בצל השערורייה שחוללה, הצפייה ב"משפחת קנדי" מהנה הרבה יותר

הסדרה שפיתח יוצרה של "24", הידוע בדעותיו הרפובליקאיות, עוררה מחאה בקרב היסטוריונים ומקורבים של משפחת קנדי. הערב היא עולה בערוץ 1

רותה קופפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה קופפר

שידור הדוקו-דרמה "משפחת קנדי" בארצות הברית לווה במיני-דרמה שהתחוללה מאחורי הקלעים. כשנה לפני ינואר 2011, המועד שבו אמורה היתה הסדרה בת שמונת הפרקים לעלות לשידור בערוץ ההיסטוריה, החלו להישמע קולות שהתנגדו לסדרה שפיתח ג'ואל סורנואו, יוצר הסדרה "24" הידוע בדעותיו הרפובליקאיות, יחד עם סטיוון קורניש, שגם הוא היה מעורב בסדרת האקשן בכיכובו של קיפר סאתרלנד בתפקיד ג'ק באואר.

כמה היסטוריונים ומקורבים של משפחת קנדי הביעו את מחאתם עוד בטרם החל שלב ליהוק השחקנים, ביניהם בתו ואחייניתו של הנשיא שבמרכז הסדרה, קרולין קנדי ומריה שרייבר (לפני פרידתה המתוקשרת ממושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר ופרסום סיפור הממזר שלו, שהיו יכולים לשמש עוד פרק בסדרה על המשפחה). השתיים, כך פורסם, הפעילו את קשריהן ברשת האם של ערוץ ההיסטוריה, A&E, ודרשו כי הסדרה תבוטל.

ב"ניו יורק טיימס" פורסם כי תיאודור סורנסן, יועצו וכותב נאומיו של ג'ון אף קנדי, וכן הדוקומנטריסט רוברט גרינוולד, שיצר בין היתר סרטים שחשפו את הרווח של קבלנים אמריקאים ממלחמת עיראק, את הכיעור שבשיטת מרכולי וולמארט וכן סרט ביקורתי על רופרט מורדוק, התלוננו על התסריט. גרינוולד אמר שמדובר ב"רצח אופי", וסורנסן אמר שמדובר ב"תסריט ימני, חד צדדי" וכי הוא נגוע ב"גישה נקמנית ומרושעת". באתר שהוקם למטרה זו התבקשו הגולשים לחתום על עצומה שדרשה מערוץ ההיסטוריה להפסיק לשדר "סרטים בדיוניים הנגועים במניעים זרים כ'עובדות'" - כאילו שסרטים דוקומנטריים תמיד עונים על ההגדרה הזו.

בכל אופן, ערוץ ההיסטוריה נכנע ללחצים (וגם שואוטיים וערוצים אחרים ויתרו על הכבוד שבשידור הסדרה). לבסוף שודרה "משפחת קנדי" בערוץ רילז האמריקאי - ערוץ בעל שיעורי צפייה נמוכים יחסית, המתמחה בשידור קדימונים לסרטי קולנוע העתידים לעלות על המסך הגדול, ברשימות מצולמות של "עשרת ה.." וכן בשידורים חוזרים של סדרות מהניינטיז כמו "אלי מקביל".

בישראל תשודר הסדרה החל בערב בערוץ 1, הערוץ הציבורי של ישראל, אך ספק אם יש בהחלטת השידור הזאת אמירה פוליטית או פרובוקציה לשלטון הדמוקרטי הנוכחי בבית הלבן.

למרות ההתנגדות העקרונית לכיפופי ידיים של בעלי שררה, "משפחת קנדי" אולי לא היתה אמורה להיות משודרת בערוץ ההיסטוריה מלכתחילה (ובהחלט אמורה להיות משודרת בערוץ 1 הישראלי) מהסיבה הפשוטה שערוץ ההיסטוריה משדר תעודה היסטורית, ואילו המיני-סדרה הזאת, אף שהיא משלבת קטעי ארכיון, היא דרמה היסטורית (כמו "הבורג'ס"), הנראית מושפעת יותר בסגנונה (למרבה הצער לא באיכויותיה) מ"מד מן" מאשר מכל ז'אנר התעודה והביוגרפיה.

"משפחת קנדי" נפתחת ביום הבחירות לנשיאות ב-1960, בדיוק באותה שנה שבה החלה סדרתו של מתיו ויינר, אלא שמשרד הפרסום סטרלינג-קופר - במסורת קבלת תקציבים שנראים בדיעבד כגרועים או חסרי מזל (סיגריות, תרסיסי דיאודורנט, חברת תעופה אמריקן איירליינס שלימים אחד ממטוסיה הוטס לתוך מגדלי התאומים בפיגועי ה-11 בספטמבר) יעצה לקמפיין של ריצ'רד ניקסון, שהפסיד לקנדי.

"משפחת קנדי" מתחילה ב-1960 אך מיד מדלגת אחורה לשנת 1937. כדי לתחום את אירועי המשפחה, הסדרה משתרעת על תקופה שמתחילה שנתיים לפני מלחמת העולם השנייה ומסתיימת ברצח רוברט קנדי ב-1968.

לפי הסדרה, אנשי המשפחה, הנחשבת כיום לאחת מסמליה של ארצות הברית, חשו בעבר כאאוטסיידרים. עובדת היותם קתוליים - כלומר בני מיעוט דתי (כיום יותר ממחצית מתושבי ארצות הברית הם פרוטסטנטים וכ-23% הם קתולים) והיות האב בן למהגרים מאירלנד היו להם למכשול.

הקתוליות שלהם מוזכרת בפרק הראשון כמה פעמים. הם מתגאים באב, על שהיה לדיפלומט הבכיר ביותר של ארצות הברית (בבריטניה) למרות היותו קתולי (בהמשך הפרק מסבירים לאב שהוא לא יכול להתבטא נגד הנשיא רוזוולט אחרי שזה מינה אותו לשגריר הקתולי הראשון, משום שהוא ייראה ככפוי טובה). אחר כך, כאשר ג'יי-אף-קיי נבחר לנשיא, מציינים בגאווה שהוא הנשיא הקתולי הראשון. מתברר שבארצות הברית של אותה תקופה חששו לבחור בו כי פחדו מהתערבות של האפיפיור בפוליטיקה המקומית.

הסדרה מלווה עוד משברים ואירועים חשובים בנשיאות קנדי - הפלישה למפרץ החזירים, הקמת חומת ברלין, גילוי הטילים הסובייטיים בקובה, המאבק של שחורי ארצות הברית למען זכויות אזרח וכו'. אך מאחר שידוע כי עוררה שערוריה, מה שבאמת מסקרן בצפייה הוא לנסות לנחש מה קומם כל כך את המתנגדים לשידור. האם היתה זו דמותו של אבי המשפחה, ג'וזף קנדי (שמגלם אותו טום וילקינסון המעולה), המתואר כעריץ המעדיף בבירור את בנו הבכור ג'ו על פני הבנים האחרים (ובכלל זה מי שנהיה לנשיא לבסוף ג'יי-אף-קיי), אנטישמי ואף לא ממש אנטי-נאצי (המתרגז על "היהודונים" הלוחשים באוזנו של הנשיא רוזוולט, לדבריו), וקר לב עד אכזר (שהכריח את בתו רוזמרי לעבור לובוטומיה כי היתה קצת פרועה ואפילו לא סיפר על כך לאשתו)? האם זה משום ששוב מציגים את ג'יי-אף-קיי (גרג קיניר, "הכי טוב שיש") כרודף נשים וחושפים שוב את קשריו למאפיה? האם זה כי מראים שהנשיא נהג ליטול משככי כאבים בגלל כאבי-גב כרוניים על בסיס קבוע עד מדאיג? או שמא זה משום שליהקו לתפקיד ג'קי קנדי את קייטי הולמס, שחקנית שעלתה לגדולה בסדרת הנעורים "דוסון קריק" ומוכרת היום בעיקר כאשתו של כוכב הקולנוע טום קרוז, ואמה של הסלבריטאית בהתהוות הפעוטה סורי קרוז?


מתוך ''משפחת קנדי''. פחות צדיקים מהאפיפיור

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ