אחוזת צפייה | שחקני המשנה שגונבים את ההצגה

הם לא אמורים להיות כוכבי הסדרות, אבל בכל זאת מצליחים למשוך את תשומת הלב. רגע לפני ההכרזה על המועמדים לפרסי האמי - מיהם גונבי ההצגה הגדולים ביותר

רותה קופפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה קופפר

המועמדים לפרסי האמי יוכרזו בחודש הבא ובאתרי הטלוויזיה באינטרנט כבר מועלות הצעות בנוגע לשחקנים שאמורים להיכלל לקטגוריות השונות. בין השאר נשאלת השאלה אם צריך להמציא קטגוריות חדשות כמו למשל לדרמדי - קומדיה בעלת אפיונים דרמטיים - "גלי", "האחות ג'קי", "מזל סרטן" ו"עקרות בית נואשות".

ואם כבר מדברים על קטגוריות חדשות, ישנה אחת שבולטת במשך השנים והיא של שחקני משנה בסדרות, שנהפכים לחשובים יותר מהשחקנים הראשיים וגונבים את ההצגה. הזוכה הוודאית לקטגוריה בדיונית זו השנה היא פיפה מידלטון, אחותה הקטנה של קייט מ"החתונה המלכותית". אבל כמוה יש רבים ורבות גם בעולם הטלוויזיה. הקריטריון הוא לא רק להיות טוב בתחומך ולבלוט מעל האחרים, כמו ניל פטריק האריס בתפקיד בארני ב"איך פגשתי את אמא". הוא אמנם שחקן משנה המעניין יותר מהמספר בגוף הראשון של הסדרה, אבל הוא השחקן הכי מפורסם, שמקבל במודע את התסריט הכי מצחיק, שמצטיין בסדרה ואף נהפך למגיש של טקסי פרסים יוקרתיים. לכן הוא לא גונב ההצגה, הוא נבחר מראש לככב כשחקן משנה.

במשך השנים בלטו בקטגוריה זו גונבי הצגה כמו סמנתה (קים קטראל) מ"סקס והעיר הגדולה". בתחילת הסדרה היא היתה פחות מוכרת מקריסטין דייוויס שגילמה את שרלוט ומשרה ג'סיקה פארקר שהיתה קארי, וגם קיבלה שכר נמוך מהן, אבל בכל זאת התגבשה לדמות הקיצונית והמצחיקה ביותר בסדרה. קארן (מייגן מוליילי) וג'ק (שון הייז) מ"ויל וגרייס", שהיו החברים הטובים של הגיבורים, התעלו עליהם מכל בחינה. ג'סטין קירק הוא גונב ההצגות הכריזמטי של "העשב של השכן" בתפקיד אנדי בוטווין, הגיס של ננסי (מרי לואיס פארקר). היו אלה שהיו כל כך בולטים בתחומם שהם קיבלו בהמשך סדרות לככב בהם כמו מייקל אימפריולי ואידי פלקו, שהיו כריסטופר וכרמלה, בן הדוד ואשתו של טוני, ב"הסופרנוס" (סדרה שקצת קשה לראות מי גונב בה מה ממי).

פלקו מככבת כיום ב"האחות ג'קי" ואימפריאלי עמד בראש הסדרה שנודע על ביטולה לפני כחודש, "דטרויט 7-8-1". כזה היה למשל השרת (ניל פלין) ב"סקראבס" של היוצר ביל לורנס, שטיאטא את עצמו עד לתפקיד הראשי של אבי המשפחה ב"מקום טוב באמצע" לצד פטריסיה היטון.

מי תפס את המושכות

ואם כבר מזכירים סדרות של לורנס - בפרק האחרון של "קוגר טאון" ביצבץ לו פתאום עאבד נדיר (דני פודי), הסטודנט ממוצא פלסטיני, מומחה לטריוויה הוליוודית אמריקאית, בעל תסמונת האספרגר (הלא מאובחנת) מהקומדיה הנהדרת "קומיוניטי". הופעת האורח המפתיעה מלמדת שהדמות שגילם השחקן, המוכר פחות מצ'בי צ'ייס המשתתף בסדרה ועוד פחות מג'ואל מקהייל, המגלם את הדמות הראשית, נהפך לאהוב הקהל ויוצריו.

עוד יצור בעל כישורים חברתיים לקויים, שנהפך לגונב ההצגה הרשמי של הסדרה שלו, וזוכה בכל הפרסים שלה, הוא ג'ים פארסונס המגלם את שלדון קופר ב"המפץ הגדול". בתחילת הסדרה נדמה היה שלנארד הופשטדטר (ג'וני גאליקי, ששיחק כילד ב"רוזאן"), יוביל את הסדרה, בהיותו הכי פחות חנון מהרביעייה. אבל דווקא החנון בריבוע הוא שתפס את המושכות.

עוד מועמדים עכשוויים בולטים בקטגוריה הזאת הם אריק (אלכסנדר סקאסגארד השוודי) מ"דם אמיתי", שתשוב בשעה טובה בשבוע הבא למסכים הישראליים. ביחסו המגונן/המכאיב לסוקי, הוא דחק את ביל (סטיוון מוייר), מי שנראה היה כערפד ראשי בסדרה לפניו. לויד (רקס לי), שהחל את דרכו כמזכירו של ארי (ג'רמי פיבן), ב"הפמליה" לא רק התקדם בקריירה שלו למורת רוחו של הבוס הבוטה והמעליב שלו, אלא גם נהפך לדמות השולית שכמעט רק בגללה כדאי לצפות בסדרה.

בריטני מ"גלי" (התר מוריס), המעודדת האלטרנטיווית, המתאפיינת באמירות מטופשות ומגלגלות מצחוק ("הידעתם שדולפינים הם כרישים הומואים?"), היא גם רקדנית מרשימה. ג'ון בנג'מין היקי הוא האח ההומלס מתוך אידיאולוגיה של קתי (לורה ליני) ב"מזל סרטן", הוא אחד הפחות מוכרים בצוות המרשים הזה, ובכל זאת מתעלה מעל כמעט כולם. עד שלא תהיה הקטגוריה הזאת יש לקוות כי הם יהיו לפחות מועמדים בקטגוריית שחקני המשנה.

היפים והקבועים | "גלגל המזל", "היפים והאמיצים" ועוד אופרות סבון ושעשועונים שוב גרפו את רוב פרסי האמי בקטגוריית שידורי יום

ביום ראשון השבוע הוכרזו הזוכים בטקס האמי לשידורי היום האמריקאיים (קטגוריה הכוללת תוכניות המשודרות משעה 14:00 עד 18:00). לפי הטקס הזה נדמה כי לא השתנה דבר בשנים האחרונות בטלוויזיה האמריקאית וכי זהו לא תור הזהב שלה. בטקס ה-38 במספר, שהתקיים במלון הילטון בלאס וגאס, בהנחיית ויין בריידי, מנחה השעשועון הוותיק "Let's Make a Deal", זכו בעיקר אופרות סבון ושעשועונים ותיקים.

בשנתיים האחרונות ירדו כמה מאופרות הסבון הוותיקות ביותר על המסך כמו "כל ילדי", "ימי חיינו" ו"גיידינג לייט", ששודרה במשך 72 שנה. ההסברים לירידה בצפייה שגררו את ביטולן היו, בין השאר, שהריאליטי תפס את מקומה של הדרמה הירודה נוסח אופרת הסבון ושמכשירי ההקלטה מאפשרים לצפות גם בשעות היום בסדרות איכות. אבל לפי הפרסים מתברר כי מעמדן של אופרות הסבון עדיין איתן.

"היפים והאמיצים", שעלתה ב-1987 זכתה בפרס הדרמה הטובה ביותר ובשורה של פרסים נוספים - שחקנית המשנה, שחקן צעיר (יש קטגוריה כזאת), צוות בימוי (את הפרס הזה הם חלקו עם הצוות של "צעירים חסרי מנוח", המשודרת מ-1973). עוד זוכים שנאלצו לחלוק את הפרס שלהם היו בקטגוריית הנחיית תוכנית אירוח - ממט אוז זכה בפרס על הנחיית "התוכנית של ד"ר אוז" וחלק אותו עם רג'יס פילבין וקלי ריפה המגישים של "בשידור חי עם רג'יס וקלי".

בפרס השעשועון זכו שתי תוכניות ותיקות מאוד - "ג'פרדי" (מ-1964) ו"גלגל המזל" (מ-1975) ואולי לא במקרה זכו בפרס מפעל חיים המנחים הוותיקים של תוכניות אלה אלכס טרבק מ"ג'פרדי" ופאט סאג'אק מ"גלגל המזל".

אחד הזוכים החדשים יחסית היה בן ביילי, מנחה התוכנית "מונית הכסף" (מ-2005). ועוד ותיקה שזכתה שוב לכבוד היא אופרה וינפרי שקיבלה את פרס עמוד הבדולח על תרומתה לטלוויזיה הממסדית במשך שלושה עשורים.


דני פודי בקומיוניטי. התפקיד הראשי האמיתי


ואלכסנדר סקאסגארד בדם אמיתי

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ