אייכלר וסמוטריץ' לא למדו שום דבר מהשואה

ריאיון עם הרב אייכלר, אתר "כיכר השבת" וטוויטר

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ אייכלר. מי שלא שמע את הריאיון הזה, כאילו לא שמע ביזיון של זיכרון השואה מימיו
ח"כ אייכלר. מי שלא שמע את הריאיון הזה, כאילו לא שמע ביזיון של זיכרון השואה מימיוצילום: צילום מסך אתר כיכ
רוגל אלפר
רוגל אלפר

יום השואה הוא זמן טוב להתייחס לאמירת הח"כ ישראל אייכלר על עמיתו החדש ממפלגת העבודה, הרב הרפורמי גלעד קריב, בריאיון מצולם לאתר החרדי "כיכר השבת", בזמן השבעת הכנסת. אייכלר נשאל אם יאמר לקריב שלום, והשיב: "לא, חס וחלילה. אין שלום לרשעים, אמר השם... חילוני הוא לא רשע... הוא תינוק שנשבה... צריך לאהוב ולקרב... רפורמים זה מזייפי היהדות. זה כמו הנוצרים". ובמחשבה שנייה הוסיף כי הרפורמים אף גרועים מהנוצרים, "כי הם משקרים. הם לא שומרים שום מצווה מהמצוות. פשוט מחללים שבת. מחתנים יהודיות ונוכרים. התבוללות. זו סכנה גדולה".

זה סמלי שאייכלר סימן את קריב כ"מזייף יהדות" דווקא יממה לפני יום השואה. תאי הגזים במחנות ההשמדה ויערות האקציות במזרח אירופה היו מלאים במיליוני יהודים שברוחם ובהשקפת עולמם היו קרובים לזרם הרפורמי ביהדות, שהתפתח בארה"ב; יהודים שלא קיימו שום מצווה, שחיללו שבת, שהתבוללו, שהתחתנו עם נוכרים. יהודים אמיתיים. יהודים בזהותם התרבותית. יהודים מספיק כדי שהנאצים ישמידו אותם בשיטתיות. בקרון הרכבת לאושוויץ, הנאצים היו דוחסים פנימה את קריב ואת אייכלר, בלי להבחין שקריב "מזייף יהדות". יחד היו צועדים אייכלר וקריב למותם, בתור יהודים. בצל המוות הזה הוקמה מדינת ישראל. וכדי למנוע עוד מוות כזה הוקמה. והנה, במעמד השבעת הכנסת, סמל הריבונות הישראלית, מסביר אייכלר שקריב לא ראוי שיאמר לו שלום. מי שלא שמע את הריאיון הזה של אייכלר, כאילו לא שמע ביזיון של זיכרון השואה מימיו.

גם רבים מקרב היהודים הקשישים שמועלים על נס בימים אלו, בארץ ובארה"ב, ניצולי השואה האחרונים, הם חילונים או רפורמים. כשאייכלר מכנה את ניצולי השואה החילונים הללו "תינוקות שנשבו", הוא יורק עליהם ומבזה אותם לא פחות מאת הרפורמים. "חילוני הוא לא רשע", מסביר אייכלר. אבל אייכלר כן רשע. ואטום. יהודי ניצול שואה שדבק באתאיזם שלו אחרי חוויותיו בגטו ובמחנה ההשמדה איננו "תינוק שנשבה". הוא אדם ביקורתי ורציונלי, שמצא סיבות טובות להניח שהשם אינו קיים. העובדה שאייכלר אינו מסוגל לכבד את זה מעידה שבניגוד לחילוני, שלמד מהשואה שאין אלוהים, הוא לא למד מהשואה כלום.

ואי אפשר לסיים בלי להתייחס לסמוטריץ', שגם הוא לא למד כלום מהשואה: "אז אחמד", הוא צייץ לאחמד טיבי, שעות אחדות לפני טקס יום השואה הרשמי ב"יד ושם", "מוסלמי אמיתי חייב לדעת שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ולאורך זמן ערבים כמוך שלא מכירים בכך לא יישארו כאן... אנחנו נדאג לכך". אז בצלאל, ביום השואה יש לומר לך, שאם תנסה "לדאוג לכך" שהם לא יישארו כאן — לא יישאר הרבה שיבדיל אותך מהנאצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ