ביקורת סדרות |

דרמת הפשע הספרדית "בית הנייר": עלילת שוד קצבית, מלאת מתח ותפניות מפתיעות

הסדרה "בית הנייר" (La casa de papel) מצליחה לחדש בז'אנר שכמעט ולא נוכח בטלוויזיה האמריקאית. לאחר ששודרה בשנה החולפת בספרד, הדרמה נחתה בסוף דצמבר בנטפליקס ומבטיחה צפיית בינג' מהירה עם עלילת שוד מסועפת ולא צפויה

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הנייר
חן חדד
חן חדד

בקולנוע יש שורה ארוכה של סרטי שוד (Heist) נבונים, מותחים וכיפיים לצפייה, אבל פרט לקומץ נסיונות נשכחים, הז'אנר כמעט ולא נוכח בטלוויזיה האמריקאית. יש סדרות על אומני הונאה, מרגלים והאקרים, אבל לא סדרת שוד אפקטיבית, שפועלת לפי נוסחה פשוטה: למתכנן יש רעיון לביצוע שוד, והוא מקים קבוצה של אנשים עם כישורים שונים שישתפו עמו פעולה. הצופה לומד יחד איתם על האסטרטגיה ועל המכשולים שיש להתגבר עליהם בזמן השוד, אלא שברגע האמת, משהו משתבש. השודדים, שמתחילים לפקפק ולבגוד זה בזה, צריכים לאלתר ולנסות לברוח עם השלל או לכל הפחות עם החופש שלהם.

דווקא משום שזו נוסחה פשוטה כל כך, אולי יוצרי טלוויזיה סבורים שאין בה מספיק מורכבות כדי לפרוש סיפור על פני עונה שלמה, שלא לדבר על כמה עונות. מי שמוכיחה אותם על טעותם היא הדרמה הספרדית "בית הנייר" ("La casa de papel" ובאנגלית "Money Heist"). לאחר ששודרה בשנה החולפת בספרד, הדרמה נחתה בסוף דצמבר בנטפליקס עם עלילת שוד קצבית, מלאת מתח ותפניות מפתיעות.

העלילה סובבת סביב אדם בשם "הפרופסור", שחולם זמן רב על השוד הגדול בהיסטוריה ושוקד על תוכנית פעולה סבוכה שכל פרט בה נשקל מראש. המטרה היא להיכנס למטבעה המלכותית של ספרד ולהדפיס 2,400 מיליון יורו, וכך בעצם להתעשר בלי לגנוב ישירות מאף אחד. כדי לעשות זאת, על השודדים להיסגר שם במשך 11 ימים, שבמהלכם יצטרכו להתמודד עם בני ערובה וכוחות משטרה שממתינים להם בחוץ. בדרכו לממש את תוכניתו השאפתנית, הפרופסור מגייס שמונה אנשים עם תיק פלילי ובלי הרבה מה להפסיד. הוא מבקש מהם שלא לחלוק זה עם זה פרטים אישיים, ולבחור בשמות של ערים שישמשו אותם מרגע הבחירה כשמם (ברלין, ריו, מוסקבה וכך הלאה). כולם חיים יחד במשך חמישה חודשים, לומדים ועוברים שוב ושוב על תגובה לכל סיטואציה אפשרית.

הסיפור מסופר מנקודת מבטה של שודדת צעירה, שמכנה את עצמה טוקיו (ולה דמיון לנטלי פורטמן ב"לאון"). הפרופסור המסתורי מאתר אותה ומבטיח לה שאם תסייע לו לממש את תוכניתו, היא ויתר השודדים לא רק יזכו בכסף רב אלא גם באמפתיה של הציבור וייחרטו בזיכרון כשודדים שלא גנבו מאף אחד. הדרישות המהותיות שלו כדי שהתוכנית תצא לפועל בלי בעיות, היא שחברי הקבוצה לא ינהלו מערכות יחסים ושאף אחד מבני הערובה או מהשוטרים ייפגע. כצפוי, הדברים לא הולכים כמצופה.

ההישג הגדול של "בית הנייר" טמון ביצירת מתח סביב השאלה מי מושך בחוטים. הפרופסור צפה מראש את תגובות המשטרה ונמצא צעד אחד לפני הבלשית הראשית, גם כשהיא סבורה שהיא שולטת בסיטואציה. אבל גם למשטרה יש כמה קלפים שהוא לא חזה, ותגובות שמתקבלות תחת לחץ מאלצות אותו לאלתר. ההיפוך ביכולתו של כל אחד להיות זה ששולט בסיטואציה מזריק רוח רעננה למשחק החתול ועכבר שעומד בלב הז'אנר.

יתר על כן, רוחב היריעה של הסיפור במדיום הטלוויזיוני מאפשר ליוצרים לשרטט לעומק את דמויות השודדים, בני הערובה והשוטרים. לכולם יש סודות רומנטיים, בעיות בחיים האישיים ומטענים משפחתיים שמטופלים בחלקם הגדול באופן אמין ומשכנע. בעיקר, מעניין לגלות אט אט את הדרכים שבהן החיים הובילו כל אחד מהשודדים לפנות לתחום קריירה מפוקפק, בהם אב שובה לב שמגייס את בנו לשוד כדי להצילו מסוחר סמים, וצעירה שבנה הפעוט נלקח ממנה לאחר שנתפסה סוחרת בסמים. גם הקשר בין השודדים ובין בני הערובה מתפתח בצורה אמינה ואף גולש למקרים מטרידים של שימוש במין ככלי להישרדות, או לשאלת קיומה של התאהבות בין בת ערובה ובין שודד או שמא מדובר בתסמונת סטוקהולם.

החולשה העיקרית של הסדרה היא ביצירת רגעי "קליף האנגר" מזוייפים בסופם של חלק מהפרקים, שבהם נוצר רושם שדמויות נפגעות כשברור שאין זה נכון. גם התושייה של הפרופסור נראית לעתים מוגזמת, וחלק מפיתולי העלילה נוטים לטון סבוני. ובכל זאת, אף אחת מהבעיות הללו לא באמת פוגמת במתח שבלב העלילה ובהתרחשויות הקצביות שנבנות ביד מיומנת.

על בעיה מרכזית נוספת אחראית נטפליקס. במקור, לסדרה תוכננה מראש עונה אחת בלבד, שחולקה לשני חלקים. ענקית הסטרימינג לקחה את החלק הראשון, שכלל תשעה פרקים בני כ-70 דקות, וערכה אותו מחדש כך שיכלול 13 פרקים ויוצג כעונה ראשונה. גם אם אפשר להשלים עם התעקשותה להכפיף סדרות זרות לפורמט הצפייה האמריקאית, קשה להבין מדוע נטפליקס, שהובילה את מהפכת הבינג', לא העלתה במקביל גם את חלקה השני והאחרון של העונה. הוא כולל בסך הכל שישה פרקים נוספים (שגם אותם נטפליקס עתידה למתוח לעונה שנייה ארוכה יותר) וצפוי לעלות בהמשך השנה.

אף שהציפייה להמשך העלילה פוגמת מעט בתנופה של מרתון הצפייה, היא לא מפחיתה מכוחה של הסדרה שמרתקת לכל אורכה. מומלץ בכל זאת לצפות ב-13 הפרקים שזמינים כעת — הסוחפים במהירות עם עלילת שוד מסועפת ולא צפויה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ