עקרות בית לא מתות

"עקרות בית נואשות" אורזות את החפצים ונעלמות מהמסך יחד עם ויסטריה ליין שלהן. למי שיתאבל על הפרידה ממתינות שתי סדרות פרוורים חדשות

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

היום ישודר בארצות הברית הפרק האחרון בהחלט של "עקרות בית נואשות", ושבוע אחר כך, כאן בישראל, ביס דרמה, יוכל הקהל המקומי להיפרד מסוזן מאייר, לינט סקאבו, ברי ואן דה קמפ וגבריאל סוליס. אחרי שמונה עונות ו-176 פרקים, שהגדירו מעמד שלם והצמיחו ז'אנר טלוויזיוני חדש של אופרת סבון לשעת לילה עם טוויסט פארודי ואפל, יארזו הנשים החטובות והחלקות מדי האלה את חפציהן ויעזבו את ויסטריה ליין.

הכל החל ב-2004, כאשר יוצר הסדרה, מארק צ'רי, הפגיש את הקהל עם כמה חברות טובות שהתמודדו עם התאבדותה של חברתן הטובה מרי אליס - זו שקולה המשיך וליווה את הסדרה עם השנים. 21.6 מיליון צופים התקבצו מול המסכים כאשר שודר הפרק הראשון בארצות הברית, ובמשך הזמן גדל הקהל הזה ל-30 מיליון. בשנים האחרונות המספר הידלדל אמנם, אם אפשר להשתמש בכלל במלה דלדול כשמדובר ב-12 מיליון צופים בממוצע לעונה שביעית של סדרה. אך לקראת פרק הסיום, הצפוי לארוך שעתיים, העניין בסדרה גובר, ועמו אחוזי הצפייה.

כבר בעונה הראשונה שלה השתמשה "עקרות בית" כמעט בכל העלילות הדרמטיות האפשריות - התאבדות ומיתות נוראות אחרות, בגידות ומשולשים רומנטיים. אחר כך באו גם מחלת השכחה, התרדמת, הריונות אמיתיים ומדומים, סופה, שריפה, תאונה וגם זינוק בזמן שפער רווח של חמש שנים בין העונה הרביעית לחמישית. עם הזמן גם שובטו מ"עקרות בית" סדרות מציאות שהיו מופרכות אף ממנה, ויוצרה נתבע על ידי אחת השחקניות, ממש כמו פרק מהסדרה עצמה.

עכשיו כל זה בא לסיומו. "הדבר היחיד שקשה יותר מליצור תוכנית שהיא להיט הוא לדעת מתי לסיים אותה", אמר מארק צ'רי בשנה שעברה. זה לא מנע ממנו לתכנן מראש את הסיום. "הסצינה המסיימת נמצאת בראש שלי כבר שבע וחצי שנים", הוא אמר.

בפרק הסיום יחזרו כמה דמויות קבועות, כולל מייקל דלפינו שנהרג זה כבר. יש המנחשים כי בפרק זה תיערך לוויה בהשתתפות אנשים מהעולם הבא. על פי הערכות אחרות תהיה הסיומת בסגנון "עמוק באדמה", שהציצה לעתידן של הדמויות (כפי שכבר קרה בסדרה זו). תמונה של פליסיטי האפמן (לינט), מחופשת לאשה זקנה, היא האחראית להערכה הזאת.

בחזרה לדאלאס

ובינתיים כבר יש מי שמתכוננות לתפוס את מקומן של האפמן וחברותיה. ממש במשבצת השידור של "עקרות בית" משובצת שבוע אחר כך ביס (27 במאי) הסדרה החדשה "ביצ'יות מבית טוב", גם היא של רשת אי-בי-סי, המשודרת בארצות הברית מיד אחרי "עקרות בית". "ביצ'יות" מתארת את חיי עקרות הבית הנואשות, אלו שלעולם אינן עסוקות בעבודות בית של ממש, בפרוור עשיר של דאלאס. את הבתים הפרטיים והגינות המטופחות של ויסטריה ליין הדמיונית מחליפות בסדרה החדשה אחוזות הפאר של בירת טקסס בנוסח "חלף עם הרוח".

הסדרה נקראת בקיצור GCB, ובמקור היו אלה ראשי התיבות של "Good Christian Bitches". אבל השם עורר זעם קדוש בקרב ארגונים דתיים בארצות הברית ובלחצם הוא שונה ל-"Good Christian Belles". הארגונים זעמו גם על מה שאי אפשר לשכתב - הגיבורות הן מי שרואות עצמן כחסודות וצנועות אך עסוקות בחשבונאות וברכילות. "גבירתי, לא נאה לדבר על דברים כאלה בטלפון", אומרת מובילת החבורה, קרלין, "ניפגש בכנסייה".

מי שחושפת את הצביעות של קרלין והחבורה היא אמנדה וואן, השכנה החדשה-הישנה. "דאלאס היא העיר עם הכי הרבה כנסיות לאדם בארצות הברית, היא גם העיר עם הכי הרבה מועדוני חשפנות לאדם", היא אומרת. "לפי החישוב שלי קיבלנו כאן סטנדרט כפול".

הסדרה מתחילה עם שובה של אמנדה (לזלי ביב) לדאלאס. בצעירותה היתה אמנדה רעה אמיתית, אך עם הזמן השתנתה, בייחוד מאז עברה לגור בקליפורניה. עכשיו היא חוזרת לעיר נעוריה, לאחר שבעלה - שנשאר מרושע - היה אחראי לתרמית כלכלית בקנה מידה עצום, ניסה להימלט עם הכספים שגנב ועם המאהבת, ומת יחד אתה.

אמנדה חוזרת עם שני ילדיה בני העשרה לאמה, ג'יג'י (אני פוטס, גונבת ההצגה), אם טקסנית שמרנית ומצחיקה (קריקטורה מוכרת בטלוויזיה האמריקאית, ממש כמו אמו של שלדון מ"המפץ הגדול"). זו מזכירה לבתה למה שונאים אותה בפרוור (היילנד פארק), ומה זוכרים לה מלפני 18 שנה.

השונאות העיקריות הן בנות השכבה שלה מהתיכון: קרלין (זוכת האמי והטוני כריסטין צ'נווית, "הבית הלבן", "גלי"), בעבר הנערה הכי לא מקובלת, שנעשתה דיווה ומנהיגה רוחנית וזמרת בכנסייה; שרון (ג'ניפר אספן, "שולחן לחמישה", "גלי"), שהיתה יפהפייה בתיכון והיתה לאם ועקרת בית שמנמונת וחסרת ביטחון; קריקט (מרים שור, "דמג'ס", "מילדרד פירס"), הסגנית של קרלין ומלכת הרכילות הזוהרת, והת'ר קרוז (מריסול ניקולס, "24"), סוכנת נדל"ן ורווקה המחפשת אהבה.

אף שאמנדה הרוויחה את השנאה אליה ביושר, היא מוצגת כטובה יחסית לכל הנשים המאוימות. אך אסור לחפש היגיון או אמפתיה בסדרה זו, היא אינה מנסה לתאר מציאות. היא סוג של פארודיה שמטרותיה לא תמיד ברורות, המצחיקה במידה ועסיסית לפעמים. והיא מתאמצת יותר מדי להיות כמו משהו שהיה ("עקרות בית נואשות") ולא כמו משהו העומד בפני עצמו.

הסדרה מבוססת על ספר באותו שם שכתבה קים גייטלין, אשת נדל"ן (כמו הדמות בסדרה). רוברט הרלינג ("מגנוליות מפלדה") הוא שעיבד את הספר לסדרה, דארן סטאר ("סקס והעיר הגדולה") הפיק.

כיף נוראי

אם "ביצ'יות" לא תספק את מי ש"עקרות בית" תחסר להן, תעלה ב-16 ביוני, גם היא ביס, סדרה אחרת השמה ללעג את חיי הפרוורים בארצות הברית - "פרוורים מהגיהנום" (Suburgatory) של אמילי קפנק. הסדרה עוסקת באב חד הורי (ג'רמי סיסטו) שעזב את ניו יורק יחד עם בתו בת העשרה (ג'יין לוי) ומשתקע בפרוורים מבוססים ומטופחים (ובדיוניים). היא מציגה את החיים בפרוורים האלה ככיפיים למראה ונוראיים למחיה.

קפנק הדגישה בעבר כי שאבה השראה מ"עקרות בית נואשות". אבל, היא אמרה לפני כשנה, מקור ההשראה הגדול שלה, גדול אף יותר מוויסטריה ליין, הוא החוויה האישית כאם חד הורית בפרוורים. "המשפחות (שם) לא נראו כמו אלה שלנו, והיה להן הרבה יותר מאשר לנו, המצב הכספי הבדיל אותנו מאוד מהאחרים", היא אמרה.

הקומדיה החמודה עם ההיבטים הסאטיריים שיצרה קופנק מתחילה כהברקה מקורית עם שפה טלוויזיונית וויזואלית ייחודית ובהמשך גולשת מעט למחוזות סדרת הנעורים, אבל עמוסה בשחקני טלוויזיה מפורסמים וטובים. לצד סיסטו ("עמוק באדמה", "חוק וסדר") ישנה כאן שריל היינס (שגילמה את אשתו של לארי דיוויד ב"תרגיע"), בדמות השכנה המצועצעת במצב הרוח הטוב התמידי, שאולי מחזרת אחרי האב גיבור הסדרה, ואולי סתם נחמדה כמו אשת סטפפורד טיפוסית. וישנו גם רקס לי מ"הפמליה", בתפקיד מורה המושפע הרבה יותר מדי מרצונותיהם של הילדים המקובלים בבית ספר, ומרצונו שלו, כ"אחר", להיטמע בתוך כל הפנטסיה הזאת של הפרוורים.

***

גם "האוס" יורדת מהמסך

גם הסדרה "האוס", שעלתה חודש אחרי "עקרות בית נואשות", באה אל סיומה החודש בארצות הברית, ולפי שם הפרק, "כולם מתים", לא צפויה תפנית אופטימית באווירה. שמו של הפרק האחרון בסדרה הזאת שהיתה הנצפית ביותר בעולם, על הרופא הבלש ד"ר גרגורי האוס (יו לורי), מתכתב עם שמו של הפרק הראשון, "כולם משקרים" (באנגלית זה מתחרז). ברשת פוקס ישודר הפרק האחרון ב-21 במאי (בהוט ישדרו אותו ב-13 ביוני, ושבוע אחר כך ישודר פרק סיום הכולל קליפים מכל הסדרה, שמנתה 173 פרקים).

גם בפרק הסיום הזה יופיעו דמויות שכבר עזבו את הסדרה, קמרון למשל, בגילום ג'ניפר מוריסון המשתתפת כעת ב"היה היה". היא תבקר בבית החולים פרינסטון-פליינסבורו יחד עם 13 (אוליביה וילד), מאסטרס (אמבר טמבלין) וקוטנר (קאל פן).

בראיון עם יוצר הסדרה, דיוויד שור, שהוא אחד התסריטאים של הפרק האחרון וגם ביים אותו, הוא הסתפק באמירה שהפרק בן השעה "יאה לסיום".

עוד סדרות מדוברות: בלאק מירור | ליליהאמר | ויפ | ההבטחה | בנות | טאצ' | נערה אבודה | הפירמה | החשוד העיקרי | שקרניות קטנות | לאק | מבוקש | נקמה | אימה אמריקאית | מוארת| וילפריד | טרה נובה|נערה חדשה | בוס | ערים כל הלילה | הומלנד | גיהנום על גלגלים | שתי נערות מרוששות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ