למה יש כל כך הרבה סדרות על פוליטיקה?

בין "חוקי המשחק" שזכתה השבוע בגלובוס הזהב לגרסה חדשה של "כן, אדוני ראש ממשלה" - השיח הפוליטי ער מתמיד בטלוויזיה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"אני רוצה להודות לכם שאתם מעודדים אנשים לדבר על פוליטיקה", אמר הבמאי ג'יי רוץ', בנאום התודה שלו השבוע בטקס גלובוס הזהב. הוא זכה בפרס על בימוי סרט הטלוויזיה "חוקי המשחק" המתאר את החלטת המפלגה הרפובליקאית האמריקאית לקדם את מושלת אלסקה שרה פיילין (ג'וליאן מור, שזכתה אף היא בגלובוס זהב) לתפקיד מועמדת לסגנית הנשיא במערכת הבחירות של 2008. הבמאי הודה לתא הכתבים הזרים על קידום שיח פוליטי, שנדמה כי הוא ער מתמיד בטלוויזיה.

בסוף השבוע תעלה בערוץ "יס או" הסדרה הדנית המשובחת "הממשלה" ("בורגן", כשם הטירה שבניין הממשל שוכן בו), על בחירתה של ראש הממשלה האשה הראשונה של דנמרק (אירוע שקרה במציאות כשנה אחרי עליית הסדרה). השיבוץ, הסמוך לבחירות בישראל, אינו מקרי. הפרקים הראשונים של הסדרה מציגים דמיון מפתיע לתוצאות הבחירות הקודמות כאן.

אבל אף שבשתי המדינות שיטת הממשל היא רב-מפלגתית, כאן, למרבה הצער, תם הדמיון בין המערכות הפוליטיות הסקנדינבית הפיקטיבית וזו האמיתית במזרח התיכון. לא מקרי גם שבסוף השבוע ישודרו בערוץ 23 בשידור מחזורי הסדרות הבריטיות משנות ה-80 וה-90 "בית הקלפים", "כן, אדוני השר" ו"כן, אדוני ראש הממשלה". עם בחירות ביום שלישי הקרוב כל מה שנותר לאזרחי המדינה כנראה הוא לצחוק במרירות מול סאטירות פוליטיות.

"חוקי המשחק". הגלובוס בידיהם

אבל בלי קשר לבחירות בישראל, וכנראה שעם קשר לבחירות בארצות הברית, יש כעת סדרות רבות העוסקות בבית הלבן, בדאונינג 10 ובפוליטיקה בכלל. הסדרות הישנות זוכות כעת לתחייה בבריטניה ובארצות הברית. אתמול עלתה בבריטניה הגרסה החדשה של "כן, אדוני ראש הממשלה". הגרסה, בת שישה פרקים, בכיכובם של דייוויד הייג, הנרי גודמן, כריס לארקין וזואי טלפורד, נכתבה על ידי אנטוני ג'יי וג'ונתן לין. היא תשודר בישראל בערוץ יס או.

הסדרה החדשה מתחילה עם שובו של ג'ים האקר (הייג) למשרד ראש הממשלה. כעת, כשהמצב הכלכלי באירופה גרוע מאוד, עליו להתמודד עם עסקת אנרגיה מפתה ממקור יוצא דופן, להיחלץ ממשבר מנהיגותי עם שותפיו לקואליציה ולקיים משאל עם בסקוטלנד. כל זאת כאשר הוא מתמודד עם הדילמה הגדולה ביותר בקריירה שלו. מזל שלצדו נמצא עוזרו הנאמן סר האמפרי אפלבי (גודמן).

ב-1 בפברואר תעלה באתר נטפליקס הגרסה האמריקאית של "בית הקלפים". את הסדרה, שיצר במקור מייקל דובס, פיתחו כעת דייוויד פינצ'ר וקווין ספייסי. היא עוקבת אחר הפוליטיקאי חסר העכבות פרנסיס אנדרווד (ספייסי), אשתו קלייר (רובין רייט)
ותחבולותיהם הזדוניות. הסדרה טרם נרכשה לשידור בישראל.

החידושים האלה באים במקביל וכתגובה להצלחה המסחררת של "בורגן" הדנית, המכונה
"הגרסה הדנית של 'הבית הלבן'". יוצרה, אדם פרייס, הודה בראיונות שהושפע מהסדרה של ארון סורקין. בראיון שיתפרסם ב"גלריה" מחרתיים" אומר כוכב "הממשלה", פילו אסבאק, המגלם את הספין דוקטור קספר יול: "איש מאתנו לא יכול היה לדמיין שכל כך יתעניינו בסדרה על הפוליטיקה המקומית שלנו". ההצלחה של הסדרה הפוליטית הזאת גרמה לרבים בממלכה המאוחדת לערוג ליצירה דומה, מורכבת ועשירה על מימושה של דמוקרטיה.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר מרגרט תאצ'ר סיפרה בזמנו שהגרסה המקורית של "כן, אדוני השר" ו"כן, אדוני ראש הממשלה" היו סדרות הטלוויזיה האהובות עליה; מעניין מה יחשוב על הגרסה החדשה ראש הממשלה הנוכחי של בריטניה דייוויד קמרון. אפשר לנחש שיאהב אותה יותר מ"הימנון לאומי", הפרק הראשון בטרילוגיה "מראה שחורה" מ-2012, ובו מתבקש ראש ממשלת בריטניה לבעול חזיר.

כבר ידוע שנשיא ארצות הברית מקבל בברכה את הסדרה הפוליטית החדשה "פן 1600"
(הכתובת של הבית הלבן), שעלתה בשבוע שעבר ברשת אן-בי-סי בארצות הברית ותעלה בקרוב ב"יס". לפני שבוע אירח הנשיא ברק אובמה בבית הלבן את צוות השחקנים וההפקה להקרנה חגיגית של הקומדיה שיצר כותב הנאומים שלו לשעבר ג'ון לאבט עם ג'וש גאד וג'ייסון ויינר. ביל פולמן, שגילם נשיא אמריקאי בשובר הקופות "היום השלישי", הוא הנשיא בסדרה. את אשתו השנייה והצעירה ממנו מגלמת ג'נה אלפמן ("דארמה וגרג"). הסדרה מתחילה בהתמודדות המשפחה המכובדת עם תעלול שהשתבש של הבן סקיפ (ג'וש גאד, "ספר המורמונים") כשהיה סטודנט במכללה ועם הריון לא רצוי ולא גלוי של הבת המושלמת והייצוגית (מרתה מקלסאק, "סופרבאד").

סדרות אלה הצטרפו השנה ל"ויפ" עם ג'וליה לואי דרייפוס שיצר ארמנדו יאנוצ'י (שיצר
גם את הסאטירה הפוליטית "The Thick of It"), "חיות פוליטיות" עם סיגורני ויבר, "בוס" עם קלסי גראמר, שירדה מן המסך ו"משפחת קנדי" מ-2011 עם קייטי הולמס כג'קי או וגרג קיניר כג'ון פ' קנדי.

"הבית הלבן", שהחלה בתקופת קלינטון והיתה מחווה לו, איבדה מהרלוונטיות בתקופת ג'ורג' וו בוש וירדה מהמסך. האנימציה הסאטירית "ליל בוש", על כל אנשי הנשיא בקטנותם, ירדה אחרי שתי עונות קצרצרות. "Thats My Bush", סיטקום של יוצרי
"סאותפארק" מאט סטון וטריי פארקר, עלתה לכמה פרקים קצרים ב-2001. כאשר רק כתבו את הסדרה היו היוצרים משוכנעים שמי שיזכה בבחירות בשנת 2000 יהיה אל גור. לכן הכתירו אותה בשם הזמני "כולם אוהבים את אל". יכול מאוד להיות שבשם הזה ובשלטון התואם היתה לסדרה הצלחה. תוכניות הסאטירה היומיות בנוסח "דיילי שואו עם ג'ון סטיוארט", לעומת זאת, התפוצצו מחומרים אמיתיים לחלוטין.

"חוקי המשחק", הסרט של רוץ', שהודה השבוע בנאומו על עידוד השיח הפוליטי, מתאר
אירוע אמיתי במערכת הבחירות שבסופה הנשיא ברק אובמה נבחר לראשונה. ואילו "ויפ", שעוסקת בסגנית נשיא קלת דעת, היא עיבוד לסדרה בריטית ולא אמורה להיות על שרה פיילין (אף שקשה להתכחש לדמיון). אבל נדמה שהאווירה שיצר השלטון הדמוקרטי כעת בארצות הברית עודדה את קיומן של הסדרות הפוליטיות האחרות.

אובמה ומשפחתו לא רק אירחו את צוות "פן 1600", ובוודאי שימשו סוג של השראה לכותב הנאומים שנהפך ליוצר הסדרה, אלא גם היו מודל טלוויזיוני מובהק. כשם ש"הבית הלבן" של סורקין (שכתב גם את התסריט ל"נשיא מאוהב") צמחה בעידן קלינטון והיתה סוג של התבוננות פיקטיבית ורומנטית על המשפחה הנשיאותית אז, המשפחה הנשיאותית כעת המבינה טוב מכל משפחה אחרת את הערך בהזדמנויות צילום, ומבינה טוב כמו הזוג קלינטון בקשרי ואשינגטון והוליווד, מזמינה סדרות טלוויזיה בהשראתה.

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"