"משלחת חיפוש": מה קורה כשצעירים המכורים לתשומת לב צריכים להיפטר מגופה?

העונה השנייה של הסדרה מספקת מרתון צפייה מזמין, קודר וקומי. לעומת סדרות מתח אחרות, "משלחת חיפוש" צוללת בהנאה גלויה לסיטואציות אבסורדיות ושופעת הומור שחור על דור ה-Y

חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרדית' הגנר, ג'ון ארלי ואליה שוקט מתוך "משלחת חיפוש"
מרדית' הגנר, ג'ון ארלי ואליה שוקט מתוך "משלחת חיפוש". סיטואציות אבסורדיות

העונה הראשונה של "משלחת חיפוש" סיפקה הפתעה נעימה ותחושת חדוות גילוי של לצופי הקומדיה שהגיעה באופן בלתי צפוי מרשת הכבלים טי-בי-אס. קומדיית האינדי שילבה בהצלחה בין הקלישאות על בני דור המילניום המאופיינים בנרקסיזם ובתחושה של תקיעות, ובין תעלומה בלשית ברוח ספרי ננסי דרו. העלילה נדמיתה בתחילה כפנטזיה על מה היה קורה לו גיבורות הסדרה "בנות" היו מסתבכות בתעלומת מסתורין, אבל מהר מאוד גיבשה טון סאטירי מובחן, והצליחה להיות אפלה ומבדרת כאחד.  

גיבורת הסדרה היא דורי (אליה שוקט, "משפחה בהפרעה"), בחורה בת 20 פלוס שגרה בניו יורק, לא מצליחה למצוא עבודה מספקת ותקועה בחיי המין מהמדכאים שנראו בטלוויזיה. היא נתקלת במודעה המדווחת על בחורה נעדרת ששמה שאנטל, ומזהה אותה מתקופת לימודיה בקולג'. אף שכמעט ולא הכירה אותה היא מפתחת אובססיה לסיפורה ומנסה לפענח את תעלומת היעלמותה. למסעה נשאב בן הזוג שלה, דרו (ג'ון ריינולדס) שטוען שהיא נשאבת לחייה של שאנטל רק כי אין לה שום דבר אחר בחיים, פורשה (מרדית' הגנר) חברתה השחקנית שכלל לא חיבבה את שאנטל אבל נהנית מתשומת הלב של מי שחושב שהיא שבורה מאובדנה, ואליוט (ג'ון ארלי) שנוהג לשקר שהוא חולה בסרטן ומתעב כל סוג של עבודה.

ביום ראשון האחרון נחתמה העונה השנייה של הסדרה (המשודרת בסמוך לארה"ב בסלקום טי-וי ופרטנר טי-וי). עלילתה, שנבנית בחוכמה על המתרחש בסיום העונה הקודמת — הפכה את "משלחת חיפוש" לאחת הקומדיות האפלות בטלוויזיה. בלי להרוס מדי את פרק הסיום המפתיע של העונה הראשונה, האובססיה של דורי על היעלמותה של שאנטל התפוצצה בפניה בצורה מרהיבה, ועימתה אותה עם כל השקרים, התחבולות והפנטזיות שבנתה לעצמה כחלק מהריגוש שסיפקה לה התעלומה. בזמן שהיא מתמודדת עם האמת, דורי מסתבכת ומסבכת את חבריה בפרשת רצח. 

העונה השנייה מספקת מרתון צפייה מזמין, קודר וקומי, שבוחן מה קורה כשצעירים המכורים לתשומת לב ובעלי כשרון להפוך כל מצב טראומתי של אחר לשיחה על עצמם, צריכים להיפטר מגופה. לעומת "המדריך לרוצח", שמגוללת עלילה דומה ברצינות תהומית, "משלחת חיפוש" צוללת בהנאה גלויה לסיטואציות אבסורדיות ושופעת הומור שחור על דור ה-Y.

הפער בין יכולות ההדחקה של כל אחד מגיבורי הסדרה ובין הממשות של מוות ושל האבל של המשפחה שהשאיר מאחור, משפיע על כל אחד מהם אחרת. דורי, שסובלת מהזיות ופרנויה, עושה את כל הטעויות האפשריות בניסיון לטשטש את עקבותיהם. בטון שאפשר לתאר כמתח קומי, כמעט מביך לצפות בה הוגה תוכנית להטמין את הסלולרי של המנוח ברכבת נוסעת, ואז נתפסת על ידי אחת הנוסעות. "שכחת את הטלפון שלך", היא אומרת לה. "לא, לא שכחתי, זה לא הטלפון שלי", דורי עונה בהיסטריה.

אליוט (ג'ון ארלי) החולה המדומה. רוח חיים רעננה בז'אנר התעלומה הבלשית

דרו, שביאושו מפנטז על רילוקיישן למדינה שלא תסגיר אותו לארצות הברית, מבצע מניפולציות זולות על קולגה שלו, כדי לגזול ממנו את התפקיד. אליוט, שקיבל הצעה לכתוב ספר על חייו כשקרן, נתון תחת לחץ בלתי רגיל שמשפיע עליו פיזית, ופורשה, שרק רוצה לשכוח מהכול, מוצאת את עצמה בלב מחזה על רצח בני הזוג לנו ורוזמרי לה ביאנקה על ידי צ'ארלס מנסון ונשותיו הכנועות.

בעשרה פרקים בני כ-25 דקות לפרק, "משלחת חיפוש" מפיחה רוח חיים רעננה בז'אנר התעלומה הבלשית באמצעות סאטירה חדה. יותר מכל, היא מוכיחה בעונה הנוכחית שאין סיבה שפרשות רצח או אובדן אמות מוסר יעמדו במרכזן של סדרות דרמה בלבד. להיפך — הרעיון לפיו צעירים אנוכיים, חסרי עמוד שדרה ומכורים לתשומת לב, נאלצים להתמודד עם רצח —  מתגלה כמכרה זהב קומי, קצבי ומרענן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ