נשים על סף התמוטטות מדינית

מה עושים כשהממשלה בצרות והציונים של הילד צונחים? “חיות פוליטיות”, שתעלה בישראל מחר, עוסקת בשרת חוץ המתמודדת עם בעיות בבית. אבל בניגוד לסדרה הדנית המצוינת “בורגן”, המיני־סדרה האמריקאית מזכירה יותר אופרת סבון

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

מי שהתמזל מזלם וצפו ב”בורגן” בדרכים לא דרכים ‏(בדי־וי־די, בעת טיול בחו”ל או בהורדה לא חוקית באינטרנט‏), יתקשו שלא להשוות בין הסדרה הדנית המצוינת הזאת, אחת הטובות שבהן צפיתי השנה ‏(ויש לקוות כי תירכש בקרוב על ידי הוט או יס‏), לבין “חיות פוליטיות” האמריקאית, שתעלה מחר בערוץ יס או.

במרכז שתי הסדרות הפוליטיות הללו נמצאות נשים בעמדות מפתח בממשל, ועיתונאיות שאפתניות שתפקידן בין היתר לסקר אותן. שתי הפוליטיקאיות מלהטטות בין התחום הפרטי לציבורי, בין הסכמי שלום לטיפול בילדיהן, ואפילו מתייחסות כל אחת בדרכה לישראל ‏(האחת דרך הסכמי אוסלו, השנייה דרך האיום האיראני‏). אבל ההבדל בין השתיים רב; מתבקש לומר כרחוק מזרח ממערב, אבל מבחינה גיאוגרפית זה לא נכון.

“חיות פוליטיות”. מעוגנת במציאות של הבחירות הקודמות

ב”בורגן”, שעונתה השלישית והאחרונה תעלה באביב 2013, שולטת בריגיט נייברג, האשה הראשונה המכהנת כראש ממשלת דנמרק. הסדרה עוסקת במאבקיה הפוליטיים ובקושי לשמור על ממשלה שתלויה בגורמים אינטרסנטיים רבים. מול כל אלה ניצבות ההסתבכויות המתפתחות בחזית המשפחתית.

גם ב”חיות פוליטיות”, שבה סיגורני ויבר ‏(“הנוסע השמיני”‏) מגלמת את שרת החוץ האמריקאית איליין בריש, מתקיים המתח הזה; העבודה שלה רבה כל כך והימים עמוסים כל כך, עד שהיא נזקקת לזריקות של ויטמין B12 כדי לעמוד בהם - ואיכשהו היא עדיין מוצאת זמן לדאוג למשפחה. אך בעוד הסדרה הדנית עוסקת בנושאים הללו באלגנטיות משכנעת, שממגנטת את הצופה למסך ומעוררת רצון להצביע לפוליטיקאית הזאת ‏(בוודאי להנהגה הישראלית‏), המיני־סדרה האמריקאית בת ששת הפרקים - שנדמית לפעמים כניסיון לשלב בין “הבית הלבן” ל”חדר החדשות” של ארון סורקין - היא בסופו של דבר אופרת סבון.

את החלק של “חדר החדשות” בסדרה האמריקאית ממלאת סוזן ברג ‏(קרלה גוג’ינו, “הפמליה”‏), עיתונאית שאפתנית שבמשך שנים נהגה לנגח את שרת החוץ ‏(שנודעה קודם כאשת הנשיא‏). כעת הן מפתחות קשר סימביוטי. העיתונאית מתמודדת עם סוגיות אתיות לא פחות מהכתבת הלוחמנית קתרין פונסמארק מ”בורגן”, אבל עוסקת גם בנושא בוער ועכשווי - המשבר הפוקד את העיתונות הישנה אל מול המדיה החדשה. אי לכך מומטרים על הצופים נאומים בנוסח “עיתונות היא איכות ולא מהירות”.

“בורגן”. נייברג לשלטון

אפשר היה לטעון שהמתח הזה בין קריירה לאמהות בקרב נשים בתפקידים הבכירים במדינה, מתח העולה בשתי הסדרות, היה נתפש אולי כמיושן ושחוק, לולא כתבה שהתפרסמה לאחרונה ב”אטלנטיק” ובה פירטה אן מרי סלוטר, בכירה בוואשינגטון שעבדה בין היתר עם שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון, מדוע “נשים עדיין לא יכולות לקבל הכל”. לדברי סלוטר, היא עזבה את התפקיד הפוליטי הבכיר לטובת עזרה בשיעורים לבנה, תלמיד בבית ספר תיכון. ב”חיות פוליטיות”, הילדים של שרת החוץ האמריקאית בוגרים, אבל היא מאשימה את עצמה במצבו של אחד מהם: “ברגע שהוא הידרדר בתיכון הייתי צריכה לעזוב את ואשינגטון”.

“חיות פוליטיות”, שעולה בארץ ימים ספורים לפני הבחירות בארצות הברית ותשודר בימי חמישי הקרובים, מעוגנת במציאות של הבחירות הקודמות דווקא. סיפורה של בריש אמור להזכיר לצופים את זה של השרה קלינטון, שכמו גיבורת הסדרה היתה נשואה לנשיא ארצות הברית לשעבר, נשיא מדרום ארצות הברית שהיה מעורב בשערוריית מין. סיפור הבגידה של הבעל הבדיוני, באד המונד - מה שמכונה בסדרה “פרשת שרה לייתם” - התרחש במקביל לפרשת מוניקה לוינסקי של ביל קלינטון. בניגוד להילרי רודהאם קלינטון, גיבורת הסדרה התגרשה בעקבות הפרשה מבעלה רם הדרג, אבל ממש כמוה, היא שואפת להיות הנשיאה הראשונה של ארצות הברית.

הפרטים הביוגרפיים אולי חופפים, והרצון הטוב להשעות את האי־אמון אצל הצופים קיים, עד שפוגשים בנשיא עצמו. לעומת ביל קלינטון, שהוא אדם מבריק ‏(תזכורת לכך התקבלה בוועידת המפלגה הדמוקרטית זה לא כבר‏), באד האמונד ‏(קיארן הינדז, “זה ייגמר בדם”‏) הוא בדיחה. מדי פעם הוא אמור להציג את המוח הפוליטי־אנליטי החריף שלו, אבל מרוב שהוא מכנה את אשתו “סוכר” במבטא דרומי כמעט פארודי, קשה להבחין בזה.

"הכירו את ההאמונדס" - מתוך הסדרה "חיות פוליטיות"

האשה, לעומתו, בולטת למרחוק. בהתאם לכללים הטלוויזיוניים וההוליוודיים, לסיגורני ויבר - שגובהה 1.82 מטר - יש כבר הפרמטרים, או לפחות הסנטימטרים, הדרושים לתפקיד. בסדרה האמריקאית הקודמת שמיקמה אשה בראש המעצמה ‏(“גבירתי הנשיא”‏) היתה זו ג’ינה דייוויס, שגובהה 1.83 מטר. כלומר, אם כבר אשה, שתהיה בשיעור קומה של גבר.
הפן הדרמטי של הסדרה האמריקאית רחב יותר מהפן הפוליטי שלה ‏(והיא לא נוגעת בכלל בהומור ובסאטירה, ששייכים יותר לסדרה חדשה אחרת על פוליטיקאית רמת מעלה - “ויפ” עם ג’וליה לואי דרייפוס‏). היא קשורה הרבה יותר למורשת של סרטי קולנוע כמו “הנשיא מאוהב” שביים רוב ריינר לתסריט של ארון סורקין.

יוצר הסדרה, גרג ברלנטי, כבר ניסה לממש את הפנטסיה הפוליטית הקודמת שלו בסדרה אהובה שלא האריכה ימים, ששמה “ג’ק ובובי” מ–2004. היא עסקה בשני אחים ששם משפחתם אינו קנדי, אבל אחד מהם גדל להיות נשיא ארצות הברית. כמו בסדרה ההיא, גם במיני־סדרה החדשה האירועים הפוליטיים משמשים רקע לעלילה המשפחתית. אחת הנשים המעניינות ב”חיות פוליטיות” היא אמה של שרת החוץ - זוכת האוסקר, האמי, גלובוס הזהב והטוני אלן בורסטין - שמכניסה קצת פלפל לסדרה המתקתקה ‏(גם ונסה רדגרייב, המגלמת שופטת בבית המשפט העליון ומנטורית של שרת החוץ, היא תוספת חביבה‏).

טריילר לעונה הראשונה של "בורגן"

ואף שהפן הפוליטי מוצנע יחסית, סיפורה של אשה המתמודדת לתפקיד נשיאת ארצות הברית לא יכול להימנע מאמירה אידיאולוגית ופמיניסטית, שטחית ככל שתהיה. בפרק השני אומרת בריש: “נמאס לי מהבולשיט ומהאגו ומגברים, כל כך נמאס לי מגברים. הייתי רוצה להשיג פעם אחת משהו בלי לבזבז אנרגיה על תמרון בין האגו הזכרי קצר הראי, חסר ההתחשבות, האנוכי והשביר שלוקח את כל החמצן מהעיר הזאת”. בראבו! אלא שכאשר היא באה במגע עם האגו הזה, היא נמסה. אפילו בנה אומר לה: “תראי אותך, האשה הכי חכמה עלי אדמות, ואת לא רואה שהוא עומד לפגוע בך כמו בכל הפעמים הקודמות”.

היא גם נוטה להתרגש יותר מדי כאשר מכנים אותה “כוסית”, ולמסור מידע סודי ביותר על המדינה לעיתונאית רק כדי שזו לא תפרסם פרטים מביכים על משפחתה. לא היה צריך להרחיק לכת עד כדי כך כדי להראות את נפשה המסוכסכת של הבכירה. די היה להציג דמוקרטית שאוהבת להתבונן בפילים ‏(סמל הרפובליקאים‏) בגן החיות, כפי שהיא אכן עושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ