מה זה פה, שיקגו?

עירו של ברק אובמה עומדת גם במרכז הסדרה החדשה "בוס". קלסי גראמר מגלם בה ראש עיר רודף שררה הנוטה לשחיתות

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"בוס" היא דרמה פוליטית חדשה עם קלסי גראמר (שלמרות "האנק" ייזכר בעיקר מ"פרייז'ר"), על פוליטיקה ועיר הרוחות. כמו סדרות רבות בעונת הסתיו היא ממוקמת בשיקגו וכמו כמה מהן אף מצולמת בה. "טרה נובה", הסדרה החדשה של סטיוון ספילברג, מתחילה בשיקגו מזוהמת ורקובה בעתיד וחוזרת לעבר הטהור והירוק; "מועדון הפלייבוי", שכבר בוטלה, התרחשה בשיקגו, וכך גם "הליגה" סדרה על ליגת הפוטבול בשיקגו. אלה הצטרפו לסדרות מצליחות מהשנים האחרונות כמו "האשה הטובה" על עורכת דין ואשת תובע מחוזי שסרח משיקגו, ו"מייק ומולי", על שני אנשים שהכירו בקבוצת תמיכה לאכלנים כפייתיים. גם "רמזור" האמריקאית, המבוססת על הסדרה הישראלית, התרחשה בשיקגו.

העיר שיקגו אינה חדשה על המפה הטלוויזיונית. קדמו לסדרות אלה גם סדרות בתי החולים משנות ה-90 כמו "אי-אר", שבה השתתפה ג'וליאנה מרגוליס, כוכבת "האשה הטובה"; ו"שיקגו הופ", וכן הסיטקום "נשואים פלוס". אפילו הדרמה המשטרתית פורצת הדרך "בלוז לכחולי המדים" כנראה התרחשה שם אף שהדבר לא נאמר במפורש.

אפשר לייחס את ריבוי כל הסדרות לכך שנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הוא תושב שיקגו וסנאטור לשעבר של אילינוי ושראש סגל הבית הלבן בכהונתו, רם עמנואל, הוא ראש העיר שיקגו כעת. הקשר בין "בוס" לבית הלבן (ולסדרה "הבית הלבן") ניכר. שיקגו היא דמות בסדרה, אפיון של העומד בראשה - עיר מחוספסת עם היסטוריה של אלימות ויופי.

המיקום של "בוס" בשיקגו הוא אינו רק חלק מטרנד של סדרות של העיר שממנה בא נשיא ארצות הברית. שיקגו, מסביר ראש העיר שלה טום קיין (קלסי גראמר), בשיעור קצר על תולדות העיר, היא "האמריקאית יותר מכל ערי ארצות הברית". הוא מתאר את שורשיה - כאשר ג'רמיה פורטר, ממייסדיה, הגיע לפני 180 שנה למושבה שהיו בה 300 אנשים מושחתים, מהמרים וזונות. זה רמז למה שצפוי בסדרה עצמה, שבסצינה קצרה בעזרת פעלולי מחשב נהפכת העיר העכשווית לעיר שהיתה.

הסדרה, שעדיין לא נקנתה לשידור בישראל, מתחילה היטב. כותרות הפתיחה, הכוללות את צילומי העיר וגרפיקה גרפיטית מעליהם, יפות; היא מבטיחה רבות משום שגאס ואן סאנט הוא מפיק בכיר שלה ובמאי הפרק הראשון. גראמר משתחרר בקלות מדמות הפסיכולוג הרדיופוני חובב השרי שגינוניו דבקו בו ונהפך לטום קיין, ראש העיר שיקגו במלוא עוצמתו.

הסצינה הראשונה, שבה מתבשר ראש העיר כי הוא חולה במחלה שתגרום לו אט אט לאבד את צלילותו, מהפנטת. כבר בפרק הראשון מתברר כי קיין הוא יותר ויק מאקי מ"המגן" מאשר הנשיא ג'ד בארטלט מ"הבית הלבן". ראש העיר שיקגו הוא לא סתם פוליטיקאי חריף, השולט ביד רמה בכל נבכי פוליטיקת המסדרונות, אלא איש פגום שגורלו, כמו אופיו, אכזר.

אבל בשני הפרקים הבאים מאבדת הסדרה מעוצמתה (מאחר שכבר נודע שתחודש לעונה שנייה יכול להיות שגם מצב זה ישתנה). סדרות כבלים אמריקאיות רבות משתמשות בגיבור שכזה, ואפילו ממקמות אותו בתפקידי שררה. קיין, כמו מקי מ"המגן", כמו רודריגו מ"שושלת בורג'יה" ו"בורג'ס", וכמובן כמו טוני סופרנו, הבוס של ניו ג'רזי, ב"סופרנוס", לא רק מנהל את העיר כאילו היתה שלו, מתוך רצון להגן על תושביה, אלא נוטה לשחיתות ולריקבון. אבל במקרה של "בוס" הצופים לא מקבלים די מידע בנוגע לפשר הרשע הזה, חוץ מרדיפת כוח, כבוד ומעמד סטנדרטיים. דמות בדיונית משכנעת מצריכה קצת יותר רציונל סיפורי. קיין נתלה באילנות גבוהים. יחסיו המעורערים עם עצמו ועם בתו, לצד הידרדרותו המנטלית, מזכירים במודע את "המלך ליר". אבל כפי שכתב מבקר הטלוויזיה של מגזין "טיים", ג'יימס פונייווזיק, על "בוס", "הסדרה היא שייקספירית, אבל רק במובן שכולם בעולם הזה הם יאגו".

קיין הוא הדמות היותר מנומקת בסדרה. היוצר פרהאד סאפיניה פחות התעכב על הדמויות שלצד קיין, במיוחד של הנשים ובהן הרעיה היפה והמנוכרת והבת האבודה. הדבר בולט במיוחד בנוגע לעוזרת האישית - בכל אחד משני הפרקים של הסדרה היא עושה סקס כשהיא נדחקת לקיר, על נעלי הסטילטו הגבוהות שלה, חצאיתה הקצרה מופשלת ואחוריה, ואחר כך גם שדיה, מבצבצים. בכך מסתכם תפקידה פחות או יותר.

באחד מפרקי הסדרה משתמש אחד האישים הפוליטיים בעירייה במטאפורה הבאה - "גדלתי בחווה ומעולם לא ראיתי תרנגולות הולכת אחרי תרנגול הודי" - כדי להסביר את הישנותן של הצבעות שבטיות. אבל בעת הצפייה ב"בוס", מהדרמות היחידות המתבלטות לטובה בעונת השידורים האמריקאית החדשה, עלתה דווקא מטאפורה אחרת על עופות: "אם היא הולכת כמו ברווז, מגעגעת כמו ברווז, אז הציפור הזאת היא ברווז" - כי ברור לכל צופה מנוסה כי ל"בוס" לא רק שאיפות שייקספיריות כי אם סיימוניות - היא מנסה להיות כמו "הסמויה".

אם לעשות פרפראזה על המטאפורה הפוליטית השגויה לפעמים ההיא, שנועדה במקור לזהות קומוניסטים, כך גם הסדרה הזאת שנראית כמו "הסמויה" - עם צילומי החוץ המחוספסים של העיר ומאבקי הכוח הפוליטיים של העירייה ועיתונאי שטח זעפנים, ונשמעת כמו "הסמויה" - אלא שבמקום שיר הפתיחה של טום וייטס שמדבר על "להשאיר את השטן עמוק בחור", שרים כאן "שטן, מלכותך פול תיפול" - אינה "הסמויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ