"סיינפלד" נבחרה לסיטקום הטוב ביותר בכל הזמנים

אחריה דורגו בסקר אמריקאי ה"Honeymooners" משנות ה-50, "חברים" ו"חופשי על הבר". הסקר מופיע בגיליון של "ואניטי פייר" שמוקדש לקומדיה ובו ג'אד אפאטו מספר בין השאר על פגישה מוקדמת במיוחד עם סטיב מרטין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני כשבועיים, ב 18 בנובמבר, חגגו 20 שנה לפרק המיתולוגי בסדרה "סיינפלד" ששמו "התחרות". בפרק זה ג'ורג' (ג'ייסון אלכסנדר) נתפס על ידי אמו במצב מאוד פרטי עם עצמו. לאחר מכן הוא מספר את זה כהרגלו לחבריו ג'רי (סיינפלד), איליין (ג'וליה לואי דרייפוס) וקריימר (מייקל ריצ'רדס). בעקבות הסיפור החברים מתערבים ביניהם מי יוכל להימנע זמן רב יותר מאוננות.

הפרק הזה הניב ביטויים נפלאים לשליטה עצמית כמו "שליט המרחב", "מלך המחוז", "מלכת הטירה", "דוכס האחוזה" וגם לא מעט פרסים - לארי דייוויד זכה בפרס אמי ובפרס איגוד התסריטאים על התסריט לפרק הזה, טום צ'רונז זכה בפרס איגוד הבמאים ובפרס אמי על בימויו. הפרק גם נהנה מרייטינג גבוה מאוד בפעם הראשונה ששודר, אבל עוד יותר מזה בפעם השנייה, כשנזכרו בו בערגה.

פרק זה, שובר מוסכמות, נאור, מתקדם, ישיר, כן ומאוד מאוד מצחיק, בוודאי תרם לכך ש"סיינפלד", הסדרה על כלום ועל הכל, על סטנדאפיסט ניו-יורקי ושלושת חבריו הנוירוטים לא פחות ממנו, נבחרה אתמול לסיטקום הטוב ביותר בכל הזמנים. התואר הוענק לה בעקבות סקר נרחב של המגזין האמריקאי היוקרתי "ואניטי פייר" ותוכנית התחקירים של רשת סי-בי-אס, "60 דקות".

הסדרה של ג'רי סיינפלד ולארי דייוויד (שהמשיך לשגשג אחר כך בסדרה על חייו, "תרגיע" בערוץ HBO) דחקה מהמקום הראשון בדירוג הסיטקום הטוב את זה הקלאסי "The Honeymooners" (ששודר ב 1955 1956). 22% מהאמריקאים קבעו ש"סיינפלד" הוא הסיטקום הכי גדול, ורק אחריו, בהפרש לא רב, מוקם הסיטקום של ג'קי גליסון מאמצע שנות ה 50, עם 20% מהקולות.

"חברים" ו"חופשי על הבר" מופיעים אחרי שני אלה עם 16% ו 14% מקולות המצביעים, בהתאמה. "משפחה בהפרעה" מתחילת שנות ה 2000 (החוזרת בעונה רביעית באביב הבא בנטפליקס) זכתה ב 7% מקולות המצביעים, "המופע של מרי טיילר מור" משנות ה 70 ¬ ב 6% ו"רוק 30" של טינה פיי, הבאה אל סיומה כעת, ב 5% מהקולות.

"סיינפלד"

הסקר של "60 דקות" ו"ואניטי פייר" הוא מדד חודשי הבוחן את השיח האמריקאי על נושאים שונים. הוא מנסה לבחון גישות של הציבור לתרבות, סגנון חיים, אירועים עכשוויים ופוליטיקה. עורך אותו צוות הסוקרים של מחלקת החדשות של סי-בי-אס, הפעיל מ 1969. הסוקרים שוחחו בטלפון עם 1,132 בני אדם שנבחרו באופן אקראי ברחבי ארצות הברית באוקטובר השנה.

קומדיה עם תקציב לקוקאין

הסקר שולב בגיליון הראשון אי פעם של ה"ואניטי פייר" המוקדש לנושא הקומדיה. העורך האורח שלו הוא ג'אד אפאטו, הבמאי, התסריטאי והמפיק (סרטו הקומי החדש "is 40 This" יעלה בקרוב לאקרנים, והשבוע יצא הקדימון לעונה השנייה של הקומדיה "בנות" בהפקתו, שתעלה בחורף).

במכתב לקוראים, "דבר העורך", כתב מי שאחראי לפן הפחות אינטלקטואלי של ההומור האמריקאי ("הדייט שתקע אותי", "בתול בן 40") כי תמיד אהב קומדיה, ולכן הגיליון הזה, "המלא בגברים ונשים שאני מעריץ, הוא הניסיון שלי להסביר איזו משמעות יש לקומדיה בשבילי".

על אחד הקומיקאים המוזכרים בגיליון, סטיב מרטין, הוא גם מספר אנקדוטה אישית. זה קרה כשאפאטו (שיחגוג מחר יום הולדת 45) היה בן 12 ונסע לבקר את הסבים שלו שגרו בבוורלי הילס. יום אחד חלפו במכוניתם על ביתו של השחקן סטיב מרטין, שעמד שם בגינה. אפאטו הנרגש לקח מהסבים נייר ועט, רץ למרטין וביקש את חתימתו. "אני מצטער", אמר השחקן לילד, "אני לא נותן חתימות בביתי". הוא הסביר לאפאטו כי אם יעשה זאת אנשים יתחילו להופיע כך סתם בביתו.

אפאטו זעם, חזר הביתה וכתב למרטין מכתב בזו הלשון: "מר מרטין היקר, אני חושב שאתה האיש הכי מצחיק בעולם, אבל אתה מתייחס למעריצים שלך כמו לחרא. אם לא הייתי קונה את כל האלבומים שלך והולך לכל הסרטים שלך, לא היית יכול לחיות בבית הזה. אם לא תשלח לי מכתב התנצלות אני אשלח את הכתובת שלך לעיתון 'בתים וכוכבים' ואז יתחילו להופיע אצלך אוטובוסים עם תיירים 24 שעות ביממה". הוא השאיר לו את המכתב בתיבת הדואר.

חצי שנה אחר כך קיבל אפאטו הצעיר לביתו חבילה ובתוכה ספר של מרטין, "Cruel Shoes" ובו הקדשה ¬ "ג'אד היקר, אני מצטער. לא הייתי מודע לכך שאני מדבר עם הג'אד אפאטו, בה' הידיעה". על החתום, "חבר שלך, סטיב מרטין".

אפאטו מסכם ב"ואניטי פייר", כי ידע שמרטין השיב למכתבו רק משום שהוא גרם לו לצחוק. "אם הצלחתי לגרום לסטיב מרטין לצחוק", חשב לעצמו אז, "אולי יום אחד אכנס לעולם המסתורי הזה של הקומדיה".

בגיליון החדש בעריכתו של מי שנכנס גם נכנס לעולם המסתורי הזה משולבים מאמרים שכל חובב קומדיה ישתוקק לקרוא ולשמור. כמו זה של כריס רוק על הקשיים שבתהילה בגיל מוקדם, נישואים והסוד שיאפשר לך להמשיך להיות מצחיק; קונאן אובריאן בהצצה דיסטופית על עתיד ההומור; כתבה המתארת כיצד זאק גליפיאנקיס כותב בדיחות, ואחרת שבה לינה דנהאם, יוצרת "בנות", מספרת מה למדה בשנת 2012.

עוד כתבות בגיליון זה עוסקות בעשיית הסרט "האחים בלוז" עם ג'ון בלושי ודן אקרויד ("היה לנו תקציב לקוקאין", מסופר שם); בדמויות הקלאסיות שגילם מרטין שורט; ובהיסטוריה שבעל פה של סדרת הטלוויזיה "פריקים וגיקים", שגם אותה הפיק אפאטו. סדרה זו, שיצר פול פייג, ירדה מן האוויר לפני 12 שנה אחרי שידור קצר מדי.

"חופשי על הבר"

בסקר שנכלל בגיליון נשאלו המשיבים עוד מיני שאלות על הומור. למשל, האם גברים מצחיקים יותר מנשים (התשובה לפי סקר זה חיובית: כך סבורים 60% מהנשאלים, כולל רוב הנשים הנסקרות. רק 22% חושבים שנשים מצחיקות יותר, ו 15% אומרים שאין הבדל). 56% מהנשאלים מאמינים שאפשר לפתח הומור עם הזמן. כבעלי המקצועות הכי לא-מחויכים נבחרו פקחי תנועה, שניצחו בקטגוריה זו עובדים בשדה התעופה וסלקטורים במועדוני לילה.

על אילו נושאים אסור לצחוק, נשאל עוד. אפשר לסכם את התשובה ב"כל מה שלואי סי-קי משלב בקומדיה שלו", אבל זאת לא היתה אופציה בסקר. לכן המשיבים הזכירו בתשובותיהם את הפיגועים ב 11 בספטמבר, אנשי דת ובעלי מוגבלויות כנושאים שהם מחוץ לתחום. 38% מהגברים ו 32% מהנשים גם אמרו שתקיפה מינית אינה נושא לבדיחות. למרות הנתון הזה המלמד כי נשים פתוחות יותר לצחוק על תקיפה מינית, נשים היו רגישות פי שניים לכלל הנושאים שעליהם אסור לצחוק ¬ 28% לעומת 14%.

עוד בסקר נשאלו המשיבים מהי האות הכי מצחיקה באלף-בית האנגלי וכן מיהו ג'אד אפאטו. הרוב הגורף ¬ 86% ¬ לא ענו תשובה נכונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ