חן חדד
חן חדד

דרמת המתח הצרפתית "גמל שלמה" (La Mante), זכתה לתשומת לב בעיקר באירופה, לאחר שנרכשה על ידי נטפליקס באוקטובר האחרון. בכל זאת, בשבועות האחרונים החל שמה לצוץ בכותרות בארצות הברית וברחבי העולם, בעיקר בזכות פרגון קצר ורב השפעה בטוויטר של סטיבן קינג. סופר המתח והאימה סיפר ל-4.5 מיליוני העוקבים שלו עד כמה הוא נהנה מסדרה, ומהעובדה שאינה מהססת להציג תקריבים מחרידים במיוחד של מה שנותר ממקרי רצח אכזריים.

ואכן, עלילת הסדרה, שמונה שישה פרקים בלבד, מותחת ומצמררת. שמה, "גמל שלמה", מהדהד לפרט הטריוויה לפיו הנקבה טורפת את הזכר בעת ההזדווגות. היא מתחילה מראשו, מה שלא פוגע בהפריה ואף מגדיל את סיכויי הצלחתה. בדרמה, זהו הכינוי שניתן לאם לילד קטן, שנאסרה לפני 25 שנה באשמת עינויים ורציחתם של שמונה גברים. כל הקורבנות היו אבות שנהגו באלימות כלפי ילדיהם, אשמים בגילוי עריות או בנטישת משפחתם. בעיניה, הגיע להם למות והיא בסך הכול עשתה שירות לחברה. כשנתפסה לבסוף, הובטח לה שאם תתוודה, ישנו את שמה כדי להגן על בנה ולהעניק לו הזדמנות לחיים במנותק מפשעיה.

מה קורה לילד שמגלה שאמו היא רוצחת סדרתית? האם יש לו באמת אפשרות להתבגר ולהיות מאושר ולהתעלם מהזיכרונות שרודפים אותו? ומה הניע את האם למסע הנקמה הרצחני? הסדרה מעלה במיומנות את כל השאלות הללו, ומוסיפה גם את חששו כגבר בוגר להעביר את הגנים שלו לילד ביולוגי עם בת זוגו. בפתח הסדרה, לאחר נתק של שנים, הבן נקרא לפגוש את אמו. מסתבר שרוצח מחקה את פשעיה בזה אחר זה, והיא מסכימה לסייע למשטרה בתנאי שתעבוד עם בנה. כצפוי, נוסף על חקירת הפשע, חזרתה לחייו פותחת תיבת פנדורה של סודות אפלים וקשים ומהעבר.

סיפור שבמרכזו רוצח או פושע מסייעים למשטרה רק בתנאי שידברו עם אדם לבחירתם, אינו חדש. בין השאר, הסדרה מעלה מיד בזיכרון את הסרט "שתיקת הכבשים", שבו חניבעל לקטר הסכים לסייע לאף-בי-איי ללכוד רוצח סדרתי אם ישוחח על כך עם קלריס, טירונית צעירה שטרם השלימה את הכשרתה. גם הסדרה "הרשימה השחורה", משתמשת בתכסיס עלילתי דומה. בבסיסה שיתוף פעולה בין פושע מבוקש שמוכן לסייע לאף-בי-איי בתנאי שידבר רק עם סוכנת צעירה, שתוהה על העניין המיוחד בה. גם אם זוהי אינה מסגרת עלילתית מקורית, זהו בסיס מאוד יעיל למתח. "גמל שלמה" גם מרעננת את הנוסחה עם הקשר המשפחתי בין הרוצחת ובנה, שנחשף ברגע הראשון, ומוסיף מטען רגשי שמלווה את העלילה.  

יתר על כן, השחקנית  קרול בוקה (המוכרת גם כנערת בונד ב"לעיניך בלבד", ומ"תשוקה אפלה" של לואיס בונואל) מספקת תצוגת משחק מדוייקת ומקפיאה כרוצחת הסדרתית. גם פרד טסטו מצויין כבנה המעונה. העלילה מעניינת ומבעיתה לפרקים, ובעיקר, אפקטיבית בהסטת תשומת הלב מחשוד אחד לאחר עד לפיענוח התעלומה. ובכל זאת, חרף הבימוי, המשחק והרעיון המותח שעומד במרכזה, נקודת תורפה משמעותית פוגמת בהנאה. (זהירות, ספוילר משמעותי מכאן והלאה!)

"גמל שלמה". הסיפור אינו חדש, אבל העלילה מותחת ומצמררתצילום: Septembre Productions / Netflix

חולשה אחת טמונה באופן שבו מתפתח הסיפור. ראשית, ניכר שחמישה תסריטאים עברו על הסדרה, וסיפורו של כל חשוד ומידת אשמתו או חפותו מקוטעים מדי ולא תמיד אמינים או משכנעים בקשר שלהם לעלילה המרכזית. הקשרים הרופפים הללו בולטים לעין, אבל לא פוגעים משמעותית בכוחה של העלילה. לעומת זאת, החולשה המרכזית נובעת מטעם הלוואי שנותר בסיום, לאחר החשיפה שהרוצחת היא אישה טרנסג'נדרית. אין סיבה שגיבורים טרנסג'נדרים לא יהיו נבלים גדולים בקווי עלילה מרכזיים בסדרות או סרטים, אבל הן התסריטאים והן הצופים צריכים לשאול את עצמם כיצד העלילה משתמשת בעובדת היות הדמות טרנסג'נדרית כדי להוסיף לעלילה. אם מדובר רק בניסיון לתעתע בצופה בכך שלא מדובר בגבר אלא באישה או לא להיפך, זהו מהלך תסריטאי שטוח וריקני (זוהי תופעה שאינה שמורה רק ל"גמל שלמה" והופיעה גם בסדרת הנעורים "שקרניות קטנות"). יתר על כן, ב"גמל שלמה", עולה גם יחס טרנסופובי מתיאורה של הרוצחת ומניעיה. 

אם מביטים על העונה בשלמותה, "גמל שלמה" פורשת את הסיפור באופן מרתק. בעיקר, המשחק המשכנע של נבחרת השחקנים מעניק תנופה ורגש לעלילה מותחת ומצמררת. למרות זאת, אף שזה אין הוגן לשפוט את האפקט המצטבר של העונה לפי סיומה, אופן פענוח התעלומה צובע גם את הפרקים שקדמו לה בגוון של אכזבה —  ומונע ממנה להיות סדרת מסתורין שתיחרט בזיכרון כגדולה באמת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ