בינג' וגמרנו

סניקי פיט: עלילת עוקץ מושלמת

הנחת היסוד שלכולם יש סודות, מסייעת ליוצרים לטוות במיומנות קורים של הונאות, סודות ותחבולות שמקדמים את עלילת "סניקי פיט" באמצעות רצף של הפתעות. שילוב לא שגור מספיק בין מתח להומור. המלצה שבועית למרתון צפייה בסדרות שחלפו מתחת לרדאר

חן חדד
חן חדד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'ובאני ריביסי מתוך "סניקי פיט"
ג'ובאני ריביסי מתוך "סניקי פיט". להטטנות סיפורית של יוצרי הסדרהצילום: Amazon Prime
חן חדד
חן חדד

מאז שעלתה לפני שנה, דרמת הפשע של אמזון, "סניקי פיט", מחזיקה בציון המושלם מאה אחוזי טריות באתר Rotten Tomatoes, המאגד את הביקורות מרחבי הרשת. כשסדרת טלוויזיה או סרט קולנוע זוכים לקונצנזוס יוצא הדופן, אין זה אומר בהכרח שמדובר במפגן אדיר של יצירה, או שהסדרה זכתה לחשיפה מסחררת. לעתים, וזה גם המקרה של סדרת העוקץ הנהדרת שחלפה מתחת לרדאר של רבים, מדובר בסדרה שמספרת סיפור קטן באופן מחוכם שנבנה לכדי שיאים מתגמלים. גם אם אפשר להצביע בקלות על המעידות העלילתיות פה ושם, הן מתאזנות בזכות חוויית צפייה שמסתכמת בתחושה של הנאה גדולה.

במרכז העלילה עומד מריוס (ג'ובאני ריביסי), אמן הונאה שעומד להשתחרר מהכלא ונדרש לשלם חוב בסך 100 אלף דולר לגבר מסוכן ואלים בשם וינס (בריאן קרנסטון). במשך שנותיו מאחורי הסורגים, שותפו הפטפטן לתא המעצר סיפר לו פרטים רבים על חייו ועל ילדותו בבית סבו וסבתו (מרגו מרטינדייל ופיטר גרטי). מאחר שפיט לא ראה את משפחתו זה 20 שנה, מריוס מחליט להתחזות לו ולהשתמש בסיפורים שסיפר פיט כדי לבסס את זהותו ולגנוב מהם את הכסף שהוא חייב. כדי לוודא שמריוס לא יתחמק מלשלם את חובו, וינס מחזיק בשבי את אחיו הצעיר ומאיים לכרות את אצבעות כפות רגליו.

"סניקי פיט" אינה מקורית. בין השאר, הסיפור שבמרכזה מהדהד את סיפורו של מרטין גר (איכר בן המאה ה-16 שנעדר מביתו, ואדם זר בעל דמיון פיזי ובקיאות בפרטי חייו התחזה לו וחי באחוזותו עם אשתו ובנו, והוצא להורג לאחר שובו של גר האמיתי) ואת הסרט התיעודי "המתחזה" (זר מבוגר שהתחזה לנער נעדר, וחרף חוסר הדמיון או ההגיון התקבל על ידי המשפחה בזרועות פתוחות, באופן שמעלה את השאלה המצמררת מי עובד על מי ולמה). בכל זאת, סדרת הדרמה משתמשת ביעילות גדולה בכוח המשיכה של סיפורים מסוג זה ובנטייתם להסעיר את הדמיון, ושוזרת במתח גם מימד קומי מובהק שהופך את הצפייה בה למבדרת כל כך.

אחת השאלות הגדולות שעולות לשמע סיפורי התחזות, היא כיצד בני המשפחה לא מבחינים או מרגישים שהאדם מולם הוא למעשה מתחזה. יוצרי "סניקי פיט" השכילו שלא לתאר את בני משפחתו של פיט כאנשים נאיבים, המקבלים את מריוס בזרועות פתוחות וללא חשד. אחדים תוהים אם יש לו מניעים נסתרים, ואחרים דווקא מבחינים בסתירות בזכרונות שהוא מתאר. מריוס מצידו, מתקשה להימנע מלחוש קירבה אמיתית למשפחה המזוייפת, ואת העונה מלווה השאלה האם יוכל ללכת עד הסוף ולבגוד בהם. 

פיטר גרטי וריביסי מתוך "סניקי פיט"
פיטר גרטי וריביסי מתוך "סניקי פיט". היוצרים השכילו שלא לתאר את בני משפחתו של פיט כאנשים נאיביםצילום: Amazon Prime

מפרק לפרק העלילה מתרוממת וצוברת תאוצה בזכות הלהטטנות הסיפורית של יוצרי הסדרה, לכולם אהבה מופגנת למציאת האמת הנסתרת תחת מעטה סודות והונאות. על נבחרת היוצרים נמנה  דיוויד שור, שעוד כיוצר "האוס", שור היה מרותק לאופן שבו אנשים טווים לעצמם מציאות אלטרנטיבית. המנטרה של הגיבור שיצר היתה "כולם משקרים" ושור אף הסביר שבעיניו "זוהי האמת על המצב האנושי, הדבר היחיד שמשתנה הוא על מה כל אחד משקר". עם עזיבתו של שור מסיבות שאינן ידועות, מקומו כמנהל האמנותי נתפס על ידי יוצר "צדק פרטי" ומפיק "האמריקאים" גרהם יוסט. הוא מוסיף מכישוריו לבנייה ההדרגתית של הדמויות ונוסך עומק ואמינות בסיפור ההתחזות. נוסף על הופעתו בסדרה, בריאן קרנסטון בעל הניסיון בגילום גיבור המסתיר את חייו הכפולים, יצר את הסדרה עם שור.

הנחת היסוד שלכולם יש סודות, מסייעת ליוצרים לטוות במיומנות קורים של הונאות, סודות ותחבולות שמקדמים את עלילת "סניקי פיט" באמצעות רצף של הפתעות. להצלחתו של השילוב הלא שגור מספיק בין מתח להומור, אחראי המשחק המעולה של כל אחד ואחד משחקנים. נוסף על ריסי, קרנסטון ומרגו מרטינדייל, העלילה מספקת תפקידים שובי לב גם לאליסון רייט ("האמריקאים"), מרין אירלנד ("הומלנד") ובראם ויליאם הנקה ("כתום זה השחור החדש"). כולם משאירים חשק לקראת העונה השנייה, שתעלה בהמשך השנה.

אף ש"סניקי פיט" אינה ראוותנית ובסיפור שהיא מספרת אין עומק ממשי, קשה להיזכר בסדרה שגוללה עלילת עוקץ באופן יעיל כל כך. צפייה מרתונית רצופה מעניקה תנופה נוספת לעלילת העונה הראשונה, שמספקת בידור קליל, סוחף ונעים לצפייה.

סניקי פיט | אמזון פריים (ארה"ב וישראל) | עונה 1

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ