עושים את אמריקה, שוב

הם לעגו לזמרים וחלמו על בחורות. לאחר הפסקה של 14 שנה, ביוויס ובאטהד שבים לאם-טי-וי, כדי לומר לעולם מה הם חושבים על הריאליטי

רותה קופפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה קופפר

"ביוויס ובאטהד הם שני נערים מכוערים להחריד בגיל ההתבגרות, מטומטמים להכעיס, המתגוררים אי שם בדרום החוף המערבי, ומתמחים בעשיית רע. הם אכזריים לבעלי החיים, משחיתים את רכוש השכנים שלהם ומענים את המורים שלהם. החשק המיני שלהם מתפרץ ללא רסן, אך זוכה להתעלמות מופגנת מכל המשתייכות למין הנשי. והם התופעה הטלוויזיונית הגדולה ביותר באם-טי-וי מאז ימי הזוהר של מייקל ג'קסון".

כך נכתב על גיבורי האנימציה הפרימיטיבית במכוון הזאת במגזין "רולינג סטון" באוגוסט 1993 (במשך השנים הקדיש המגזין לשניים כתבות שער שלוש פעמים). כיום, 18 שנה אחרי פרסום הכתבה ההיא - כשג'קסון הוא כבר בר מינן, וילדים צורכים מוסיקה דרך האייפוד/פון/פאד או צופים בקליפים ביוטיוב יותר מאשר בשידורים מחזוריים של ערוצי קליפים - שב הצמד-חמד ההוא עם ההורמונים המשתוללים והצחוק הערב כמו חריקת ציפורן על לוח, וזוכה לקבלת פנים מחוצ'קנות ומרשימה ביותר.

בפרק הראשון של הקאמבק הזה, באדיבות היוצר מייק ג'אדג', ששודר בארצות הברית בחמישי שעבר, כמעט עשור וחצי אחרי שהתוכנית ירדה משידור ב-1997, צפו 3.3 מיליון בני אדם. הקהל הזה לא כלל רק את מי שהתגעגעו ל"הה-הה" של השניים כשהתוכנית הזאת נחשבה לנצפית ביותר של האם-טי-וי. בקרב בני 12-34, עם דגש לא מפתיע על קהל של בנים, השיגה התוכנית כפליים מממוצע הצופים בשעות צפיית השיא של הערוץ, ואף הביסו את המתחרים שלהם ברשתות השידור כמו אי-בי-סי ואן-בי-סי באותו הערב. לא הזיקה לכך העובדה שהפרקים, שמתויגים כעונה התשיעית של הסדרה, שובצו במשבצת השידור של תוכנית הריאליטי הירודה אך המצליחה "חוף ג'רזי", שביוויס ובאטהד לועגים לה; אך גם כך מדובר בהישג צפייתי מרשים.

ביוויס ובאטהד. נתוני צפייה גבוהים

הביקורות היו פחות חד משמעיות. באתר הטלוויזיה "זאפ טו איט", למשל, תהו מי צריך תוכנית כזאת בכלל, וציינו שהיה יותר מעניין לראות את השניים מתבגרים ב-14 שנים, וכך היה מתאפשר להיפגש עם הלוזרים בני ה-30 ומשהו. ואמנם, בקליפ משנות ה-90 צייר ג'אדג' את השניים "40 שנה אחרי". בקטע הזה נראו השניים זקנים מאוד, קרחים ורופסים. באטהד עדיין לובש גופיה של אי-סי/די-סי, וביוויס בחולצת טריקו של מטאליקה (מהימים שבהם טרם שולמו זכויות ללהקות על השימוש בשמות שלהן).

שני הפנסיונרים (בהנחה שביוויס ובאטהד עבדו במשך חייהם) נשאלים מה היה ההישג הגדול ביותר שלהם: "ראינו אנשים ערומים", אומר באטהד (הכריזמטי, נניח, מבין השניים), וביוויס מוסיף בגיחוכו המטריף, "כן, הה-הה, הה-הה". אך בפרקים החדשים שעולים כעת השניים לא התבגרו ולו ביום אחד, אף שהעולם מסביבם השתנה מאוד.

לפני 14 שנה, בטרם הגיעה הסדרה לסיומה אז, העיד מייק ג'אדג' - היוצר ומדבב רוב הדמויות, ומי שאילתר את מרב ההערות שלהם - על שחיקה קשה. הסדרה שודרה כל לילה, כמעט ללא הפסקות, וב-1996, כאשר העלה את סרט הקולנוע "ביוויס ובאטהד עושים את אמריקה", ביקש מהרשת להשתחרר מהחוזה שלו ליצירת עונה אחרונה. הוא שב להתגורר באוסטין, יצר את "המלך היל", ששודרה במשך 13 עונות בערוץ פוקס, והיה מעורב בעוד כמה מיזמים פחות מצליחים.

ביוויס ובאטהד: ככה זה נראה בפעם הקודמת

צפו בביוויס ובאטהד בתוכנית של דיוויד לטרמן

כשנציגי אם-טי-וי פנו אליו בשנה שעברה כדי להחיות את הסדרה, הוא הסכים בתנאי שדבר לא ישתנה בדמויות, ובתנאי שיהיה ברור כי במשך השנים הן לא למדו כלום. מה שהשתנה הוא יעד החצים שיורים השניים. פעם נהגו צמד חובבי המטאל ללעוג לקליפים שהיו משודרים בערוץ המוסיקה, אך בשנים האחרונות אם-טי-וי הוא ביתן של תוכניות ריאליטי קיצוניות כמו "חוף ג'רזי" ו"16 ובהריון". כעת הם לועגים גם לאלה, אף שאלו די נלעגות בזכות עצמן.

הטמטום של "חוף ג'רזי" חשוף, אך יש להודות כי ההערות של הצמד עליה מצחיקות. כשסנוקי, אחת המשתתפות בתוכנית הריאליטי - העוסקת בחבורה של אמריקאים-איטלקים בבית חוף בניו ג'רזי - אומרת על חבר לבית ושמו מייק שהוא כמו אח בשבילה, "רק שאת בדרך כלל לא עושה סקס עם אחיך הגדול", מפנים הנערים המצוירים את תשומת הלב של הצופים לאמירה הזאת. "בדרך כלל", הם מגחכים, "אבל לפעמים אם משעמם, ובדיוק ההורים הלכו לקולנוע וחשוך בבית, אז...".

בשנות ה-90 שימשו השניים מעין חבר'ה שזורקים הערות מתחכמות ומגעילות, מהסוג שעולה גם במוחם של הצופים לפעמים. מתברר שגם בתקופת הרשת החברתית, שבה אפשר להעיר כל דבר און-ליין לחברים האמיתיים, עדיין יש צורך בהערות הללו. נתוני הצפייה הגבוהים הם התשובה למי ששואלים "מי צריך את זה?"

בראיון ל"רולינג סטון" השבוע נשאל ג'אדג' אם במשך השנים האהדה שלו אל הדמויות התמעטה, וההזדהות עברה אל צדם של המבוגרים, שאותם הם נוטים לאמלל. על כך השיב ג'אדג': "כשהתוכנית התחילה הייתי בסוף שנות ה-20 שלי ושקלתי להיות מורה למתמטיקה", הוא סיפר. "אני זוכר שכבר אז רציתי ללמד במכללה, כי ידעתי שאם אהיה בתיכון אצטרך להתמודד עם הדבילים הכי גדולים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ