בינג' וגמרנו |

"הנוסעים בזמן": הסדרה שתכבוש גם את מי שאינו חובב מדע בדיוני מושבע

העלילה של "הנוסעים בזמן" עוקבת אחר החיים תחת זהות בדויה ומעבירה בהצלחה את תחושת הבלבול של גיבורי הסדרה כשהם מנסים לצלוח משימות הרות גורל אחת אחרי השניה. המלצה שבועית למרתון צפייה בסדרות שחלפו מתחת לרדאר

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הנוסעים בזמן"
חן חדד
חן חדד

המחשבה על היום שבו יהיה אפשר לאחסן תודעה ולהעביר אותה מגוף אחד לאחר, פירנסה שורה ארוכה של יצירות מדע בדיוני. בטלוויזיה, הסדרה "זינוק לאתמול" שעלתה בשלהי שנות ה-80, סיפרה את סיפורו של מדען מחונן (סקוט באקולה) המזנק לגופם של אנשים שונים ומנסה לתקן עוול היסטורי. כמעט שלושה עשורים לאחר מכן, הטלוויזיה האמריקאית מרותקת יותר מתמיד לרעיון והשלכותיו. נוסף על חקירת ההיבט המוסרי של אחסון תודעה ב"מראה שחורה", והדרמה המצופה "פחמן שונה" (Altered Carbon) שמציירת עתיד שבו רק העשירים יכולים להעביר תודעה מגוף לגוף —  בולטת סדרת המדע הבדיוני "הנוסעים בזמן" (Travelers), שגורפת פופולריות ואוהדים רבים למרות שלא זכתה לחשיפה ראשונית גדולה.  

הסדרה הקנדית במקור, שנרכשה להפצה על ידי נטפליקס בתום עונתה הראשונה, היא דרמה מהנה וסוחפת לצפייה. למרות בעיות אמינות קלות, היא מצליחה להיות מעניינת לכל אורכה ולכבוש גם את מי שאינו חובב מדע בדיוני מושבע. העלילה, שנושאת דמיון ראשוני ל"זינוק לאתמול", מתארת אנשים ששולחים את תודעתם להווה כדי למנוע את קריסת האנושות בעתיד ממנו הגיעו. מאחר שהם מבקשים להגן על המין האנושי, הם אינם נוטלים חיים בעצמם אלא בוחרים בגוף המארח של אדם רגע לפני מותו. לפני הזינוק, הנוסעים לומדים על חייו והרגליו של אותו האדם מהמידע שהעלה לרשתות החברתיות כדי להתחזות לו בהצלחה ולהמשיך בחייו ללא חשד.

אלא שהמשימה לא עוברת תמיד בקלות רבה כל כך. ההיסטוריון של הצוות, ולו ידיעות על כל המתרחש בציר הזמן של אותה התקופה, מוצא את עצמו בגוף של מכור להרואין. המומחית לאסטרטגיה נכנסת לגופה של אם לפעוט, ולה בעל מתעלל שהוא גם שוטר. המהנדס הוא אדם מבוגר שמזנק לגוף של ספורטאי צעיר בתיכון. הרופאה מתמודדת עם הגעתה לגוף של צעירה מוגבלת שכלית, שבזכות קפיצת התודעה - מדהימה לפתע את כולם ביכולותיה הקוגניטיביות. הנוסע העומד בראש הצוות נכנס לגופו של סוכן אף-בי-איי, מה שמסייע לצוות לחמוק מרשויות אכיפת החוק. בזמן שהוא מוביל את הצוות למשימות שונות, הוא מתאמץ לשמור על חייו הקודמים כסוכן נשוי.

לאחרים הם אמנם נראים אותו הדבר כלפי חוץ, אבל בני הזוג, החברים הטובים וההורים של כל אחד מהם, מבחינים שההתנהגויות שלהם השתנו באופן קיצוני. בזמן שכל אחד מהנוסעים בזמן עומל על הצלת העולם, הם נאלצים להתמודד עם אם זועמת על הברזה משיעור, או חברים מהמשרד שלא מבינים למה הם לא זוכרים את סיסמת הכניסה למייל. העלילה עוקבת אחר החיים תחת זהות בדויה ומעבירה בהצלחה את תחושת הבלבול והפער בין תודעתם ובין החיים שהם נדרשים לאמץ לעצמם. כצפוי, אף שהם מגיעים להווה עם חוקים ברורים מה אסור לעשות - לא להשתמש בידע מעתיד למטרות רווח אישי, לא לעשות סקס או ללדת ילדים, לא להרוג או להציל אף אחד ממוות - הם נמצאים שוב ושוב בסיטואציות שמעמידות אותם במבחן.

הסדרה, שעל כוכביה המוכרים יותר נמנה אריק מקורמק ("ויל וגרייס") כראש הצוות, שומרת לכל אורכה על השלכותיו הלא צפויות של הרעיון שבמרכזה. בכל זאת, לב הסיפור לא נמצא בהתפתחויות סביב מציאות מקבילה או פרדוקסים של מסע בזמן, אלא בדרמה שגולשת מעבר להיבט המדע הבדיוני ומתמקדת בדמויות. "במרכזה, זו סדרת ריגול, שאף מזכירה בסגנונה את 'האמריקאים'", אמר מקורמק בפאנל על הסדרה. "הסכנה האמיתית לא טמונה במשימות שעל הצוות לבצע, אלא באפשרות שבכל רגע מישהו יזהה שאנחנו לא מי שאנו אמורים להיות".

"הנוסעים בזמן", שנפרשת עד כה על שתי עונות, רחוקה מלהיות סדרת מדע בדיוני פורצת דרך. בז'אנר המדע הבדיוני היא תיחשב ל"סדרת פופקורן" שמציעה בידור אפקטיבי שגם אם קל להצביע על חולשותיו או על חוסר המקוריות שלו, גם קל באותה המידה להנות ממנו. מי שיבלה עם הסדרה במרתון צפייה יגלה במהירות שהיא בונה עלילה בעלת כוח משיכה בלתי מבוטל — ונטייה לייצר "קליף האנגרים" מוצלחים שמייצרים חשק לצפות מיד בפרק הבא.

הנוסעים בזמן | נטפליקס | 2 עונות 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ