עונת הסיום של "האמריקאים": "פאודה" של ארצות הברית-רוסיה

מי שצפה בסדרה בחמש השנים האחרונות לא זקוק לשכנוע נוסף בכך שמדובר באחת הדרמות הטובות בטלוויזיה. אף שאינה מתמסרת בקלות, "האמריקאים" מרתקת ומותחת וניכר שנוצרה מתוך כבוד ואמון בצופיה

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג במציאות מתיו ריס וקארי ראסל בעונה החדשה של "האמריקאים"
חן חדד
חן חדד

פחות ממיליון צופים עוקבים בנאמנות אחר סדרת הדרמה "האמריקאים", שפתחה בשבוע החולף את עונתה השישית והאחרונה. הסדרה זוכה גם באופן עקבי לכתף קרה מתעשיית הפרסים. נוסף על החזות האפרורית והמאופקת שאינה בהכרח מזמינה לקהל הרחב, יכול להיות שהרתיעה של חברי האקדמיה ושל הצופים טמונה בחוסר נוחות מעלילה שמעוררת אמפתיה למרגלים רוסים, במציאות שבה הם שבו לתפקד כאויב הגדול של הדמוקרטיה האמריקאית.

אלא ש"האמריקאים" מציגה בחוכמה כיצד העימות בין האמריקאים לבין הרוסים מונע מחשד הדדי, פרנויה ומאבקי כוח. הם מנהלים תחרויות שגובות את חייהם של חפים מפשע ומחיר נפשי כבד ממי שבחר לחיות בלב המערבולת הזו. במילים אחרות  — "האמריקאים" היא "פאודה" של ארצות הברית-רוסיה. אמנם הן שונות זו מזו בטון, בנימות הרגשיות, בהגשה והמינון של האקשן, אבל בדיוק כפי ש"פאודה" מבקשת לספר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות סיפורים אישיים משני הצדדים, כך גם "האמריקאים" מראה את מחיר האיבה רבת השנים בין אמריקה ורוסיה בשני צידי המתרס.

מי שמלווה את הסדרה בחמש השנים האחרונות, לא זקוק לשכנוע נוסף בכך שמדובר באחת הדרמות הטובות בטלוויזיה. אף שאינה סדרה שמתמסרת בקלות, "האמריקאים" מרתקת ומותחת וניכר שנוצרה מתוך כבוד ואמון בצופיה. הסדרה, ששבה לרשת FX האמריקאית ב-28 במרץ, נפתחה בפרק נפלא ועשוי היטב. העלילה, שמתרחשת שלוש שנים לאחר אירועי העונה הקודמת, מפרקת את העוגן הרגשי של הסדרה, שתמיד היה טמון במערכת היחסים בין פיליפ ואליזבת (בני הזוג במציאות מתיו ריס וקרי ראסל). למרות הפערים ביניהם כמרגלים וכהורים, שררה ביניהם אהבה ומחויבות זה לזו. הפעם, קיים ביניהם שבר אמיתי שרק הולך ומתרחב ומשסע את המשפחה.

חצי מבני הבית, אליזבת ופייג', חיות בעולם הריגול התובעני, עוטות זהויות בדויות ושומרות על נאמנות לרוסיה. פייג' תפסה במידה מסוימת את מקומו של אביה לצד אמה, שמעודדת אותה ומגנה עליה בחירוף נפש. החצי השני, פיליפ והנרי, חיים את החלום האמריקאי. פיליפ, שתמיד נמשך לכל מה שיש לאמריקה להציע, לובש חליפות יקרות, נוסע במכונית עם גג נפתח, מרחיב את חברת הנסיעות ודוגל בשיטות ההתחברות לרגש והמהפך האישי של Est (ראשי התיבות של "סמינר ההדרכה של ארהארד", וגם הטיה של הפועל "להיות" בלטינית). בזמנו הפנוי הוא מצטרף למשחקי ההוקי של הנרי, שמתגלה כשחקן מצטיין ואהוד על הבנות.

"האמריקאים". "פאודה" של ארצות הבריתצילום: Twentieth Century Fox / yes

בעיני אליזבת, פיליפ נהפך לאויב מבית. הוא האמריקאי הנהנתן, הקפיטליסטי והרגשני שהיא מתעבת כל כך. "אני יודעת עד כמה אתה אוהב לדבר", היא אומרת לו בבוז. הוא ודאי יודע שאין סיכוי שהק-ג-ב היה מאפשר לו לפרוש אם אליזבת לא היתה נושאת את הנטל בשביל שניהם. אלא שאף אחד מהם לא חזה עד כמה הם יתרחקו זה מזו. מה גם שלמרות שזכה בחופש שייחל לו, פיליפ כלל לא נראה מאושר ללא אליזבת לצידו. השסע ביניהם משתקף גם ברוסיה החצויה, ומול גורבצ'וב עומדים כוחות צבאיים ופוליטים שמתכוננים להפיכה ומתכוננים לאפשרות של השמדה הדדית. "אם נותקף ולא יישאר אף אחד מאיתנו, לפחות גם אמריקה תימחה מעל פני האדמה", אומר הגנרל הרוסי.

לעומת החולשות של העונה הקודמת, שנמתחה שלא לצורך (ככל הנראה במטרה לשמור את השיאים לקו הסיום), וחרף העובדה הצפויה שהטון עדיין זהיר ואיטי, זהו פרק פתיחה קצבי ועמוס התרחשויות. בעיקר, מעניין לראות שסטן עזב וגם נדחק החוצה מהמחלקה המיוחדת באף-בי-איי, לאחר שהגן על אולג באמצעות אולטימטום מול עמיתיו. מעניין לצפות למפגש הבלתי נמנע בינו ובין אולג, שעזב את בנו ואשתו כדי להגן על רוסיה מפני אמריקה ומפני עצמה. עוד יותר מותחת הציפייה לכך שכנראה סטן יתעמת עם הידיעה שחבריו הקרובים שילדיו היו בני בית אצלו, הם המרגלים שהשקיע את חייו בחיפוש אחריהם. מאז וולטר והאנק ב"שובר שורות", לא היה בטלוויזיה מתח אפקטיבי שנבנה בהדרגה מחושבת כל כך.

קרי ראסל ב"אמריקאים". בעיני אליזבת, פיליפ נהפך לאויב מביתצילום: Twentieth Century Fox / yes

קווי העלילה שנפתחים בפרק הבכורה מקננים זה בזה ומתפקדים כבובת מטריושקה רוסית  — ואין סמל טוב ממנה —  כדי לתאר את הקיטוב בבית משפחת ג'נינגס, שמתרחב לקונפליקטים הפנימים בתוך כל אחת מהמדינות, ולמלחמה הקרה בין ארצות הברית ורוסיה. זוהי דרך מלוטשת ומשכנעת, שבאמצעותה "האמריקאים" מכינה את השטח לפרידה מתגמלת מהצופים.

"האמריקאים" | רשת FX | יממה לאחר מכן ב-yes EDGE וב-VOD

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ