רותה קופפר

בשבוע שבו נזכרים באחת השאלות המצוטטות ביותר בטלוויזיה האמריקאית, "מי ירה בג'יי-אר?", בשל מותו של השחקן לארי האגמן שגילם את איל הנפט ב"דאלאס", עולה בזיכרון גם שאלה גורלית אחרת מעולם תרבות הפופ ¬ "מי רצח את לורה פאלמר?". היא מתעוררת מחדש עכשיו, 21 שנה אחרי ש"טווין פיקס" ירדה מן האוויר, משום שמיום שני הקרוב (3 בדצמבר) תשודר בערוץ החדש "סי-בי-אס דרמה" הסדרה ההיא, שהחלה במציאת גופתה של אותה לורה.

"טווין פיקס", סדרת המתח של היוצרים דייוויד לינץ' ומארק פרוסט, זכתה בתוך זמן קצר למעמד של יצירת פולחן, בעיקר בזכות טביעת ידו של במאי הקולנוע לינץ' ("קטיפה כחולה", "לב פראי"). היא עלתה לשידור ב- 1990 ברשת אי-בי-סי וירדה כעבור מעט יותר משנה, לאחר שתי עונות. היא התאפיינה במוזרות קסומה, שפה קולנועית שחילחלה למסך הקטן, צילומי טבע אדירים של מפלי מים ויער סבוך. יתרה מזאת, ואולי חשוב מכל, היא העניקה לצופים רבים חוויה טלוויזיונית מורכבת, מעניינת ואפילו סקסית (בזכות שרילין פן וגבעולי הדובדבן שנקשרו בלשונה), שכמוה לא קיבלו קודם לכן. "טווין פיקס" לא האריכה ימים, אך בנוף הטלוויזיוני של אותן שנים עצם קיומה הפתיע את כל המעורבים בעשייתה.

העבודה על הסדרה החלה ב -1987. תחילה נקראה "North West Passage" וצילומיה נועדו להתקיים בצפון דקוטה. אחרי כמה שכתובים היא נהפכה ל"טווין פיקס", עיירה בדיונית סחופת רוחות במדינת ואשינגטון, במקום לא שונה מאוד מזה שבו גדל לינץ' ולא רחוק מסיאטל, היכן שגדל אחד מכוכבי הסדרה, השחקן קייל מקלאכלן.

שרילין פן ב"טווין פיקס"

האירוע של מציאת גופתה של מלכת השכבה, לורה פאלמר (שריל לי), עטופה בניילון, טילטל את העיירה והציב את כל תושביה, מחביאי הסוד, כחשודים. כדי לחקור את המקרה המורכב הצטרף לשריף המקומי הארי ס' טרומן (מייקל אוטקין) ¬ בעל השם הזהה לנשיא ה 33 של ארצות הברית ¬ סוכן האף-בי-איי דיילי קופר (מקלאכלן).

הסוכן היפה נהג לדבר אל מכשיר הקלטה כאילו היה טלפון, "את שומעת, דיאן?", לפענח תעלומות בעזרת מנהגים טיבטיים קסומים ולהתענג על כוס קפה בדיינר המקומי כאילו היה משקה האלים. התת-מודע שלו היה מן הסתם עוד יותר משונה. בחלומותיו, שהתרחשו בחדר אדום ובו גמד המדבר במהופך (הסצינות האהובות על לינץ' עצמו), התגלו דברים מעניינים נוספים. בין היתר, שאפשר לשלב סצינות כאלה והקהל לא יברח, להיפך.

הזמנה להזיה

בפרק הראשון של "טווין פיקס", שלאחר כתיבתו הביטו לינץ' ופרוסט זה בזה ואמרו בפליאה "זה לא רע", צפו רבים מאוד, להפתעתם של אנשי רשת השידור וכל המעורבים בהפקה. "משהו בדמויות וביער תפס את כל העולם", אומר לינץ' בחלק המוקדש לתוספות במארז די-וי-די של הסדרה.

עד מהרה נהפכה הסדרה לתופעה טלוויזיונית, שיחת פינת הקפה (הפרסומת שקידמה אותה היתה "אם תחמיצו את זה הערב, למחרת לא תדעו על מה כולם מדברים"). יש לזכור כי היא עלתה בעידן שלפני HBO ושאר ערוצי הכבלים היצירתיים; תקופה שבה שלטו בטלוויזיה האמריקאית שלוש רשתות שידור, והתוכנית שהתחרתה ב"טווין פיקס" בפרק שידור הבכורה היתה "חופשי על הבר" הפופולרית. התוכניות על המסך דמו יותר לאופרת הסבון שהדמויות ב"טווין פיקס" צופות בה ¬ "הזמנה לאהבה" ¬ מאשר ל"טווין פיקס" עצמה.

שריל לי כלורה פאלמר ב"טווין פיקס"

הזר בעיירה, הסוכן קופר, היה רחוק מלהיות הדבר היחיד המוזר בה. הרוח נשבה בעוצמה בין ענפי העצים, הרמזור התנדנד תמידית (על רקע צליליו של אנג'לו בדאלאמנטי, המלחין האהוב על לינץ'), אורות הניאון ריצדו. בין שלל טיפוסים היו גם תושבת העיירה שסחבה עמה בול עץ ששימש מעין נביא, ושנהגה לפתוח כל פרק במסר מסתורי, ואשה אחרת, בעלת רטייה על עינה, שכל רצונה בחיים היה שהווילונות שלה ינועו על מסילותיהם בשקט (זאת לפני שחשבה שהיא שוב נערה, פיתחה כישורים פיסיים נשגבים והצטרפה לנבחרת ההיאבקות של בית הספר).

ככל שהסדרה היתה הזויה יותר, כך היא עוררה סקרנות ואהדה גדולות יותר. בימים אלה שלפני האינטרנט, פורומים של מעריצים ובלוגים, נהגו הבמאים לשתול רמיזות ובדיחות פנימיות בשביל הצופים האדוקים. כך למשל במלון שבסדרה התקיימו תמיד כנסים, ובכל פעם בתלבושות אחרות; פעם כנס של אמריקאים ילידים, פעם כנס מעודדות מכל האזור. הפרטים הפיקנטיים האלה שבו את הלב. הקהל נהנה מהכבוד שחלקו לו כשהאמינו כי הוא יכול להתמודד עם חומרים שכאלה, והחזיר אהבה.

בראיון לעיתון הבריטי "גרדיאן"  לפני כשנה אמר מקלאכלן כי הסדרה "טילטלה את עולם הטלוויזיה. אנשים יצירתיים הרגישו חופשיים לבחון נושאים שונים. היא הוכיחה למקבלי ההחלטות שהקהל פתוח לדברים פחות שמרניים".

התרבות הפופולרית חיבקה את הסדרה בהרבה מחוות פארודיות, מ"סטרדיי נייט לייב" דרך "משפחת סימפסון" ועד "רחוב סומסום". אפילו ב"זהו זה" הישראלית הוקדש המערכון "גבעת פיכסה" לחקירת הרצח המסתורי של ליאורה פארקר. ב 2010 הסדרה האמריקאית "בניחוש חוקר" עשתה פרק איחוד של "טווין פיקס". בפרק ששמו "Dual Spires" (משחק מלים על שם הסדרה המקורית) חוקרים רצח של נערה בעיירה קטנה בעלת אפיונים דומים לסדרה מלפני שני עשורים. השחקנים שרילין פן, שרל לי, ריי וייס ואחרים מ"טווין פיקס" השתתפו בפרק המיוחד.

טעם דובדבנים

אחרי עלייתה לפסגה של "טווין פיקס" באה, כמעט כמתבקש, גם נפילה. סיפור ההתרחשויות מאחורי הקלעים של הסדרה הוא חומר לסדרה בפני עצמה. המסתורין אפפו לא רק את העלילה אלא גם את עשיית הסדרה: התסריטאים שמרו על חשאיות עד כדי כך שהם כתבו סצינות פיקטיביות כדי להטעות את הצוות. הם צילמו למשל שלושה פתרונות שונים לתעלומת לורה פאלמר, וכאשר סיפרו למי שנבחר כי הוא הרוצח, זה היה רגע נורא בחייו, כך סיפר לימים.

היו כל מיני סיבות וסימנים להידרדרות של "טווין פיקס" בעונתה השנייה. בטקס האמי של אותה שנה היא היתה מועמדת ל 14 פרסים, אבל זכתה רק בשניים ולא מהמרכזיים. היו שתלו את הכישלון בכך שרשת אי-בי-סי הזיזה את הסדרה מיום ליום עד שאיש כבר לא ידע מתי ואם היא משודרת בכלל. היו שהאשימו את מלחמת המפרץ, שעם פריצתה הופסק רצף השידורים למשך שבועות. היו שטענו כי המוזרות שלה נהפכה למופרכת (קימי רוברטסון, שגילמה את הפקידה לוסי, אמרה שהיא עצמה הפסיקה לצפות בסדרה).

בכל מקרה, על דבר אחד כולם מסכימים ¬ תחילתו של הסוף נרשמה כאשר הוחלט לתת תשובה לשאלת השאלות, "מי רצח את לורה פאלמר?"

הבכירים ברשת חששו שהעלילה מסתבכת, נתוני הצפייה החלו לצנוח, והרשת דרשה לחשוף מוקדם מדי את זהות הרוצח. זה קרה בתחילת העונה השנייה, שבאה אחרי פרק סיום טעון ברמיזות מותחות.

הרעיון הזה, שנועד להגדיל את נתוני הצפייה, נחל כישלון חרוץ. לינץ' כעס על הפגיעה בחזון היצירתי שלו ועזב את הסדרה. "התהייה מה עלה בגורלה של לורה היתה האווזה שהטילה ביצי זהב. רשת אי-בי-סי הרגה את האווזה. מה שהורג אותי הוא שהרצח של לורה פאלמר מעולם לא אמור היה להיות מפוענח", אמר לינץ' (שגם שיחק בסדרה). "זה היה אבסורד שפיענחנו אותו; ועשינו זאת רק בגלל לחץ. מה שהניע את הסדרה היה הצורך לדעת מה קרה, זה מה שמשך את הצופים פנימה. היה מקום לכל כך הרבה סיפורי מסתורין נוספים, אבל הסיפור הזה הוא שהחזיק את כל האחרים; העץ שעל ענפיו היו תלויים כל השאר. פשוט עצוב".

למרות עזיבתו של לינץ' ¬ במאי הקולנוע שמצא עניין בטלוויזיה שנים רבות לפני שזה היה עניין מקובל ¬ "טווין פיקס" הותירה בפיו טעם טוב, אולי של פרוסת פאי דובדבנים. "ביקשו ממני לתמצת בשבע מלים את החוויה של 'טווין פיקס'", אמר זה לא כבר, "כי שבע הוא מספר המזל שלי", ברור. הנה הן: "אני אוהב את טווין פיקס ואת עולמה".

"טווין פיקס" תשודר ב"סי-בי-אס דרמה" יום יום (באפיקי 109 בהוט ו 192 ביס). מלבדה ישודרו בערוץ עוד סדרות אמריקאיות מן העבר, בהן "האב דאלינג חוקר" ששודרה ב 1989 1991 והלהיט של אותן שנים "שושלת" (1981 1991).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ