אחרי המבול: סדרות החורף המבטיחות בארצות הברית

2004 נחשבת לעונה הטובה ביותר בטלוויזיה האמריקאית בעשור האחרון. האם בחורף הקרוב תהיה סדרה שתשווה ל"עקרות בית נואשות" ו"אבודים" שעלו אז?

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רותה קופפר

מתברר ששבע הוא מספר משמעותי לא רק בחיי נישואים ובתנ"ך, אלא גם בטלוויזיה האמריקאית. עונת הטלוויזיה האמריקאית של 2004 נחשבה לעונה הטובה ביותר בעשור האחרון, בעיקר ברשת אי-בי-סי. התוכניות שהעלתה באותה שנה - "עקרות בית נואשות", "אבודים" ו"האנטומיה של גריי" - הפכו אותה מרשת כושלת למובילה.

במקביל העלתה רשת פוקס דרמת בית חולים אחרת, "האוס", שהיתה להצלחה בינלאומית. אותה רשת גם החזירה בשנת השידורים ההיא את "איש משפחה", בפעולת החייאה שכמותה לא היתה עוד. הסדרה משודרת בהצלחה - עם כל סדרות הבת שלה - באותה רשת.

חלפו השנים. "אבודים" ירדה משידור, "עקרות בית נואשות" הגיעה לעונתה האחרונה, העניין ב"האנטומיה של גריי" במגמת ירידה וגם סדרת הבת שלה ושל היוצרת שונדה ריימס, "מרפאה פרטית", אינה מלהיבה. יו לורי, המגלם את גרגורי האוס, כבר מדבר על הימים שאחרי העונה השמינית והאחרונה של הסדרה, והודיע שלא יחזור לטלוויזיה אחרי תפקיד כזה.

שבע שנים מאוחר יותר עונת השידורים האמריקאית החדשה של הסתיו האחרון מתאפיינת בהעדר משמעותי של דרמות, במיוחד בטלוויזיה הממוסדת. כמעט כל הדרמות שקודמו באופן אגרסיבי בוטלו. כך קרה לסדרות התקופתיות שניסו לצעוד בנעליה של "מד מן", כמו "מועדון הפלייבוי" על שפנפנות בשיקגו של שנות ה-60 ו"פן-אם" על דיילות אוויר באותה תקופה. לא רק המבט אל העבר כשל - גם השחזור של סדרות מצליחות מימים עברו כ"מלאכיות של צ'ארלי" ומעבר לימים כ"החשוד העיקרי" התרסק.

דרמות האגדות "היה היה" ו"גרים" מחזיקות מעמד. גם סדרות המתח הנוסחתיות שרשת סי-בי-אס מנפיקה זה כמה שנים מצליחות לשכפל את עצמן: "Person of Interest" ו"Unforgettable". "טרה נובה", ההפקה הגרנדיוזית של סטיוון ספילברג (שפרקה הראשון בלבד עלה כ-20 מיליון דולר), מאבדת צופים משבוע לשבוע בפוקס. מלבד אלה, הרשתות הארציות נותרו מרוקנות. בכבלים בולטת לטובה "הומלנד", המבוססת על "חטופים" הישראלית בערוץ שואוטיים; וכך גם "סיפור אימה אמריקאי" על משפחה שעוברת לבית רדוף רוחות בלוס אנג'לס (FX). ואילו "הבוס", דרמה פוליטית עם קלסי גראמר המתרחשת בשיקגו, היא סדרת כבלים של סטארז. היא הרשימה מבקרים מסוימים, אך לא מוצאת חן בעיני הצופים. כרבע מיליון איש ראו את פרקיה האחרונים (במעצמה בת 300 מיליון, מדובר בקומץ).

מה שנותר כעת הוא להביט בתקווה לעונת החורף הקרבה - עונה שבו מעלים באופן מסורתי היצע מוגבל של סדרות - ולחפש אחר הסדרות המצליחות הבאות. לא בכדי התוכניות של רשת אי-בי-סי נדמות כהד לאלה שעלו ב-2004. במארס תעלה שם הסדרה "GCB" (ראשי תיבות של Good Christian Bitches), המבוססת על ספר באותו שם. הסדרה מספרת על אשה שהתנהגה ברשעות בתקופת בית הספר, חוזרת לעיירת הולדתה ומשתלבת בין עקרות הבית הנואשות החיות בה ונוטרות לה טינה. באותו חודש תעלה גם הסדרה "נעדר", דרמת מתח על סוכנת סי-איי-אי היוצאת לחפש אחר בנה.

בפברואר תעלה ברשת עוד דרמה על נעדר, המזכירה במקצת את "אבודים". "הנהר" מספרת על ד"ר אמט קול, שיצא לאמזונס ולא שב. אשתו ובנו יוצאים לחפש אחריו באזור טרופי, מסתורי ומכושף במקצת. ועוד ברוח "אבודים" ו"פרינג'", סדרה נוספת של ג'י-ג'י אברמס: "אלקטרז". הסדרה של פוקס, שתעלה בינואר, מספרת על בלשית משטרה שמגלה בחקירה עכשווית טביעת אצבע של אסיר שמת לכאורה לפני עשרות שנים. בעקבות הגילוי הממשלה דורשת להפסיק את החקירה ומתברר שהאסיר חי ולא התבגר ביום ב-50 השנה האחרונות.

"The Finder" היא עוד סדרה של פוקס שבמרכזה אדם שמוחו מתפקד באופן לא שגרתי בעקבות תאונה. השוטר הצבאי וולטר שרמן - כוכב הסדרה, שתעלה בפוקס בחודש הבא - מסוגל למצוא כל דבר.

אולי סטיוון ספילברג יצליח יותר עם "סמאש" מאשר עם "טרה נובה". זהו להיט בהתהוות בסגנון "גלי", המספר על הפקת מחזמר על חייה של מרילין מונרו בברודוויי. הסדרה, שתעלה בפברואר, מתארת את אחורי הקלעים של הפקות לחוצות מסוג זה.

ולסיום, הניסיונות להחיות הצלחות מן העבר לא התנדפו: ההצלחה הקולנועית לרב המכר של ג'ון גרישם "הפירמה" זוכה באיחור רב לסדרת טלוויזיה. הסדרה מתחילה למעשה הרבה אחרי שהספר והסרט הסתיימו. היא סובבת על קורותיו של מיטשל מקדיר, עורך דין שמנסה לשקם את חייו עשור לאחר שגרם למפלתו של משרד בנדיני, למברט ולוק, שייצג את המאפיה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ