ביקורת סדרות |

"הומלנד": קארי מתיסון חוזרת במלוא העוצמה

אף שנדמה היה שהסדרה הולכת ומאבדת את אמינותה, העונה החדשה משכנעת, לצד האובססיביות הלא מרוסנת של קארי מתיסון והעוגן החזק של סול ברנסון, שראוי ללוותה אל סיומה

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הומלנד
חן חדד
חן חדד

בפתח העונה השביעית של "הומלנד", קארי מתיסון לבד במערכה. ללא תמיכה מהסי-איי-איי או מהבית הלבן היא נאלצת לחזור לרגל עם פאות איומות, מכשירי טלפון חד פעמיים והחלפת זהויות. "האם הבולשיט הזה של מרגלים באמת נחוץ?" שואלת אותה אחת הדמויות בגלגול עיניים. התשובה היא כן, החזרה לבסיס טובה הן לקארי והן לסדרה. ללא קווין שהקריב את עצמו כדי להציל את הנשיאה הנבחרת, וללא סול שנאסר יחד עם עוד 200 סוכנים מקהילת המודיעין, "הומלנד" מנסה לחזור לימים הטובים של תחילת הדרך. גם אז קארי הייתה צריכה לאלתר, להעמיד פנים ולפעול בסתר, כדי להוכיח שהיא אינה מטורפת ולהציל את האומה האמריקאית.

ניכר גם שיוצרי "הומלנד" מודעים היטב עד כמה הסדרה התרחקה מהעונות הראשונות עטורות השבחים והפרסים. בפרק הבכורה של העונה הנוכחית (ששודר בליל ראשון בשואוטיים, ואמש ב-yes EDGE) הם לא רק מחזירים את קארי לנקודת ההתחלה, אלא גם משלבים מחוות לעונה הראשונה. בין השאר, בסצינת הפתיחה קארי מאזינה למוזיקת ג'אז, בדיוק כפי שעשתה לראשונה בפרק שפתח את הסדרה. בעונה הראשונה היא ריגלה אחר ניקולאס ברודי (דמיאן לואיס). כמו אז, גם הפעם היא מרגלת בהחבא אחר גבר החשוד בעיניה, וצופה במתרחש בביתו בלפטופ הודות לחברה הטוב מקס, שמתקין בביתו מצלמות נסתרות.

"כן, כן, יש קונספירציית ענק, ואת היחידה שיכולה להציל את כולם", אומרת אחותה בעייפות. אבל האמת היא ש"הומלנד" לא מעייפת. היכולת של היוצרים לשנות את הטון לאחר הפרידה מדמותו של ברודי, הפכה אותה למותחן ריגול שופע אקשן והתייחסות אקטואליות לפוליטיקה האמריקאית. גם כשהיא הלכה לאיבוד בכמה עלילות משנה מופרכות או מאכזבות (בהן מותו של קווין שהוביל לזעם הצופים על הטיפול בדמותו בקמפיין NotMyHomeland#)  — העלילה המרכזית תמיד הייתה חזקה ומעניינת.

העונה החדשה נפתחת חודשיים לאחר אירועי פרק הסיום של העונה השישית. קארי, שבזכות הקרבתו של קווין מנעה את חיסולה של הנשיאה קיין, לא הבינה שהיא משתמשת בה כדי לבצע מעצרים המונים של כל מי שנחשד בפעילות נגדה. לאחר שהורחקה מהמעגל הפנימי ומהגישה לנשיאה, קארי עברה עם בתה לבית אחותה בוושינגטון ופועלת כדי לאסוף ראיות נגד קיין. אף שפתיחת העונה החדשה מלווה במשחק מוגזם ואף מותחת את גבולות האמינות לפרקים, נטמנים בה ניצנים מסקרנים להמשך העלילה. הפעם, במקום להתמודד עם איום טרור חיצוני, קארי מנסה לעצור נשיאה פרנואידית שמובילה ממשל כוחני ונקמני שמאיים על הדמוקרטיה.

אם נדמה היה שאמינותה של העונה הקודמת, שהציגה את האישה הראשונה שמכהנת כנשיאת ארה"ב, התערערה לגמרי בעקבות הפסדה של קלינטון, התגלה שההיפך הוא הנכון. עוד בעונה הקודמת היוצרים השכילו לכתוב את דמותה באופן שאינו חד מימדי, ולהפוך את דמותה לנכס משמעותי בעלילת "הומלנד". בעונה הנוכחית היא אף עוד יותר קרובה לטראמפ, ומעניקה הצצה לעתיד קרוב מספיק, שבו הנשיא המכהן בארצות הברית מנהל מלחמת חורמה עם אנשי המודיעין והתקשורת.

בראיון ל"וריאטי" סיפר יוצר הסדרה, אלכס גנזה, שהבחירה להדהד את המתרחש בוושינגטון אינה מובנת מאליה. "היה קל להגיד 'בסדר, בואו נספר סיפור בפריז, או בדרום אמריקה", אמר. "אבל משהו מאוד משמעותי מאוד קורה בכל חיינו עכשיו. ועם הומלנד, אנחנו בעמדה ייחודית שמאפשרת לנו להגיב על זה. מה שקורה עכשיו בקהילת המודיעין הוא בדיוק מה שאנחנו עושים לו דרמטיזציה. לברוח מזה ירגיש קצת פחדן או מזויף, אז צללנו פנימה". במקביל להתמקדות בשברים בחברה האמריקאית על פני איום חיצוני, גנזה חשף גם שהיה רוצה לסיים את "הומלנד" בישראל בעונה הבאה, שתהיה גם האחרונה. "הסדרה התחילה שם, עם עלילה בהשראת 'חטופים', ויש משהו פואטי בחזרה לחלק הזה בעולם", אמר. אז מה שנראה לנו נכון, מבחינה עלילתית, הוא שיהיה נהדר אם נסיים את הסדרה בישראל".

חרף חולשותיה, שלרוב מתסכמות בפרקי פתיחה טובים, פרקי אמצע משונים למתיחת הזמן ופרקי סיום מצוינים שמביאים את העלילה לשיא — "הומלנד" בכללותה היא עדיין דרמת ריגול אפקטיבית ועשויה היטב. ניכר גם שמחשבה רבה הוקדשה לעלילת כל עונה ולאיזון הזהיר בין אירועים דרמטים ובין הפרנויה שמחלחלת למציאות הנוכחית. למרות שהיא כבר אינה שולטת בעונות הפרסים, הרייטינג של הסדרה לא השתנה משמעותית מאז עלייתה ומרבית צופיה נותרו נאמנים לה מעונה לעונה. חלק גדול מכוח המשיכה של הדרמה טמון בדמותה של קארי מתיסון, שדבר לא השתנה באובססיביות הלא מרוסנת שלה, שמובילה אותה להשליך את עצמה בכל הכוח ללב המערבולת של כל עונה. יחד עם סול ברנסון היא משמשת כעוגן של "הומלנד" והופכת אותה לסדרה שקל לשמור לה פינה חמה בלב ולרצות להמשיך וללוות עד לסיומה.

הומלנד | שואוטיים | ימי שני, yes EDGE ו-yes VOD 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ