"האמריקאים": אפקט הומלנד נמשך

הסדרה “האמריקאים”, שעלתה בארצות הברית השבוע, מצטרפת לגל של סדרות העוסקות במרגלים, בעקבות "הומלנד". ל”חטופים” הישראלית היה חלק משמעותי בהתעוררות התא הרדום הזה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
רותה קופפר

מאחורי "האמריקאים", הסדרה החדשה והמדוברת של ערוץ FX, לא מסתתרים רק רוסים, כפי שמתברר מצפייה בפרק הראשון והכפול שלה, אלא גם ישראלים. סדרת הריגול התקופתית החדשה, שעלתה בארצות הברית בשבוע שעבר ותעלה בחודשים הקרובים ב”יס”, על משפחה כל־אמריקאית־למראה שמתבררת כסובייטית בלב ובדם - היא חלק מאפקט , המבוססת על הישראלית.

“הומלנד” האמריקאית, שעליה חתומים היוצר הישראלי גידי רף ואנשי קשת אבי ניר ורן תלם, ומתארת את שובו של חייל אמריקאי שבוי שמתברר כי הוא בעצם תא רדום, נהפכה ללהיט בכל מובן - רייטינג, פרסים וביקורות (גם אם אלה החלו בעונתה השנייה למתן את הסופרלטיבים המופרזים); אתמול נודע כי סדרת המקור "חטופים" נמכרה ל”נטפליקס נורדיקס”, לעונה ב”הולו” ובשאר ערוצים אירופיים כ”ארטה” ו”SBS”. היה ברור כי תא רדום זה יצמיח תאים רבים אחרים.

“האמריקאים”. היוצר הוא איש סי־איי־אי לשעברצילום: © 2013 Twentieth Century Fox Fi

ההשפעה הישראלית שיצרה את "אפקט הומלנד" ממשיכה לפעול מתחת לרדאר. היא כוללת עוד סדרת חפרפרות ישראלית עם עלילה דומה לזו של "האמריקאים", שנרכשה לפיתוח על ידי רשת אן־בי־סי - . פיטר ברג ("אורות ליל שישי") יביים ויכתוב את הפיילוט לגרסה האמריקאית שבמקור כתבו רון לשם, גיורא יהלום ועמית כהן. באנגלית תיקרא הסדרה M.I.C.E (ראשי תיבות של כסף, אידיאולוגיה, כפייה ואגו). "תא גורדין", ששודרה ביס, עסקה במשפחת גורדין הישראלית ובנם אייל (רן דנקר), שהוא טייס קרב מעוטר, שאינו יודע כי הוריו הם מרגלים רוסים, עד שיום אחד המפעילים דורשים לגייס גם אותו.

עוד ניתן למנות את "בני ערובה", דרמה ישראלית של עמרי גבעון ורותם שמיר, שמיועדת לערוץ 10 אך עוד לא הופקה כאן, וכבר נקנתה לרשת סי־בי־אס. התסריטאי־במאי האמריקאי ג'פרי נכמנוף, שחבר לג'רי ברוקהיימר ("סי־אס־איי") בפרויקט זה, יהיה אחראי לפרק הפיילוט (שאותו כתב אלון ארניה) של הגרסה האמריקאית לסדרה הישראלית על משפחה רגילה הנלכדת באמצע מזימה פוליטית ענפה.

עוד מותחן ריגול פוליטי שהוא חלק מהאפקט המדובר הוא הדרמה של דייוויד הבארד ששמה “The Return of Daniel Shepherd”, המיועדת ל-HBO, ועוסקת בבן חטוף השב למשפחתו אחרי היעדרות של 13 שנה. כאשר מתברר כי החוטפים שלו נרצחו, הבן נהפך לחשוד העיקרי במותם. מסתורין נוסף אופף את משפחת החטוף, הכוללת את האב, סוכן אף־בי־איי לשעבר ומרצה לקרימינולוגיה; האם שהיתה עקרת בית אך נהפכה לאשת קונגרס, ואחיו התאום של החטוף. כמו כן, אתמול נודע כי יוצרי "הומלנד" האמריקאים, האווארד גורדון, אלכס גנזה ואלכס קארי, עובדים על סדרה חדשה משלהם - "אנטומיה של אלימות", על קרימנלוג המתמחה בפסיכופתים החובר לבלשית צעירה שחולקת אתו עבר בעייתי.

ציפיות גבוהות

"האמריקאים" היא לגמרי אמריקאית. הסדרה החדשה שיצר ג'ו וייסברג, סוכן סי־איי־אי שנהפך לתסריטאי, שהצטרף לגרהם יוסט ("ג'סטיפייד" המצוינת), המפיק אותה, נחשבת בעיני מבקרים מסוימים למחליפה הפוטנציאלית של "הומלנד". ב"הוליווד ריפורטר" נכתב "עוד מוקדם להשוות בין 'האמריקאים' ל'הומלנד', אך אם זו האחרונה מתרחקת ממה שגרם לכם להתמכר אליה בתחילה, יכול להיות שתמצאו את מה שחיפשתם ב'אמריקאים'".

היוצרים עבדו כבר ביחד ב"שמיים נופלים" של ספילברג. בסדרה מככבים קרי ראסל ("פליסיטי") ומתיו ריס ("אחים ואחיות") כאליזבת ופיליפ ג'ניניגס, אמריקאים מבחוץ אך רוסים מבטן ולידה. השנה היא 1981 ואליזבת לובשת בגד גוף התחוב עמוק בתוך הג'ינס הגבוה שלה, לפיליפ יש פרמננט בשיער, והרוסים חושבים שהאמריקאים בחרו ב"מטורף", קרי הנשיא רונלד רייגן, לשלטון.

הסדרה, המתרחשת כאמור בתחילת שנות ה-80 בארצות הברית, משלבת פלשבקים לתחילת שנות ה-60 ברוסיה (מאז ההצלחה של "מד מן" הנסיעה בזמן כבר לא מפחידה את הבכירים ברשתות הטלוויזיה, בוודאי לא בערוצי כבלים כמו FX).

הדילוג בין שתי התקופות נועד ללמד כיצד הכינה אמא רוסיה את בני הזוג לחיים המשותפים בצל קורתו ותחת כובעו של הדוד סאם. גיבורי "האמריקאים" הם גם הנבלים בה, ולכן – אם לא היה די בהשוואות ל"מד מן" (בגלל התקופה) ו"הומלנד" (בגלל העלילה), יש כבר מי שמשווים אותה ל"סופרנוס", בגלל המורכבות של היחס לגיבורים. בקיצור, ציפיות גבוהות.

גבוהות מדי בשלב זה. הרעיון מאחורי הסדרה מעניין ומותח, השחקנים אהובים, העיצוב התקופתי חביב ואינו משתלט על האווירה, והדגשים נכונים; בעוד שהסיפור המשפחתי ב"הומלנד" אינו מפותח דיו (שלא כמו ב"חטופים"), ב"האמריקאים", היחסים בין בני הזוג תופסים מקום נכבד, לא פחות מהאקשן של המרגלים.

מה שמעניין, כמו ב"מד מן", הוא המתח שנוצר בין הצופים לדמויות. אלה משנת 2013 יודעים מה צפוי מבחינה היסטורית לקרות לאלה מתחילת שנות ה-80, ומצפים לראות את זה מתפתח. ויש גם ליהוק שהוא בגדר קריצה, של ריצ'ארד תומאס, שגילם בשנות ה-70 את ג'ון בוי ב"משפחת וולטון" וכאן הוא איש רשויות החוק האמריקאיות. "משפחת וולטון", שזכתה ב-1973 בפרס הדרמה בטקס האמי, היא סמל לערכי המשפחה האמריקאיים. הסדרה גוללה את סיפורה של משפחה תמימה ואוהבת מווירג'יניה בתקופת המשבר הגדול של שנות ה-30 במאה ה-20. היא נשאה סמליות רבה כל כך, שבנאום ב-1992 אמר הנשיא ג'ורג' בוש כי הוא רוצה שהמשפחות האמריקאיות יהיו יותר "כמו 'משפחת וולטון' ופחות כמו 'משפחת סימפסון'" (ולפחות מהבחינה הכלכלית הצליח במשימה זו).

מתוך "הומלנד"צילום: Kent Smith/SHOWTIME

אך יש בפיילוט של "האמריקאים" גם בעיות. אפיון האויב, למשל, נעשה באופן קריקטורי. הסב המוזכר בפרק הכפול הראשון נשמע ככפיל של ברז'נייב עם גבותיו העבות, ואילו אנשי הק־ג־ב שלא נמצאים בארצות הברית, על המבטאים הכבדים והנפש הצוננת שלהם, מזכירים את "האחר" ב"הומלנד" וגם ב”ארגו”, הסרט הגורף כל פרס אפשרי בדרכו לטקס האוסקר. גם המשולש המבני של אונס־נקמה־ויחסי־מין־אוהבים הוא מרתיע. מגוחכות ממנו הן האמירות הפרו־אמריקאיות ("מה רע באמריקה? האוכל טוב, יש חשמל") שעדיין לא ברור תפקידם בתוך ההקשר. ולבסוף, יש בה הרבה יותר מדי פיאות נכריות (שבעיקר ריס חובש. אחרי הכישלון של גזירת המחלפות של קרי ראסל ב"פליסיטי", שטוענים כי הביא לביטול הסדרה, עדיף להתרחק ככל האפשר מלגעת בשיערה, המוחלק).

"אפקט הומלנד" לא צמח רק בישראל, שהיתה עסוקה בשבוי הישראלי שלה גלעד שליט, אלא נטמן בקרקע הפורייה של האקטואליה בארצות הברית. כשם שבתקופת המלחמה הקרה עסקו בהוליווד בנושא זה דרך סרטים על פלישות של חייזרים, כך עוסקים בימי מלחמה ומתח אלה של האמריקאים עם העולם המוסלמי, דרך הקונפליקט הקודם עם ברית המועצות לשעבר. "הומלנד" נוגעת באופן ישיר למלחמה שארצות הברית מעורבת בה במשך יותר מעשור, ו"האמריקאים" מתייחסת אליה בעקיפין; "אנחנו במלחמה, שקטה ולא קצרה, יש לנו אמת וצדק לצדנו", נאמר במטה האף־בי־איי בסדרה על המלחמה הקרה. אמירה זו בראי הזמן אולי הוכיחה את עצמה מול המעצמה שקרסה, אך נדמה שהיא מתיימרת לומר משהו גם על המלחמה הנוכחית של ארצות הברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ