מוארת: הצד האופטימי של הגיבור האפל

אחרי גיבורים כמו טוני סופרנו והאנק מודי, הסדרה מוארת (Enlightened) של רשת HBO לוקחת את דמות האנטי-גיבור ומוצאת בה נקודות אור

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

שם: "מוארת". Enlightened HBO

תקציר: איימי (לורה דרן) היא בכירה בתאגיד קוסמטיקה, חומרי ניקוי ותרופות, שחווה התמוטטות עצבים בעקבות החלטה של הבוס שלה, עמו שכבה, להעביר אותה למחלקה אחרת. בצרחות החוזרות ונשנות "יופי ובריאות הם המחלקה שלי!" היא מוצאת את עצמה מסולקת בעדינות מן הבניין. משם היא נוסעת להוואי, משתתפת במין סדנת ניו אייג', עושה מדיטציה ומתנקה מרעלים. באחד הימים במרכז היא יוצאת לשחייה בים, ושם במים היא פוגשת בצב ים ומבינה שהוא אלוהים. עם כל המידע המואר הזה היא חוזרת לסביבתה הקודמת בקליפורניה ורוצה לחולל שינוי. אבל להפתעתה היא מגלה שאף אחד לא רוצה להשתנות.

סוגה: דרמה קומית

ייחוד: זוהי דרמת כבלים המתרחקת מן האופל. הכבלים האמריקאיים, ו-HBO בראשם, מתמודדים עם הקושי של האדם המודרני באופן ישיר, כנה ופסימי, מטוני סופרנו, דרך ננסי בוטווין ועד האנק מודי. החידוש בסדרה זו היא שעל אף שהיא אירונית ומודעת לעצמה יש בה הבלחות של תקווה, שאינן מבטיחות להתממש. לא מדובר בשיבה לנוסחה של "משבר+הארה=שינוי לטובה", אלא בהתמודדות חדשה.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

ייחוס: לורה דרן הנהדרת ("קטיפה כחולה", "לב פראי"), שפותחת את הסדרה עם איפור מרוח על הפנים מרוב בכי, היא גם יוצרת ותסריטאית הסדרה. שותפה ליצירה הוא מייק וייט ("פריקים וגיקים", "דוסון קריק"), שמגלם בסדרה החדשה הזו, שעלתה בארצות הברית באוקטובר ועולה ביס החודש, חבר לעבודה, במרתף של הלוזרים המוזרים, שאליו נשלחת איימי עם שובה למקום העבודה. תקשורת קשה במיוחד יש לדמותה של דרן עם אמה, שאותה מגלמת לא אחרת מאמה בחיים של דרן, דיאן לאד, שגילמה את אמה גם ב"לב פראי" של דייוויד לינץ' – זה תפקיד שהיא לא רק מנוסה בו אלא גם מצטיינת בו.

מורשת: מ"פרובידנס" סדרת הטלוויזיה עם מלינה קנקרדס מ-1999, דרך "אוורווד" עם טריט ויליאמס (2002-2006) ועד "מזל סרטן" עם לורה ליני מלפני שנתיים, סדרות ההארה והשינוי בעקבותיהם הם חלק מהמסורת הטלוויזיונית האמריקאית, אך בסדרה זו, לפחות בפרקיה הראשונים, קיים מתח אמיתי בנוגע לשאלה מי יכריע – העולם האמיתי או איימי.

שורה תחתונה: אחרי שנים של גיבורים טלוויזיוניים מושלמים, התקבל האנטי-גיבור של הכבלים, הדמות רבת המגרעות, בזרועות פתוחות. הקשיים שנקרו בדרכו, הצד האפל שלו, זכו לטיפול מרתק. הניסיון כאן לקחת אותה דמות, עם אותם קשיים, ואותו צד אפל, ולנסות למצוא בה אור, גם אם לא מאמינים ממש לתהליך שעברה, הוא אתגר מעניין.

עוד במדור: וילפריד | טרה נובה | נערה חדשה | בוס | ערים כל הלילה | הומלנד | גיהנום על גלגלים | שתי נערות מרוששות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ