פתיחות מסקרנות לעונות של "משחקי הכס" ו"דה קילינג"

שתי הסדרות המדוברות חזרו ביום ראשון לשידור בארה"ב, ובקרוב מאוד ישודרו גם בישראל. זהירות, ספוילרים

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

שתי סדרות מדוברות חזרו ביום ראשון לשידור בארצות הברית ובקרוב מאוד ישודרו גם כאן. "משחקי הכס" תעלה מחר בערוץ יס או ו"The Killing" תעלה באותו ערוץ ב-19 בחודש, שבוע אחרי תום העונה הראשונה. כך יימנע מהצופים הישראלים התסכול שהיה מנת חלקם של צופיה האמריקאים. למי שעדיין לא צפה בפרק האחרון של העונה הראשונה, ולא רוצה לדעת עליה דבר, עדיף להימנע מהמשך הקריאה.

העונה הראשונה של "דה קילינג" הסתיימה באופן שקומם את הצופים עד כדי כך שווינה סוד, יוצרת הגרסה האמריקאית של הסדרה הדנית "Forbrydelsen" ("הפשע"), הודיעה כי בעונה השנייה ייוודע מי רצח את הנערה רוזי לארסן. הסדרה האווירתית, המתרחשת בסיאטל, מזכירה ציון דרך אחר בתולדות הטלוויזיה האמריקאית - הסדרה "טווין פיקס". במרכז הסדרה ההיא עמדה שאלה דומה: מי רצח את לורה פאלמר?

הצופים האמריקאים נאלצו לחכות חודשים ארוכים לעונה השנייה, לאחר שהעונה הראשונה הסתיימה במידע סותר שהוביל לסוף פתוח. חלקם אולי החליטו לנטוש את הסדרה במחאה. מחאות מתקבלות בברכה בימים אלה, אך זאת מחאה מיותרת.

"דה קילינג" היא סדרה יפהפייה, מורכבת, שטופת רגש וטעונה כמו סערת ברקים. היא נוסכת תוכן, יופי ורגש בסדרות נוסחה משטרתיות, שהשתלטו על הטלוויזיה הממסדית של שנות ה-2000 והקהו את החושים. היא ממלאת את הפערים שמוצגים בכל פרק טיפוסי של סדרה כמו "סי-אס-איי" במחשבה ובאווירה קולנועית (את חלקו הראשון של הפרק הראשון ביימה אניישקה הולנד, שסרטה "באפילה" היה המועמד הפולני לפרס האוסקר לסרט הזר).

"דה קילינג" מותחת אירועים שהיו יכולים להידחס לפרק של 50 דקות - ובו רצח, אבל, חקירה, פענוח, הטעיה, משפט וכו' - בבישול אטי המאפשר להתבוננות, לעצב ולזוועה לשקוע.

פרק כפול בן שעה וחצי פותח את העונה השנייה של הסדרה ומציין את הימים ה-14-15 לאחר הרצח. כל כך הרבה התרחש בשבועיים האלה (אולי יותר מדי יחסית לפרק הזמן), כל כך הרבה חיים נהרסו בעקבות הרצח ההוא, כל כך הרבה כיווני חקירה שגויים, כל כך הרבה טעויות שהובילו לאסונות - והגשם ממשיך לטפטף על העיר.

בעונה הראשונה הסדרה התרחשה בשלושה מישורים: משפחת הנרצחת; השוטרים החוקרים את הרצח; והמטה של הפוליטיקאי דארן ריצ'מונד, שהיה חשוד בקשר למעשה. בעונה השנייה הבלשית החרישית שרה לינדן (מיריי אנוס הממגנטת) נמצאת על צומת דרכים. בפניה הנקיים מאיפור, בסוודרים העבים שלה, בשיערה הג'ינג'י האסוף ובנעלי ההתעמלות שלה, היא עדיין לא הצליחה ליישם את החלטתה לעבור לקליפורניה ולהינשא לחברה. בינתיים היא ארזה את בנה ג'ק ועזבה את החיים בסיאטל.

ההורות שלה בפרק מועצמת, במיוחד לנוכח העדרה של אם אחרת. חקירת רצח רוזי לארסן הסתבכה כל כך, עד שלינדן מוצאת את עצמה מבודדת, מנוכרת מהשותף השקרן שלה הולדר (ג'ואל קינמן) וגם ממפקדה. נראה שהרצח של הנערה קשור למשהו גדול יותר, גדול כמו העיר כולה.

לינדן - כמו הצופים - לא יודעת אם יש על מי לסמוך. עוצמת הרגשות, התסכול והסודות עולה. "תיבת פנדורה של חרא נפתחה", אומרת אחת הדמויות בפרק. לפי היוצרת, בתום העונה היא אמורה סוף סוף להיסגר.

כיסאות מוסיקליים

גם הפרק האחרון של העונה הראשונה של "משחקי הכס" הסתיים באופן מפתיע - אלא שבמקום להותיר חקירת רצח פתוחה, היוצרים חיסלו את הגיבור נד סטארק (שון בין, בקרוב בסדרה "היעדרות"). הגולשים והמצייצים ראו בזה הפתעה - אולי לא נעימה, אך מעוררת הערכה. מעניין שלא נרשמה כלל התקוממות.

ההחלטה של יוצרי הסדרה, דייוויד בניוף ודן וייס, לחסל את הדמות הראשית (באופן נאמן לסדרת ספריו של ג'ורג' ר"ר מרטין, "שיר של אש ושל קרח"), רק הגדילה את הציפייה לעונה החדשה. אחת השאלות שמתעוררות עם עליית העונה החדשה הזאת, היא מי ימלא את מקומו של סטארק. בשלב זה נדמה שזה יהיה טיריון לאניסטר (פיטר דינקלג', זוכה פרס האמי וגלובוס הזהב), שגנב את ההצגה בעונה הראשונה.

הדמות, המכונה השימדון, חשובה לא רק על המסך אלא גם בתפקידה בכוח - הוא ממונה לתפקיד הימין של המלך. האיש נהנה מהחיים, "המוות כה משעמם, במיוחד שהעולם מלא ריגושים עכשיו", הוא אומר. זה לא סימן טוב בשבילו. לאור הידוע על הסדרה, על האנשים בתפקיד של טיריון ועל דמויות בסדרות טלוויזיה שאומרות משפטים כאלה - אפשר רק לאחל לו אריכות חיים.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות גלריה ישירות אליכם

את ראשו של נד דרש ג'ופרי (ג'ק גליסון), ילד מפונק ופסיכופת, שמולך על ממלכתו ונהנה ממשחקים סדיסטיים רצחניים. המשחקים האלה מבטיחים פתיחה מדממת לאירועי העונה החדשה. הפרק הראשון של העונה, המבוססת על הספר השני בסדרה "עימות המלכים", מתחיל באקספוזיציה על העולמות הרבים ובפרטים על מאבקי המלוכה בממלכה הבדיונית וסטרוז.

משפחת לאניסטר, שג'ופרי וטיריון הם בניה, קנתה לעצמה אויבים רבים: רוב סטארק, בנו של נד, מחזיק בשבי בג'יימי לאניסטר, אחיה-אהובה של אמו של ג'ופרי. בהמשך אולי יזום עסקת חילופי שבויים עם שתי הבנות של סטארק.

בדרום היבש, תחת שמים הצבועים בכוכב שביט אדום, מתקדמת דיאנריס טרגריין בצעדי מנהיגה ודרקון על כתפה. סטאניס ברתאניון, אחיו המבוגר של המלך המנוח, נעזר במליסנדר, כוהנת-מכשפה באדום. הוא זומם פלישה ל"מעלה המלך", כדי לדרוש את כס המלוכה. רנלי בארתאניון, אחיו הצעיר והכריזמטי של סטאניס, ממשיך לטעון לזכותו על הכתר מאז שברח מ"מעלה המלך". ואם לא די בכך, הרי שמנהיג חדש צומח באזורי הפרא שמצפון לחומה ומוסיף סכנות לג'ו סנואו ולמשמר הלילה.

את ענייני הפוליטיקה והקנוניות הסבוכים המתנהלים בחדרי חדרים, סביב שולחנות ארוכים, מאזנים - כמו בעונה הקודמת - גילויי עריות אפילו יותר מבעונה הראשונה (כפר שהאב נישא לכל בנותיו ומוליד לעצמו עוד בנות/כלות); שפיכות דמים וסצינות מין. בראיונות עם היוצרים והשחקנים - שמהם תמיד אפשר ללמוד על דרך השלילה במה בעצם עוסקת הסדרה - חוזרים ואומרים כולם שהיא לא רק לחובבי פנטסיה (יש בזה משהו), ושהיא "פמיניסטית מאוד".

סצינה שבה נראית זונה מתנדנדת בעירום מלא ומשמיעה בגניחות תשוקה עזות, בשיעור לזיוף אורגזמות, מלמדת אולי על ההיפך. מה שבטוח, זו סדרה שאפתנית, רחבת יריעה, שמושכת ומהנה למרות דרקוניה ומרתפיה.

עוד סדרות מדוברות: טאצ' | נערה אבודה | הפירמה | החשוד העיקרי | שקרניות קטנות | לאק | מבוקש | נקמה | אימה אמריקאית | מוארת | וילפריד | טרה נובה | נערה חדשה | בוס | ערים כל הלילה | הומלנד | גיהנום על גלגלים | שתי נערות מרוששות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ