שרה פיילין ממשיכה לשמש השראה ליצירות טלוויזיוניות

מה הקשר בין פיילין בגילומה של ג'וליאן מור לבין סגנית נשיא ארצות הברית, שג'וליה לואי דרייפוס משחקת בסדרה אחרת?

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

בראיון לג'ון סטיוארט ב"דיילי שואו" בשבוע שעבר, אמרה ג'וליה לואי דרייפוס (זוכת פרסי אמי על גילום איליין ב"סיינפלד" וכריסטין ב"כריסטין הישנה"), על תפקידה החדש בסדרה "ויפ", כי "אף אחד לא באמת רוצה להיות סגן או סגנית הנשיא של ארצות הברית", שאת תפקידה היא ממלאת בסדרתה החדשה. דרייפוס הפעם היא סלינה מאייר, סגנית נשיא ארצות הברית (Vice President - VP, ראשי התיבות שבחיבה נקראים Veep, כשם הקומדיה החיננית החדשה).

אפילו מי שהיתה מועמדת לתפקיד הזה באמת, ממש לא מזמן, שרה פיילין, לא בדיוק רצתה בו. כך לפחות עולה מהסרט "חוקי המשחק", המשודר יום אחרי עליית "ויפ" בישראל. "ויפ" עולה ביום רביעי ביס או ו"חוקי המשחק", סרט הטלוויזיה (שכמו הסדרה החדשה על סגנית הנשיא גם הוא של ערוץ הכבלים HBO), יעלה ביס1 ביום חמישי. בסופו של דבר, אחרי המרוץ המפרך לבחירות של 2008, הסרט מציג את פיילין כאמביוולנטית ביחס לתפקיד, שמוצג בסרט כגדול במידות רבות על מידותיה; עוד יותר משנדמה היה למי שעקבו אחר המרוץ כצופי טלוויזיה וקוראי עיתונים בזמנו.

"חוקי המשחק" הוא במורשת הסרטים הפוליטיים, "המבוססים על סיפור אמיתי" (או לפחות מבוססים על חלק מספר עיון שכתבו מארק הלפרין וג'ון היילימן "חוקי המשחק: אובמה, הקלינטונים, מקיין ופיילין, והמרוץ של חייהם"). הוא יוקרן במסגרת "מבוסס על סיפור אמיתי" בערוץ הסרטים של יס. ביים אותו ג'יי רואץ', שכבר עשה סרט על מסע בחירות קודם, "ספירה חוזרת", שבו אל גור הפסיד לג'ורג' וו בוש בקולות ספורים. את פיילין מגלמת בסרט הטלוויזיה החדש שחקנית הקולנוע ג'וליאן מור ("הילדים בסדר"), את המועמד לנשיאות הסנאטור ג'ון מקיין מגלם אד האריס ("ניקסון") ואילו את סטיבן שמידט, האסטרטג שהיה אחראי על מסע הבחירות של מקיין מפליא לשחק וודי הארלסון ("לארי פלינט: האיש והסקנדל").

הסרט מתאר את פרק הזמן במרוץ של 2008 שבו היועצים של מקיין מבינים כי הם זקוקים לאזן את המועמד הרציני מדי והליברלי מדי שלהם בסגן נשיא יותר כריזמטי. במיוחד שמנגד עולה ופורח מועמד הדמוקרטים סנאטור ברק אובמה, מי שנתפש בעיניהם כסוג של כוכב רוק חסר קבלות, שהוא בגדר סלבריטי עם מימון רב ומחושב. לאחר שהם בוחנים מועמדים שונים מתוך רשימת הרפובליקאים מחליטים היועצים ואנשי הצוות לתת הזדמנות למושלת לא מוכרת של אלסקה, שנחשבת לשמרנית הרבה יותר ממקיין (מתנגדת להפלות בכל שלב וכל מקרה), וכך תדבר אל "הבסיס" של בוחרי המפלגה, מעוררת הזדהות אצל אימהות עובדות, צעירה וכמובן לא מזיק שהיא גם יפה ומצטלמת יפה.

"חוקי המשחק", המתייחס למערכת הבחירות האמריקאית במונחים הלקוחים מעולם הספורט, עוקב אחר ההתפכחות של הצוות הקרוב למקיין ולפיילין. כאשר חברי הצוות מבינים כי מיהרו להתלהב מהמועמדת וכי לא רק שלא תהיה מסוגלת לעמוד בתפקיד החשוב כל כך של להחליף את מנהיג העולם החופשי בעת הצורך, אלא שאפילו כנראה אינה מתאימה למלא את התפקיד שכבר מילאה, להיות מושלת אלסקה.

אחד הרגעים שנטבעים בזיכרון אחרי הצפייה בסרט המעניין הזה, הוא זה שבו שמידט מזמין מומחים שילמדו את פיילין קצת על ענייני חוץ. המומחים סבורים שצריך לעדכן אותה בענייני השעה, אך נדהמים עד כמה ידיעותיה מצומצמות; הם מוצאים עצמם יושבים עם מפות העולם ומסבירים לה: "זוהי גרמניה. נלחמנו בה בשתי מלחמות עולם. היא היתה בעלת ברית של יפאן...". פיילין יושבת מולם וכותבת הכל על כרטיסים לשינון, כמו תלמידת בית ספר טובה ששומעת על כך לראשונה. עם זאת הסרט מצליח שלא להלעיג אותה, ולהראות מדוע בשלב מסוים נראתה כמועמדת מבטיחה.

למרות חוסר ההתאמה המוחלט שלה לתפקיד, תכונה בולטת גם של סלינה של דרייפוס ב"ויפ", ואף על פי שדרייפוס מזכירה את פיילין בחיצוניותה (ולו בגלל הדמיון הידוע והמדובר שלה לטינה פיי, שהתפרסמה בעולם כולו מהחיקוי שלה את פיילין, חיקוי שב"חוקי המשחק" נראה כי מייאש את הצוות של מקיין-פיילין וגם אותה), לפי יוצר הסדרה החדשה הזאת - אין שום קשר בין השתיים. ואמנם קשה לדמיין את פיילין מתייחסת להזדמנות להצטלם עם בוחריה הפוטנציאליים כ"פגישה עם נורמלים רגילים", כפי שמגדירה זאת סלינה. להיפך, לפי "חוקי המשחק", המפגש של פיילין עם אנשים ברחוב גרם לה ולמפלגתה לזרוח. אבל הדמיון הזה אינו מזיק.

"ויפ", שעלתה בארצות הברית בשבוע שעבר, היא סוג של גרסה אמריקאית לסדרה הבריטית של ארמנדו יאנוצ'י "The Thick of It" (סדרה סאטירית בריטית ששודרה ב-2005 וזכתה בכל פרס אפשרי כקומדיה בבריטניה וגם להגדרה של "אדוני ראש הממשלה" של המאה ה-21), והסדרה שבאה בעקבותיה מ-2009, "In the Loop". גיבורי הקומדיות האלה הם שרים זוטרים בממשל הבריטי, שכמו סלינה, אינם מתאימים לתפקידי הנהגה. בעזרת כותב הטור של "ניו יורק טיימס", פראנק ריץ', עידכנו את חוסר ההתאמה שלהם לקהל האמריקאי.

כמו בסדרה הבריטית, גם באמריקאית החדשה לא ברור לאיזו מפלגה סגנית הנשיא משתייכת ואפילו במה היא מאמינה. היא מוקפת, כמו פיילין ב"חוקי המשחק", באנשי צוות ויועצים, שכרגיל בסדרות מן הסוג הזה, אינם כשירים למלא את תפקידם. כמו כן, הם אינם מאמינים בכשירות שלה במיוחד, ממש כמו אנשיו של מקיין ביחסם לפיילין. בשלב מסוים בתחילת הסדרה אומרת סלינה (דרייפוס המפגינה כמו תמיד משחק קומי משובח) לאנשי צוותה - "לא הייתי בעניינים ומתפקידכם לדעת שגם אם אני אומרת שאני בעניינים, אני לא בעניינים, ועליכם לדאוג שאהיה בעניינים". בעיה דומה היתה לאנשי פיילין, אבל כאמור, אין שום דמיון בין שתי המועמדות.

כבר בקדימונים לסדרה מציגים את האפשרות שסלינה אולי לא תישאר רק בתפקיד הסגנית, אותו תפקיד שכפי שהשחקנית המגלמת אותה סיפרה איש לא חפץ בו. היא אינה מצליחה להסתיר את שמחתה כאשר נודע לה שהנשיא נמצא בסכנת מוות. סגנית הנשיא הטלוויזיונית הקודמת שעמדה בדיוק במצב זה היתה מקנזי אלן (ג'ינה דייוויס), שנהפכה לנשיאה הראשונה בתולדות ארצות הברית בסדרה "גברתי הנשיא" ב-2005. הקדנציה שלה היתה קצרה כי הסדרה לא היתה להיט, אך התפקוד של מקנזי היה מעל ומעבר. סלינה, הצפויה להיות מנהיגה גרועה בהרבה, כנראה תיהנה מקדנציה ארוכה יותר.

את "גברתי" יצר אז רוד לוריא (בעל השורשים הישראליים), שנהנה מהרוח הגבית של הסדרה "הבית הלבן". לוריא גם ביים את הסרט "המועמדת" בשנת 2000. סרט זה תיאר מצב שבו סודות על עברה המיני של מועמדת לתפקיד סגנית הנשיא מחבלים בסיכוייה.

גם על "גברתי הנשיא" וגם על "המועמדת" נאמר כי הם לא אמורים לשקף מועמדת אמיתית במציאות הפוליטית האמריקאית. אז התכוונו לג'רלדין פרארו, האשה הראשונה בתולדות ארצות הברית שהיתה מועמדת לתפקיד סגנית הנשיא מטעם המפלגה הדמוקרטית (ומתה במארס אשתקד, בת 75). היא היתה הסגנית של וולטר מונדייל במרוץ של 1984. השניים הפסידו לנשיא רונלד רייגן, שמוזכר כגיבור של פיילין ב"חוקי המשחק", מי שאמר אז כי "עצים הם הגורם לזיהום אוויר". אפילו את פיילין זה הצחיק.

עוד סדרות מדוברות: טאצ' | נערה אבודה | הפירמה | החשוד העיקרי | שקרניות קטנות | לאק | מבוקש | נקמה | אימה אמריקאית | מוארת | וילפריד | טרה נובה | נערה חדשה | בוס | ערים כל הלילה | הומלנד | גיהנום על גלגלים | שתי נערות מרוששות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ