ביקורת

"אבודים בחלל": ידידותית לכל המשפחה

השנה היא 2046. בני משפחת רובינסון, שעזבו את כדור הארץ עם חלום על הקמת מושבה בכוכב לכת אחר, מתרסקים ביעד לא ידוע. חרף חולשותיה, "אבודים בחלל" עשויה להיות מהנה לצפייה משפחתית

חן חדד
חן חדד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבודים בחלל
השנה היא 2046. בני משפחת רובינסון, שעזבו את כדור הארץ עם חלום על הקמת מושבה בכוכב לכת אחר, מתרסקים ביעד לא ידועצילום: נטפליקס
חן חדד
חן חדד

בעידן הטלווזיוני הנוכחי יש שפע של סדרות שתואמות לטעמו האישי של כל צופה. בכל זאת, גל הנוסטלגיה ששולט בשנים האחרונות בתעשיית הטלוויזיה האמריקאית עם סדרות כמו "ויל וגרייס", "בנות גילמור", "רוזאן" ובקרוב גם "מרפי בראון" ו"משתגעים מאהבה", פונה הן לדור המבוגר שצפה בסדרה המקורית והן לדור הצעיר שעשוי להתמכר לגרסה המחודשת.

אבודים בחלל
הסדרה מתיימרת לשלב בין נוסטלגיה ובין עלילה שפונה למבוגרים וילדים בוגרים באופן שיהדהד קלאסיקות ספילברגיות כמו "אי-טי", "פארק היורה" ו"אינטליגנציה מלאכותית"צילום: נטפליקס

לאקלים הטלוויזיוני הזה נוחתת "אבודים בחלל", סדרה חדשה של נטפליקס שיוצריה מבקשים "ליצור חוויית צפייה מרגשת, כיפית וסוערת לכל המשפחה". הדרמה, המבוססת על קלאסיקת מדע בדיוני משנות השישים, עלתה בענקית הסטרימינג ביום שישי האחרון (13 באפריל). הפקת הענק, המספרת את סיפורה של משפחה שיוצאת יחד עם מתיישבים נוספים לחלל, מתיימרת לשלב בין נוסטלגיה ובין עלילה שפונה למבוגרים וילדים בוגרים באופן שיהדהד קלאסיקות ספילברגיות כמו "אי-טי", "פארק היורה" ו"אינטליגנציה מלאכותית".

בפתח העלילה, שאינה דורשת כל ידע מוקדם או צפייה בסדרה המקורית, השנה היא 2046. בני משפחת רובינסון, שעזבו את כדור הארץ עם חלום על הקמת מושבה בכוכב לכת אחר, מתרסקים ביעד לא ידוע ורחוק טריליוני שנות אור מביתם. אב המשפחה (טובי סטיבנס, "מפרשים שחורים") הוא איש צבא מיומן שהתרחק בשנים האחרונות מאשתו (מולי פרקר, "בית הקלפים"), מהנדסת חלל מבריקה שיזמה את המסע המשפחתי. לזוג שלושה ילדים מחוננים ומוסריים מדי, אבל משכנעים. שתי הבנות המתבגרות (טיילור ראסל ומינה סאנדוול) מתמחות ברפואה והנדסה. הבן הצעיר, ויל, יוצר קשר רגשי חזק עם חייזר דמוי רובוט, שיכולתיו הוורבליות מסתכמת במשפט שהפך לקלאט מימי הסדרה המקורית: "סכנה, ויל רובינסון".

על פניו, אין סיבה ש"אבודים בחלל" לא תצליח, במיוחד לאור ההצלחה המסחררת של "דברים מוזרים", שגם היא סדרה על מפלצות וילדים ועלילה ובה תועפות של נוסטלגיה. אלא שנדרש תחכום ודיוק רב כדי ליצור עלילה שבה רובד אחד שפונה למבוגרים ורובד אחר מכוון לצעירים יותר בלי שאף אחד ירגיש פספוס, ו"אבודים בחלל" מתקשה למצוא את האיזון הנכון. היא אמנם אינטנסיבית ומרשימה, אבל גם שומרת על טון זהיר ו"פרווה" מדי — ונוטה הרבה יותר מדי לצופים הצעירים.

ובכל זאת, אם לוקחים בחשבון מראש שזו אינה סדרה שחורטת על דגלה מקוריות או תיחכום, אפשר להנות ממנה בקלות. העולם שבו היא מתרחשת עשיר ומרהיב, הסכנות שעומדות בפני בני המשפחה מוחשיות ואמינות, וכך גם הקונפליקטים הרגשיים שזוכים לנפח בזכות פלאשבקים. השילוב בין דרמה משפחתית ובין סדרת מדע בדיוני מצליח להתרומם מעבר למכשולים בזכות כמה טוויסטים אפקטיבים.

גם נבחרת השחקנים, שהולכת ומתרחבת מפרק לפרק, משכנעת ומסורה לסיפור. בין היתר, השחקנית פרקר פוזי מגלמת את ד"ר סמית (גבר בסדרה המקורית), דמות מעורערת ומניפולטיבית המונעת על ידי רצונה לשרוד. איגניסיו סריצ'יו ("עצמות", "בית חולים כללי") מוסיף הומור וקלילות לעלילה כמבריח בין כוכבי.

אבודים בחלל
אם לוקחים בחשבון מראש שזו אינה סדרה שחורטת על דגלה מקוריות או תיחכום, אפשר להנות ממנה בקלותצילום: נטפליקס

חרף חולשותיה, "אבודים בחלל" מגשרת על הפער הנרחב שנוצר בין הסדרות למבוגרים ובין סדרות לצופים צעירים יותר. היא לא תספק חוויית צפייה מסעירה באמת לצופה המבוגר, אבל יש בכל זאת קסם בחזרתה לעלילה ידידותית לכל המשפחה ולסיפור הרפתקאות בטעם של פעם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ