אחוזת צפייה |

כמה מי מת במשחקי הכס?

לקראת עליית העונה החמישית של "משחקי הכס" בשבוע הבא ב"וושינגטון פוסט" סופרים את המתים מהעונות הקודמות. ואילו המעריצים מנסים לחלץ רמזים מהטריילרים לגבי המשך העלילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לורד בייליש וסאנסה סטארק ב"משחקי הכס"

בעונה הראשונה של "משחקי הכס" נרצחו 58 דמויות, בשנייה 130, ואז בשלישית היתה ירידה משמעותית ל–86 מיתות, שקפצה פי שניים בעונה הרביעית ל–182 אנשים שקיפחו את חייהם. את הנתונים האלה הביא במדויק "וושינגטון פוסט" במדריך המאויר למופת שהתפרסם השבוע בשם Valar Morghulis ("כל הגברים צריכים למות").

במדריך זה אירגנו את הדמויות לפי רמת החשיבות שלהן: דמויות ראשיות, משניות, בעלות תפקיד קטן וכן ניצבים ברקע. החשובות שבדמויות זכו לאיורים גדולים, הפחות לפחות — כמה מתאים לווסטרוז. בכל אופן, אם מדובר בסדרה הנדסית — 182,86,130,58 — הרי שבעונה החמישית, המתחילה ביום שני הקרוב ב–4:00 לפנות בוקר ביס־או, בשידור מקביל לזה בארצות הברית בערוץ אייץ'־בי־או, צפויות הרבה מאוד מיתות, אבל פחות מבעונה הקודמת. מה שבטוח, ואת זה יודעים כולם ממקרה נד סטארק, אף אחד לא מוגן (אפילו לא חאליסי והדרקונים שלה, שנראה כי הרבה מאוד תלוי בה ובהם העונה, וגם לא אריה והחרבות שלה, כנ"ל).

מי שמחפש תזכורת קצת פחות מאיימת לעלייה הקרובה של הסדרה הרצחנית והמרהיבה, ימצא אותה בפארודיה שהכינו אנשי "רחוב סומסום". במקום כס הברזל עשוי החרבות (שעל חיקוי שלו ישב נשיא ישראל לשעבר שמעון פרס בתערוכה של הסדרה בתל אביב), הוצבו בסרטון שלושה כסאות מלכות ידידותיים יותר, עשויים מציוד ספורט. כרובי וחבובות אחרות המזכירות את גיבורי "משחקי הכס", סרסיי לאניסטר, דנריס טרגאריין, ג'ופרי לאניסטר ונד סטארק, משחקים בפארודיה עם הכסאות האלה "כיסאות מוזיקליים".

הפארודיה מצטרפת לשורה של תיאוריות וניתוחים המקדימים את בואה של עונה זו של סדרת הפנטזיה הפופולרית, ולרמיזות שעולות מן הטריילרים ("אין דבר נתעב יותר מאשר לא להצליח להגן על אהוביכם", לצלילי "גיבורים" של דייוויד בואי), שנהפכה לתופעה טלוויזיונית. לאחר המיתות המפתיעות והיצירתיות מהעונה הקודמת (ג'ופרי בראת'יון, הנסיך אוברין, שיה, טיווין לאניסטר), תיפתח העונה החמישית בניסיון של גיבורים רבים ברחבי וסטרוז למלא את החלל שנוצר.

בינתיים, עסוקים בלמלא את הזמן מעריצי הסדרה — בהם גם הקוראים האדוקים של ספריו של ג'ורג' ר"ר מרטין מחבר סדרת הספרים "שיר של אש ושל קרח" (שבאחרונה שיחרר פרק מתוך הספר השישי בסדרה, "רוחות החורף"), ועל פיה מבוססת הסדרה.

מרטין אגב, מביט כבר אל העתיד. הוא כותב בעבור ערוץ HBO סדרה חדשה שתעקוב אחר חייו של תסריטאי מדע בדיוני לטלוויזיה ב–1949. לסדרה יקראו "קפטן קוסמוס".יוצרי "משחקי הכס", דייוויד בניוף וד"ב וייס, אומרים בינתיים כי העונה החדשה של סדרתם תציע פרטים מהספרים שמרטין עוד לא סיים לכתוב.

אחת הדרכים למלא את הזמן היא בקריאת תיאוריות מעניינות המקדימות את העלייה של העונה החדשה. אחת כזאת היא של פול מייסון, עורך כלכלי בחדשות ערוץ 4 הבריטי. במאמר באתר "הגרדיאן" הוא תוהה האם תיאוריה מרקסיסטית יכולה לנבא את הסוף של "משחקי הכס".

הוא מתחיל במצב הנוכחי: "האליטה בצרות, מקורות העושר שלה הידלדלו, הציוויליזציה שלה מותקפת על ידי פנאטים מטורפים, ומבפנים ההמונים מורדים". בספרי פנטזיה, הוא מבחין, תמיד יש משבר בשיטה, הן בשיטה הכלכלית ובמוקדי העוצמה. כל דבר שלילי בעולם הוא בבחינת איום תמידי על הכס. הכלכלה במיוחד בסכנה בווסטרוז.

המשפחה השלטת השיגה את העושר שלה באמצעות מכרות זהב. אבל בעונה הרביעית טיווין חשף פרט מדהים — זה שלוש שנים שהמכרות אינם מניבים זהב. בנוסף, בני לאניסטר שקועים בחובות. מה שמתואר כאן הוא מה שלרוב מקדים שינוי מהותי של בעלי השררה, כמו סופו של הפיאודליזם: חובות שנצברו בגלל שיטה מושחתת — שמקורות העושר שלה מידלדלים — הורסת את השיטה בסופו של דבר.

"אם משליכים מטריאליזם היסטורי על וסטרוז", כותב מייסון, "הרי שאפשר לנבא את שצפוי בעונה החמישית והשישית.

"מה שקרה עם הפיאודליזם הוא שעם הזמן כוחו של המסחר מחץ את כוחם של המלכים. מה שווסטרוז צריכה זה לא פלישה של אנשי זאב מהצפון הקפוא, אלא בואו של בן אדם חדש... וסטרוז זקוקה לקפיטליסטים, והם צריכים, כמו ברפובליקה ההולנדית ובמלחמת האזרחים האנגלית, לפתוח במהפכה.

"אז מתישהו בעונה החמישית או השישית, אני חוזה שבני לאניסטר יפלו, כפי שנפלו הפאודליסטים, אלא אם כן יגלו טריטוריה שלא היתה ידועה קודם, מלאה בזהב ואנשים שקל לחסל אותם, כפי שעשתה המונרכיה הספרדית במשבר האמיתי של הפיאודליזם... תמיד היה זה בגדר מיסתורין אם ישנה יבשה במערב, מעבר לים מווסטרוז. אני חושד שהיא ישנה: חייבת להיות, ומישהו יהיה חייב לגלות אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ