ליגה ג' היא ביטוי לכל מה שלא מלאכותי, תרבות נגד למסחור שהשתלט על ליגת העל, למהפכת השיווק והמדדים המדויקים שבוחנים כמה קילומטרים רץ כל שחקן. הסדרה משווקת את ליגה ג' כגרסת הדמו למשחק הכדורגל — בין כתליה המתפוררים, במגרשיה הנסתרים, תוכלו למצוא את כל מה שמציעים לכם בליגות הגדולות, רק בלי דאווין.

אבי פרץ לוקח ללב. הוא נשוי ואב לילדים, מטפל במסירות באביו שעבר שבץ מוחי, ואת כל הזמן שנשאר לו הוא מקדיש לעבודת חייו — מאמן מכבי שדרות. מכל האנשים, הוא מעורר את ההזדהות הגדולה ביותר. כל כך מעורר הזדהות, שכל צופה בעל לב היה מייחל בסתר לבו שפרץ ושדרות ינצחו אפילו את הקבוצה שהוא עצמו אוהד.

החיים יפים בפרק הראשון, כאשר הקבוצה עולה לליגה ב' בסיומה של עונת 2015/16 ואחרי ניצחון דרמטי במחזור הסיום. אלא שכאן מתחילות הצרות. היתרון בליגה ג' הוא שמשם השמיים הם הגבול — יש רק לאן לעלות. אין לאן לרדת היות ואת ליגה ד' עדיין לא המציאו. ברגע ששדרות עולה לליגה ב', היא מגשימה חלום שספק אם היא מסוגלת לחיות בתוכו.

קדימון הסדרה "ליגה ג'"

הפסד 8:0 בעונה הבאה מערער את פרץ עד עמקי נשמתו. הוא עומד מול הלוח המחיק — אביזר הוראה שמשותף לכל המאמנים, ולמולו כולם שווים, מפפ גווארדיולה דרך ברק בכר ועד פרץ — וכותב את המלה "ביזיון". לאחר מכן הוא מוסיף בגדול את הספרה "8" במין התענגות מזוכיסטית. פרץ מדגיש כל עיקול שבה, כל משיכה עם הטוש חורצת בבשרו. כשהוא מסיים לבסוף, הוא מוסיף "0" קטן וכותב "שדרות". "4 עדיין זה על גדר המכובד", הוא אומר לשחקניו למחרת, "8, איך אני יכול, איך?". האסיפה מסלימה כאשר פרץ משחרר את אחד השחקנים בו־במקום. הוא פגוע מכולם, אפילו מסיאדה, שברמה הטכנית לא אשם בדבר — הוא הרי לא שיחק. החלום הגדול שלו הוא שלפרץ תהיה סיבה להיפגע ממנו, להיות שותף לשמינייה שהקבוצה שלו חוטפת, אבל לא - הוא גם אכל את הדגים המסריחים וגם גורש מהעיר, גם לא שיחק וגם אשם.

היות שמדובר בקבוצת כדורגל, גם אם לא מצליחה במיוחד, חלים על שדרות כל החוקים הלא כתובים של אחת. וגם כל הקלישאות. בפגישה עם אמיר אוחנה, יושב ראש עמותת מכבי שדרות, שומע פרץ משפטים שלרוב משמשים לתיאור היחסים בין מאמן מליגת העל לשחקניו — "איבד את חדר ההלבשה", "הקבוצה מעל הכל", "אי אפשר להחליף את כל השחקנים אז מחליפים את המאמן". כשפרץ מתלהט ושוקל להרים ידיים, סיאדה משמש כקול ההיגיון. הוא לא מבין איך אדם שמקלח מדי יום את אביו החולה, שמתמרן במיומנות בתוך תלאות החיים, מתכוון לוותר דווקא במקום האהוב עליו ביותר. "תשקול לפי שאתה אומר 'אני רוצה להתפטר', כי אתה היחיד שיכול להוציא את הקבוצה מהבוץ", אומר סיאדה, "זה קטן עליך". הוא אוהב את פרץ, אפילו שזה לא נותן לו לשחק.

אלא שבספורט, בניגוד לאגדות, הסוף לא תמיד טוב. בעונת 2018/19, שהסתיימה לא מכבר, פרץ לא אימן את מכבי שדרות, שמצדה עדיין כלואה בליגה ב'. גם סיאדה כבר עזב. היום שניהם משתפים פעולה מעבר לכביש, בהפועל שדרות. בליגה ג', אלא מה. פרץ גם נותן לסיאדה לשחק פה ושם. מול מטה יהודה הוא אפילו הבקיע צמד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"