"פטריק מלרוז": בנדיקט קמברבאץ' בדמות שתמיד חלם לגלם

מי שיצליח להבליג על המחנק בגרון ויעצב לעצמו שריון רגשי בזמן הצפייה ב"פטריק מלרוז", יגלה דרמה אסתטית, מבויימת ומצולמת נפלא ומשחק מסחרר של קמברבאץ'

חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"פטריק מלרוז"
חן חדד

הלב צונח כבר בדקות הראשונות של "פטריק מלרוז", ברגע שנחשפים לגודל הטראומה של הגיבור הראשי. קוראי סדרת הספרים שכתב אדוארד סיינט אוביין ושמשמשת בסיס לסדרה, יהיו אמנם פחות מופתעים, אבל ירותקו ודאי לעיבוד הטלוויזיוני — שמאזן את חוויית הצפייה שוברת הלב בזכות משחק מסחרר ומרשים של בנדיקט קמברבאץ'.

המיני-סדרה הבריטית-אמריקאית שעלתה ב-12 במאי ברשת "שואוטיים" האמריקאית (ותשודר ביס אדג' ויס לונדון בקיץ, החל מה-7.8), מגוללת בחמישה פרקים את העלילה שנכתבה בהשראת ילדותו של הסופר. הדרמה, שמספרת את סיפורה של משפחה בריטית עשירה ובלתי מתפקדת ממעמד גבוה, צוללת להתמודדות עם טראומה, התעללות והתמכרות דרך דמותו של הגיבור הרדוף, שנדמה שלהוט להרוג את עצמו בסמים ואלכוהול ורוחש כעס ובוז עצום לנעשה סביבו.

בפתח פרק הבכורה פטריק מרים את שפופרת טלפון החוגה הירוק שבביתו. "חוששני שיש לי חדשות רעות", אומר הקול מהעבר השני. "אביך מת אמש". פטריק, שמתקשה להשלים משפט, נדמה ככמעט וצונח לרצפה מתוך הלם. אלא שאז מסתבר שהוא מתכופף כדי להרים את המזרק הרואין שנפל מידו. הוא מסיים בקושי את שיחת הטלפון, ומתחיל לצחוק בהנאה גלויה. מות האב הרודן והמתעלל (המגולם על ידי הוגו ויבינג, "פריסיליה מלכת המדבר", "המטריקס")  מוביל את פטריק להתמודד עם זכרונותיו המודחקים.

מדכא עד מאוד לצפות ב"פטריק מלרוז", שכל פרק בה מתמקד בתקופה אחרת בחייו של הגיבור. לעומת סדרת הספרים, הפרק הראשון נפתח בפטריק הבוגר שיוצא מלונדון לניו יורק לראות את גופת אביו, והפרק השני חוזר לילדותו בצל אביו המפלצתי. נוסף על ההתעללות המינית, האב, מצדיק את התאכזרותו הכללית לבנו בתפיסה השמרנית שחינוך קשוח ואכזרי יטיב עם בנו לכשיגדל. מתסכל גם לראות כיצד אף אחד לא עוזר לו, ובמיוחד אמו (ג'ניפר ג'ייסון לי, "גרינברג", "לא טיפוסי"), המבקשת שלא יישען עליה או ירצה יותר מדי בחברתה. חרף אהבתה אליו, היא  אנוכית וחלשה משנים של התעללות מידי בעלה, אלכוהליזם וכדורים.

דמות פטריק הילד ואמו ב"פטריק מלרוז". כל פרק בה מתמקד בתקופה מדכאת אחרת בחייו של הגיבורצילום: Showtime

אף שתהום פעורה בין הטון והתוכן של "פטריק מלרוז", "סיפורה של שפחה", "13 סיבות" וסדרות עכשוויות נוספות, לכולן משותפת חשיפה נטולת רחמים של הצופים לכאב, העינוי והטראומות של הדמויות הראשיות, שמעוררת רתיעה מהצפייה בהן. ב"פטריק מלרוז", ההתעללות המינית מתרחשת אמנם מאחורי דלתיים סגורות, אבל היא לא מרפה ומחלחלת לכל פינה בעלילה. האכזריות של האב והאיומים על בנו אם יעז לספר מה קרה, מספיקה כדי ליצור מחנק בגרון ולרצות להפסיק לצפות בסדרה. מי שיצליח בכל זאת לעצב לעצמו שריון רגשי בזמן הצפייה, יגלה דרמה אסתטית, מבויימת ומצולמת נפלא. היא מתארת באופן צלול ולעיתים קרובות גם בהומור שחור, את הדרכים ההרסניות שבהן קורבנות טראומה ידחיקו מה קרה להם באמצעות מגוון התמכרויות חסרות מעצורים.

העלילה זוכה לתנופה בזכות משחקו של קמברבאץ'. למרות שגילם בעבר דמויות שמזכירות במידה מה את דמותו של פטריק, ובראשן "שרלוק", העובדה שהתפקיד תפור למידותיו לא מפחיתה מההתפעלות מכשרונו. הוא מגלם את הגיבור בדיוק רב, ונע במהירות בין צחקוקים, ייסורים, התפתלויות והעמדת פנים בין האדם שהוא באמת ובין הפנים שהוא מציג לעולם. באחת הסצנות המרשימות, בת משפחה מגיעה לנחם אותו על מות אביו ומבקשת את סליחתו על זיכרון שאינו רוצה להרהר בו. הוא מבקש להימלט הן ממנה והן מהזיכרונות, אבל כל כך קהה חושים מאלכוהול וסמים עד שהוא בקושי מצליח ללכת. למרות זאת, הוא זוחל בעקשנות במסדרון בניסיון לקדם את גופו לעבר השירותים ולהסניף קוקאין.

בנדיקט קמברבאץ' ב"פטריק מלרוז". חוויית צפייה שוברת לב עם משחק מסחרר ומרשים צילום: Showtime

אף שיכול להיות שהדרמה היתה מרוויחה מכוכב פחות מוכר שהמניירות שלו כשחקן לא נחקקו בתודעה, קמברבאץ' מפיק את המיטב מהדמות שחלם לגלם. בראיון ל"הוליווד רפורטר", סיפר שזכה בתפקיד בעקבות שרשור שאלות תשובות באתר "רדיט", שם נשאל על ידי הגולשים איזה דמות היה רוצה לגלם בהמשך הקריירה שלו. "פלטתי המלט ופטריק מלרוז", אמר קאמברבץ'. "ובכלל לא ידעתי באותה התקופה שמופקת סדרה בעקבות הספרים". 

נוסף על סיפור ההתעללות הנפשית והמינית, שיש בו מספיק כדי לחשוב פעמיים לפני שמתמסרים לדרמה, "פטריק מלרוז" אינה סדרה לכל אחד. חרף המבנה המסודר, שמחלק את הפרקים לתקופות שונות, היא אינה מונעת על ידי נרטיב קוהרנטי, אלא מצטיינת בשיקוף הכאוס המתחולל בנפשו של הגיבור באמצעות אסתטיקה צבעונית ומרהיבה המהולה בעצב גדול. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ