טלוויזיה | נשארים במתח

"ההריגה", "לותר" ו"שרלוק" הן רק כמה מהסדרות האיכותיות שמשום מה עדיין לא נקנו לשידור בישראל

רותה קופפר
אחוזת צפייה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה קופפר
אחוזת צפייה

ביום ראשון הקרוב תסתיים בארצות הברית העונה הראשונה של הסדרה "The Killing". זוהי אחת הסדרות המרתקות שעלו באחרונה בארצות הברית ובינתיים שום גוף שידור בישראל לא קנה אותה. בעולם טלוויזיוני רווי, שבו כמעט כל ההיצע הטלוויזיוני הנחשב מגיע לכאן זמן קצר אחרי שידורו בארצות הברית, גם כדי למנוע הורדות פיראטיות, עדיין יש כמה סדרות שחבל שלא משודרות באחד מערוצי הנישה הרבים שנועדו לכך.

"ההריגה" בולטת בהעדרה, אבל היא לא דוגמה מייצגת כי רוב הסיכויים שתירכש בקרוב. סדרה זו של ערוץ אי-אם-סי, עיבוד לסדרה דנית שנעשה בידי וינה סוד ("פשע מן העבר"), מתארת מעקב אחר משפחה של נערה שנרצחה בסיאטל שבארצות הברית ואחר השוטרת ושותפה המחפשים אחר הרוצח.

הסדרה זכתה לביקורות חיוביות בדנמרק שבה נוצרה וכן בגרסה האמריקאית:בארצות הברית היא במקום הראשון בטבלאות הביקורת. היא שטופת רגשות וגשם. היגון של ההורים מוחשי, התסכול של השוטרים אמיתי והתפקיד של המועמד לראשות העיר מסקרן מאוד. כל פרק מתאר יום אחרי הרצח. הפרק האחרון מתרחש כשבועיים מאז שההורים התבשרו על המוות. פעמים רבות נדחס פרק זמן ארוך לתוך סדרה, אבל דווקא כאן פרישת הזמן יוצרת אפקט אחר (ולא גימיקי המעודד אקשן כמו ב"24").

"ההריגה" דילגה בין כמה הסחות ופתרונות אפשריים - מאפיה, טרור, כיוון רומנטי.

שלשום נודע כי חודשה לעונה שנייה, כמו רוב סדרות ערוץ אי-אם-סי ("מד מן", שובר שורות", "המתים והמהלכים"). היחידה שלא חודשה לעונה נוספת היא סדרת הריגול "רוביקון" וגם היא לא נקנתה לשידור כאן.

בלשים בלילה וביום

סדרות אחרות שעלו השנה וטוב היה אילו מישהו היה רוכש אותן הן "לותר" ו"שרלוק" הבריטיות. "לותר" היא מותחן פסיכולוגי, שהשבוע עלתה עונה שנייה שלו בבריטניה. במרכז העלילה הבלש המשטרתי ג'ון לותר (אידריס אלבה, "הסמויה", "מזל סרטן"), שמעורבותו הרגשית בעבודה גורמת לסילוקו מהמשטרה ופוגעת בחייו האישיים. הסדרה טובה ומהודקת, זהו מותחן בריטי סוחף ואנושי במיטבו. היא ראויה לצפייה ולו בשביל אלבה שכל תפקיד שהוא מגלם מאלף.

"שרלוק" היא מיני סדרה שבסתיו תעלה עונה שנייה שלה. היא מספרת מחדש את סיפורו של הבלש הבריטי המפורסם בעולם. ההתרחשויות הן בהווה ועל המשחק המשובח מופקד בנדיקט קאמברבאץ' כשרלוק ומרטין פרימן הוא ידידו ד"ר ווטסון.

עוד לא ידוע אם הגרסה החדשה של "על אדונים ומשרתים" נקנתה לשידור בישראל, אבל הסדרה, "אחוזת דאונטאון" ("Downtown Abbey"), וגם היא עוסקת באדונים ומשרתים תעלה בערוץ 1 באחד ביולי. זו מיני סדרה בת שבעה פרקים על אחוזת אצולה אנגלית בראשית המאה ה-20. היא מתארת את חייהם של בני אחוזתו של לורד רוברט גרנתאם ב-1912. לאחר שנודע כי היורשים טבעו עם ה"טיטאניק", עולים על פני השטח הרומנים והמזימות.

בדרך כלל סדרות בריטיות מהסוג הזה לא משודרות בערוצי הלוויין והכבלים בגלל טענה של מיעוט צופים. אבל את "בלי בושה" הבריטית דווקא שידרו ביס, והיא עוררה עניין רב. "שיימלס", הגרסה האמריקאית לסדרה הזאת, שעוררה רעש בגלל התכנים הנועזים שלה, תשודר בעתיד הקרוב בהוט.

צחוק ורגש

וישנן סדרות שנראו מבטיחות עם עלייתן בארצות הברית, אבל ירדו בגלל רייטינג נמוך. הן לא נקנות משום שהפקתן בוטלה, אבל כוללות בין 10 ל-20 פרקים. זה לא מעט לקהל המקומי, בעיקר אם מדובר בסדרה שזכתה לביקורות טובות ונפגעה בין השאר משיבוץ לקוי בלוח השידורים האמריקאי. "שיקגו קוד" היא סדרה משטרתית של שון ריאן ("המגן") והיא מנסה לעשות את מה שההיא עשתה בלוס אנג'לס גם בשיקגו.

"Lights Out" היא סדרה של ערוץ fx (שמשדרת את "המגן", "צדק פרטי" ו"דמג'ס"), על מתאגרף לשעבר שמתמודד עם סימנים ראשוניים של שיטיון ונהפך לאספן. ברשת אמנם עשו לסדרה נוק-אאוט, אבל הקהל הישראלי יכול היה להתמודד עם עוד כמה סיבובים בזירה.

ישנן סדרות המצליחות בארצות הברית ובכל זאת לא ישודרו פה. למשל "ארצ'ר", סדרת אנימציה חדשה שייחודית בכך שהיא עוסקת בריגול. היא משלבת הומור עם בדיחות גסות ומהקליפים הקצרים והביקורות היא נראית טובה מאוד, ויהיה לה קהל לפחות כמו האנימציה של ריקי ג'רוויס. ואם כבר מדברים על בדיחות מחסופסות, "לואי" היא סדרה אוטוביוגרפית על סטנדאפיסט שהוא גם אב חד הורי. היא מזכירה במבנה שלה את "סיינפלד" - כלומר על כלום ועל הכל - אבל תכניה קיצוניים, אמיצים ובוטים יותר. הקומיקאי לואי סי-קי מצליח להצחיק, לגרום לקהל להסמיק וגם לרגש. שילוב אנושי שכמעט שאינו נראה על המסך. הוא הדבר הכי קרוב לחבר מוכר (אם יסכים), גם במראה שלו, גם בתובנות שלו וגם במבט שלו על העולם. נוכחותו חסרה על המסך הישראלי.

הומור לא שחור

יש דברים שלא מצחיקים אפילו בסטנד-אפ. הקומיקאי טרייסי מורגן לא מבין את זה

"למדתי את המלה 'שחור' בכל שפה אפשרית, כדי שאדע מתי להיעלב", אמר פעם טרייסי ג'ורדן ב"רוק 30". אבל השחקן המגלם אותו, טרייסי מורגן, כנראה לא למד מתי לא להעליב. בסוף השבוע שעבר בהופעה בטנסי הרשה לעצמו הקומיקאי לזרוק אבן לבאר שאלפי חכמים, ואפילו טינה פיי אחת, לא יצליחו להוציא. ואם כבר מזכירים אמרות שפר על בארות, לפי פיי - יוצרת הסדרה שהוא מככב בה - הוא גם ירק לאחת, כאשר אמר בהופעה בין השאר כי היה "דוקר את הבן שלי למוות בסכין אם ידבר אלי בקול הומואי".

לאחר שמורגן התנצל כמקובל אחרי אמירות שכאלה, כתבה פיי, "הדימויים האלימים במתקפה של טרייסי היו מטרידים במיוחד בתקופה שפשעי שנאה על רקע הומופוביה ממשיכים להיות עניין המסכן את חיי אנשי הקהילה ההומו-לסבית... אני מקווה לטובתו שחבריו לעבודה יקבלו את התנצלותו כי בלעדיהם לא היו לו מלים להגיד, בגדים ללבוש, תפאורות לעמוד בהן, שחקנים לדבר אתם או משכורת ממחלקת חשבונות מודפסות בסוף כל חודש".

לפחות כמה מאלה שפיי מנתה לא מקבלים את ההתנצלות שלו. שיין ג'קסון המגלם בסדרה את דני בייקר (ומופיע גם ב"גלי") אמר כי לא ירצה לשחק לצד מורגן בגלל הדברים שאמר: "אני נגעל ומזועזע".

מורגן, גרסה עדינה מזו של ג'ורדן בן דמותו בסדרה, הוא קומיקאי שלוח רסן שהשבוע זכה בפרס השחקן הטוב בתחום הקומדיה בפסטיבל מונטה קרלו הבינלאומי לטלוויזיה. ככזה, טוענים, מותר לו לומר דברים קיצוניים ופרובוקטיביים. הקומיקאי כריס רוק צייץ משהו ברוח זו בטוויטר, אבל אחרי שקרא מה מורגן אמר באותה הופעה קצת חזר בו מדבריו. "אחרי שקראתי מה הוא אמר, אני מבין. לא היה צורך בזה, אני לא תומך בזה", כתב רוק.

בכל פעם שמתעוררת שערורייה סביב אמירות גזעניות - כמו אלה האנטישמיות של צ'רלי שין - מתלווה אצל אנשים מסוימים תחושת אי נוחות של סתימת פיות. אבל אולי הגועל האמיתי הוא באמירות עצמן, שאינן תחבולה קומית מתחכמת או דרך לחשוף צביעות חברתית, אלא סתם פוגעניות ואלימות. לא מוכרחים לפטר את מורגן, אבל אפשר לעזוב הופעה כזאת באמצע, כמו שעושים בארצות הברית מאז 2009.

כפי שניסחה בטוויטר הקומיקאית וונדה סייקס, שעבדה כתסריטאית ל"רוק 30" - "נשבר לי מלקרוא כל מיני תגובות בנוסח 'אני לא רוצה לחיות בעולם שבו לטרייסי אסור יהיה להגיד...' אני כן! אז קחו את העולם הזה, ותשאירו לי חתיכה של מדינה מפותחת יותר".


ההריגה. יגון מוחשי


אידריס אלבה בלותר. עוד תפקיד מאלף

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ