כרגיל, דיוויד לינץ' הוא הכי גאוני, מקורי ומרגש שיש

"מה עשה ג'ק?", נטפליקס

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך "מה עשה ג'ק?". מרגש (ולא, זו לא שגיאת דפוס)
מתוך "מה עשה ג'ק?". מרגש (ולא, זו לא שגיאת דפוס)צילום: צילום מסך מתוך Netfl
רוגל אלפר
רוגל אלפר

סרטו הקצר החדש של דייוויד לינץ', המתרחש כולו בתחנת רכבת ישנה, מוזנחת ונידחת, עוסק באהבה. כמו רבות מהיצירות של לינץ', "מה עשה ג'ק?" נראה כמו חלום מסויט, שבו מגלם לינץ' בלש החוקר קוף החשוד ברצח. הקוף, ג'ק, הוא אדם לכל דבר ועניין, ובכל זאת הוא קוף. וכפי שקורה לעתים בחלומות, למוזרות הזו אין הסבר.

כמו חלימה, עלינו לקבל את החוקיות הבלתי מפוענחת הזו בעת הצפייה. וכמו בחלום, היא מעיקה, והמועקה שהיא משרה גורמת תחושת חנק. בחוקיות האופיינית לחלומות, פרט להיותו של ג'ק קוף, שאר ההוויה בסרט מציאותית לחלוטין. הקופיות של ג'ק היא אנומליה שהבלש, וגם המלצרית שמגישה להם קפה, מתעלמים ממנה. הם מתייחסים אליו כאל אדם. מי פה החולם? חלום של מי זה? של החוקר, או של ג'ק?

מאחר שג'ק נתון במצב החידתי (הוא אדם בדמות קוף), יש סיבה להניח שזה חלום שלו. בחלום הזה הוא מאוהב בתרנגולת. בניגוד אליו, היא איננה אשה שנראית כמו תרנגולת. היא באמת תרנגולת. לצופים אין כלים לפענוח הסמליות הביזארית הזו. סביר להניח שאין גם לג'ק — האדם שחולם את החלום, שאת קיומו המשוער אנחנו מניחים או מסיקים מתוך הצפייה בו. כאלה הם חלומות. בהתאם לדפוס מוכר של חלומות רדיפה, ג'ק נרדף כאן, נחקר, נתפס, נעצר ומואשם ברצח. זה חלום ספוג ברגשות אשם.

פיו של ג'ק הוא פה אנושי, שהושתל בפניו באופן המשווה לו מראה מוטנטי. קולו מכווץ ושברירי, רווי כאב, מעורר חמלה. לקראת סוף החקירה, פתאום זה מחזמר: הקוף פוצח בשיר אהבה. כמו כל שירי האהבה שלינץ' כתב את מלותיהם, זה פיתול אפל לשירי אהבה תמימים של פופ אמריקאי קיטשי משנות ה–50. כשג'ק שר בקולו הרצוץ (זה נשמע כאילו מישהו דורך לו על הגרגרת) ופני הקוף שלו (שנראים כמו גרסה קדומה, טהורה וחפה מכל רוע של פני אדם), הוא משווה לכמיהה ולאהבה הבוערת שבו אנושיות עצומה, קורנת, קורעת לב. רוב הדיאלוג בסרט מורכב מרפליקות שהיו לקלישאות פילמאיות אמריקאיות, שמקבלות כאן הזרה המקנה להן חיים חדשים. בהתאם לחוקיות "החלומית", הסימבולית, רובן עוסקות בחיות. לינץ', כרגיל, הכי גאוני, מקורי ומרגש (זו לא טעות דפוס) שיש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ