מרצ'לה: הדרמה הבלשית המתעתעת של יוצר "הגשר"

בדומה ל"הגשר", גם במרכזה של הסדרה של הנס רוזנפלד השבדי עומדת אישה מבריקה, מסובכת ואובססיבית ופרשיות רצח אלימות ומתעתעות. המלצה שבועית למרתון צפייה בסדרות שחלפו מתחת לרדאר

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנה פריל ב"מרצ'לה"
חן חדד
חן חדד

חמש שנים לאחר שיצר את הדרמה הסקנדינבית המצוינת "הגשר", הנס רוזנפלד השבדי ביים, הפיק וכתב את הדרמה "מרצ'לה" (Marcella). בדומה ל"הגשר", גם במרכזה של הסדרה עומדת אישה מבריקה, מסובכת ואובססיבית ופרשיות רצח אלימות ומתעתעות. אלא שלעומת הצלחתה של הסדרה הראשונה (שאף זכתה לרימייק אמריקאי) "מרצ'לה", שעלתה ב-2015 ושתי עונותיה זמינות בנטפליקס, חלפה מעט מתחת לרדאר.

העלילה, שמתרחשת בלונדון, עוקבת אחר בלשית לשעבר בשם מרצ'לה (אנה פריל, "החיים על פי נד") שחווה משבר נפשי כבד. ילדיה גדלים הרחק בפנימיה יוקרתית ובעלה החליט לעזוב אותה. היא נמצאת על סף התמוטטות עצבים, וגם מעורערת מטראומה ומהפרעה שגורמת לאובדן זיכרונה במצבי לחץ, שורה של רציחות עם סימני היכר של רוצח סדרתי שחקרה לפני 11 שנה מזמנת לה הזדמנות לחזור לעבודה. אף שהיא אינה בקיאה בהתפתחויות הטכנולוגיות שחלו בשנים שחלפו, היכרותה עם הרוצח המקורי וחושיה החדים מסייעים לה לקדם את החקירה.

בזמן החקירה, היא מגלה שבעלה ניהל מערכת יחסים עם אישה אחרת. מרצ'לה מחליטה להתעמת איתה, ואז מתעוררת באמבטיה מכוסה בבוץ ודם וללא זיכרון של מה שאירע. היעלמות האישה שניהלה רומן עם בעלה נשזרת בחקירת הרציחות הסדרתיות, ומרצ'לה משקרת ומחבלת בעבודת המשטרה כדי להסיט את החשד ממנה כמי שאולי רצחה אותה. רדופה על ידי אובדן הזיכרון ושבורה מבגידתו של בעלה  — מרצ'לה לא יודעת אילו דברים היא מסוגלת לעולל  — בדיוק כמו הצופים, ששותפים לחשד שהיא אכן ביצעה את הרצח המבעית.

"מרצ'לה". דרמה בלשית מז'אנר הנואר-הסקנדינבי, שמתאפיין בחקירות פשע אלים מנקודת המבט של המשטרהצילום: בוקאניר מדיה / נטפליקס

נדמה ש"מרצ'לה" זכתה לחשיפה מצומצמת בגלל שהמסגרת העלילתית שלה נשמעת מוכרת וממוחזרת מדי. אינספור סדרות בלשיות מיצו עד תום את הנוסחה שמחזירה לעבודה שוטר או שוטרת שפרשו לפני שנים, לאחר חקירת רציחות שמעולם לא נפתרו. הם נשאבים חזרה לפרשה שרדפה אותם לאחר שנדמה שהרוצח חזר לפעילות. יש גם מן הקלישאה בנטייתה של מרצ'לה להתעקש בכל פעם שיש לעקוב אחר הרוצח המקורי, ואז לחזות בשותפיה למשטרה מגלגלים עיניים עד שהם מגלים שיש סיבה להקשיב לה. אבל "מרצ'לה", מצליחה להשתמש באלמנטים המוכרים באופן מהוקצע ונבון, שמניע עלילת מסתורין שופעת שקרים, הונאות וניסיונות סחיטה.

אוהבים טלוויזיה? בואו לדבר, להמליץ ולקבל המלצות בקבוצת הפייסבוק שלנו

מתוך "מרצ'לה". גיבורה מבריקה ומסובכת שנמצאת על סף התמוטטות עצביםצילום: בוקאניר מדיה / נטפליקס

הדרמה הבלשית מז'אנר הנואר-הסקנדינבי, שמתאפיין בחקירות פשע אלים מנקודת המבט של המשטרה, בתיק חקירה שאותו מובילה אישה, מצטיינת גם בהסחות דעת והטעיות שמסיטות את החשד מדמות אחת לאחרת. יתר על כן, כל הדמויות עגולות ומעניינות, על אנסמבל השחקנים האמין נמנים גם לורה קרמייקל ("אחוזת דאונטון"), ג'יימי באמבר ("באטלסטאר גלקטיקה"), הארי לויד ("משחקי הכס") וניקולס פינוק (שמככב יחד עם באמבר ולויד גם בסדרה "מקביל"). בעיקר, אי אפשר להסיט את העיניים מפריל בדמותה של מרצ'לה, שמצליחה להיות גם שברירית ואבודה, וגם מחוספסת, חדה ובלתי צפויה.

"מרצ'לה" לא חפה מפגמים. ההחלטות של הדמויות לא תמיד משכנעות, הקצב לא אחיד והמספר הרב של עלילות המשנה מכביד עליה לעיתים. ובכל זאת,יש לפאזל שבמרכזה כוח משיכה בלתי מבוטל שגורם לרצות להמשיך מיד לפרק הבא. היא משלבת היטב בין טביעת אצבעו של יוצר "הגשר", שמעצב ביד מיומנת בלשית מרתקת ועלילה סבוכה, ובין סימני ההיכר של דרמה בלשית בריטית אפרורית ואפלה שמזמינה לבינג' יעיל ומותח.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ