בינג' וגמרנו |

הסדרה הדנית "ריטה": דרמה קומית נהדרת, חכמה ומשוחררת

העובדה ש"ריטה" מתרחשת בעולם פחות מוכר לנו רק מוסיף לה ייחודיות, וגם אגביות משכנעת ביחס לנושאים שהטלוויזיה האמריקאית מטפלת בהם בזהירות גדולה. בדומה לסיום קריאה בספר נפלא, צלילה לבינג' מדוד שלה מותירה בסופה שובל של זכרונות נעימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מילה דינסן ומורטן ואנג סימונסן ב"ריטה"

לא פעם, המבחן המשמעותי לכוח המשיכה של סדרה טמון, בפשטות, בקושי להיפרד ממנה. בזירה הזו, יש יתרון בולט לסדרות ותיקות על פני חדשות. סדרה שמאחוריה כמה עונות טובות שרק מחכות לצופים שעוד לא גילו אותן, מזמינה לצלול לבינג' מדוד ומענג שנפרש על פני כמה שבועות או חודשים. ובדומה לסיום קריאה בספר נפלא, מותירה בסופה שובל של זכרונות נעימים.

סדרה כזו היא "ריטה" הדנית, דרמה־קומית חכמה ומשוחררת, שארבע עונותיה זמינות לצפייה בנטפליקס. העלילה מגוללת את חייה של ריטה, אם חד־הורית לשלושה מתבגרים שהיא מביכה ללא הרף, ומורה שעושה בית ספר להנהלה ולכל מי שעומד בדרכה. בחייה הפרטיים, היא שוכבת עם כל האנשים הלא נכונים ונושאת מטענים רגשיים שמקשים עליה לנהל מערכת יחסים רומנטית. הסדרה, שמעלה לא פעם לזיכרון את גיבורי "חסרי בושה", טוענת בעומק כל אחת מהדמויות דרך חוויות של התבגרות, מיניות ואינטימיות, באופן חוצה דורות וכובש לצפייה.

ריטה (מילה דינסן) היא גיבורה טלוויזיונית מתוסבכת, קשוחה ונהדרת, ששותה ומעשנת בלי הפסקה ומוכנה בהנאה גלויה לריב עם כל מי שמנסה להציב מכשולים בדרכה. אף שליבה של הסדרה נמצא בקונפליקטים בחייה של ריטה, ובמערכת היחסים עם משפחתה ועם הגברים שבחייה, העלילה מעניקה גם הצצה אינטליגנטית ומושכת לקונפליקטים של סביב הורות וילדות בדנמרק. ילדיה של ריטה, שמספקים כמה מקווי העלילה היפים הסדרה, לא רואים בה מודל לחיקוי. אבל התלמידים שלה מעריצים ומכבדים אותה. היא נלחמת בחירוף נפש כדי שהילדים שהיא מלמדת ירגישו שיש להם אפשרויות בחירה, אפילו אם רק לדמיין את עצמם כיותר מחיקוי של ההורים שלהם.

למרות שזו סדרה זרה, את העלילה מוביל טון אינטימי, חשוף ואמין —  שיוצר חיבור אוניברסלי מיידי עם הצופים. במקביל, העובדה שהיא מתרחשת בעולם פחות מוכר רק מוסיף לה ייחודיות, וגם אגביות משכנעת ביחס לנושאים שהטלוויזיה האמריקאית מטפלת בהם בזהירות גדולה (למשל הפלות). ב-2013 נעשה ניסיון לחקות את הסדרה ולהפיק פיילוט בכיכובה של אנה גאן ("שובר שורות"), אבל הוא לא צלח ולא אושרה הפקתה של עונה מלאה.

לעומת סדרות רבות שמאבדות גובה בעונות המתקדמות, "ריטה" מושכת לצפייה בכל עונה, בזכות תסריט חכם ומנומק. לכל אחת מהעונות טון מעט שונה, אבל זו בחירה תסריטאית אפקטיבית שמאפשרת לסדרה לרענן ולפתח את הסיפור, תוך מתן תחושה של יד מכוונת מיומנת ובטוחה. עונת הסיום בפרט, שחוזרת לדמותה של ריטה הצעירה במקביל להתרחשויות בהווה, מרתקת וסוחפת.

יותר מכל, "ריטה" היא סדרה אנושית ומלאה ברגש. יש בה מידה שווה של עומק, רצינות והומור, שהופכים אותה לדרמה קומית כובשת, מרגשת לפרקים ונעימה עד מאוד לצפייה.

ריטה | נטפליקס | ארבע עונות 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ