"האוס" היתה צריכה לפרוש בשיא - ולא אחריו

כמו סדרות מצליחות אחרות, גם "האוס" נשארה על המסך הקטן קצת יותר מדי זמן. ההודעה על סיומה היא סיבה טובה להיזכר בסוד ההצלחה שלה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

אחרי שמונה שנים של אבחון מחלות נדירות תולה ד"ר גרגורי האוס (יו לורי) את הסטטוסקופ. לורי, דייוויד שור, יוצר הסדרה, והמפיקה האחראית קייטי ג'ייקוב הודיעו בסוף השבוע שעבר כי הרופא הבלש לא יחתום עוד כרטיס נוכחות אחרי העונה המשודרת כעת (בישראל ישודר הערב בהוט3 הפרק השביעי של העונה השמינית).

בתום 177 פרקים הרופא ייצא לגמלאות. לורי הודיע עוד קודם לכן כי מבחינתו זו פרישה מוחלטת מעולם הטלוויזיה, וכי אחרי תפקיד כמו זה של גרגורי האוס, לא ישוב לשחק שום דמות אחרת. ההצהרה של לורי גורפת, ויש לקוות כי לא יעמוד בה, אבל הפרידה מ"האוס" אינה קשה. כמו סדרות מצליחות וחביבות רבות, שהתבססו על נוסחה מצליחה, גם זו נשארה לביקור בית קצת ארוך מדי.

"האוס" עלתה לשידור בעונת שידורים מרשימה ויוצאת דופן במספר הלהיטים הטלוויזיוניים שלה בארצות הברית. באותה שנה, 2004-2005, עלו סדרות כמו "המשרד", "עקרות בית נואשות", "אבודים", "האנטומיה של גריי" ו"בטלסטאר גלקטיקה". "האוס" עלתה עם פרק ראשון מרשים ונהפכה בתוך כמה שנים לתופעה כלל עולמית. בשיאה ב-2008 צפו בה 81.8 מיליון בני אדם ב-66 מדינות. נתון זה מיקם אותה כסדרה הנצפית ביותר בעולם. בשנה זו היא גזלה מ"סי-אס-איי", הסדרה על פתולוגים החוקרים רציחות שונות ומשונות בכל שבוע, את הבכורה; אבל אחר כך זו שבה אליה.

הצצה לעונה השמינית

אלא ש"האוס" היא שונה מסדרות הנוסחה "סי-אס-איי", שיעילותן היא סוד ההצלחה שלהן. יש בה יותר מעוף, אף שהמבנה של "האוס" איתן. הסיבה העיקרית לכך זה שהיא נשענת על הרופא בעל הצליעה, ד"ר גרגורי האוס (עקב פציעה שנדרשו שלושה ימים לאבחן את מקורה). זו דמות מורכבת ומעניינת של מיזנתרופ אהוב על הבריות, המגולמת למופת בידי השחקן הבריטי יו לורי (אחד המפיקים פנה באודישן לשור ואמר לו על לורי בלי לדעת מה מוצאו, ‘אתה רואה, זה בדיוק מה שאני רוצה, בחור אמריקאי"). קשה לדמיין את הסדרה בלעדיו (כמו שאפשר, כך מתברר, לדמיין את "המשרד" בלי מייקל של סטיב קארל).

במשך השנים כוכב "האוס" היה מועמד לשישה פרסי אמי, זכה בשני פרסי גלובוס זהב ובפרסי אגודת השחקנים האמריקאית ועוד רבים אחרים (בסך הכל היו לו 97 מועמדויות שמהן זכה ב-37). בשיא הקריירה שלו לורי היה השחקן הרווחי ביותר בדרמה הטלוויזיונית בארצות הברית.

השחקן, שדיבר בגלוי על הנטייה שלו לשקוע בדיכאון, סיפר אז כי חש אשמה על שהרוויח יותר מאביו, שהיה רופא אמיתי. לורי התפרסם בבריטניה כשחקן קומי בסדרות כמו "עלילות הפתן השחור" ו"ג'יווס ווסטר" לצד סטיוון פריי. הוא הסביר את ההחלטה שלו שלא לחזור למסך הקטן אחרי "האוס" בכך שאין סיכוי ש"ברק יכה פעמיים" ושיזכה לתפקיד כה מוצלח בשנית.

הרעיון לפורמט הנהדר נולד בראשו של פול אטאנסיו, אבל שור הופקד על פיתוחו. מבנה הסדרה כל כך חזק שהוא מאפשר גלישה והתרחקות בטוחה ממנו, אפשרות שהיוצרים אימצו לא פעם במשך השנים. מבנה זה כולל פענוח מחלה משתנה בכל פרק על ידי הצוות המיוחד בבית החולים פרינסטון פליינסבורו הבידיוני, לצד דרמת בית החולים.

במשך השנים הדרמה (סיפור האהבה בין האוס לד"ר קאדי, למשל) תפסה חלק גדול יותר מנוסחת האבחון, אבל הייחוד היה כשהיא התפתחה כסיפור בלשי. האוס היה הגרסה הרפואית של שרלוק הולמס. הרמיזות לכך היו גלויות. שור סיפר כי תמיד העריץ את גיבורו של סר ארתור קונאן דויל ואת האדישות שלו, והוא יישם אותה על האוס. שיטת החקירה של הרופא והבלש היתה דומה, כך גם הרתיעה שלהם מלטפל במקרים שאינם מעניינים אותם. שמותיהם דומים וכך גם שמות העוזרים הנאמנים (בערך) שלהם - ד"ר ג'ון ווטסון של הולמס, ואילו ד"ר ג'יימס וילסון של האוס. הולמס ניגן בכינור, האוס בגיטרה ופסנתר. מספר הבניין של האוס הוא 221B, כמו כתובתו של הולמס רחוב בייקר 221B.

"המפיקים תמיד ראו בהאוס דמות מסתורית; הוא לא מאלה שיהיו האחרונים לעזוב מסיבה. הרבה יותר טוב להיעלם לפני שהמוסיקה נגמרת, כאשר יש עוד ניחוח של הבטחה באוויר", נאמר בהודעה רשמית של המפיקים בשבוע שעבר על סיום הסדרה. את ההודעה סיימו במשפט מפתח מתוך הסדרה "כולם משקרים".

לפי "לוס אנגל'ס טיימס", גם המפיקים עצמם לא לגמרי נאמנים לאמת; האוס עוזב את המסיבה שלו כאשר רוב הצופים המסורים כבר חוגגים במקום אחר. "רבים קיבלו בהשלמה את דבר סיום הסדרה", נאמר בעיתון. "בעונה השמינית היה לה קהל צופים ממוצע של 7.75 מיליון צופים בארצות הברית, ירידה משמעותית לעומת תקופת השיא שלה בעונה השלישית, ששודרה בין 2006 ל-2007 ובה צפו בממוצע קצת פחות מ-20 מיליון איש". צעדיו האחרונים נעשים על רקע צלילים ההולכים ודועכים.

תגובות