"ליל המכשפות": כשהפנטזיה עוסקת (שוב) בהתבוללות

הסדרה הבריטית החדשה מהודקת, קצבית והיא עשויה בקלילות וביד בוטחת, אך חולשתה העיקרית בכך שעלילתה כבר נצפתה אלפי פעמים בגרסאות שונות

חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"ליל המכשפות", המבוססת על סדרת רבי המכר של דבורה הרקנס
חן חדד

בימים שבהם מתקיים שיח סוער על התבוללות ועל זכותו של אדם להתאהב כרצונו, הגיעה למסך סדרת פנטזיה בריטית על סיפור אהבה שעומד בפני גזענות, דעות קדומות וחוקים עתיקי יומין. הדרמה, "ליל המכשפות", המבוססת על רבי המכר של דבורה הרקנס, אינה מחדשת דבר בז'אנר הפנטזיה. אבל נוסף על היותה מזמינה וממכרת, היא רוקחת מהתמהילים המוכרים אמירה חדה ובהירה, כזו המחברת בין מתנגדי ההתבוללות בעולם פנטסטי של ערפדים, מכשפות ושדים לבין עולמנו.

במרכז הסדרה עומדת דיאנה בישופ (תרזה פאלמר), מכשפה צעירה שהפנתה עורף לעולם הכישוף וקהילת המכשפות, ועשתה לה שם בעולם האקדמי כהיסטוריונית מבריקה. היא מגיעה להרצאה באוקסופרד וממשיכה לפתח שם את מחקרה באמצעות ספרים נדירים שנמצאים במרתף שמור של ספריית האוניברסיטה העתיקה. שם, היא נתקלת בספר שנחשב אבוד במשך מאות שנים, ומתעמתת עם ההיסטוריה של משפחתה ועם יכולותיה החבויות.

אלא שמרגע שבישופ פותחת את הספר, ערפדים, מכשפות ושדים רוצים להשתמש בו כדי להוכיח את עליונתו של גזע אחד על פני אחר. בן בריתה הלא הצפוי הוא ערפד בן מאות בשנים (מתיו גוד) שחי את ההיסטוריה שהיא קוראת עליה ונמשך אליה ואל כוחה. חרף השנאה העזה בין ערפדים ובין מכשפות, השניים מתאהבים. 

כדרכן של סדרות בריטיות, הסיפור מהודק וקצבי ואין כוונה למתוח אותו על פני יותר מעונה ראשונה קצרה יחסית, בת שמונה פרקים. זו אמנם אחת המעלות הגדולות של הטלוויזיה הבריטית, אבל במקרה של "ליל המכשפות" קשה להשתכנע במהירות שבה דיאנה מתאהבת במתיו ונשבעת שלא תעזוב אותו לא משנה מה יהיו ההשלכות. סיפור אהבה מעט מדוד יותר היה משכנע יותר, אבל כפי שנהוג בז'אנר, התפרצות הקסם כרוכה גם בהתפרצות של מיניות ותשוקה, והכימיה בין השניים מספיקה כדי להניע את הסיפור קדימה. 

טריילר ל"ליל המכשפות"

חולשותיה העיקריות של הסדרה טמונות בעיסוק בעלילה שכבר נצפתה אלפי פעמים בגרסאות שונות. ובכל זאת, יש בה קלילות ויד בוטחת שמכוונת את העלילה תוך פיזור רמזים לקונספירציות, דמויות שיכולות לבגוד בדיאנה בקלות וסודות על זהותה (שככל הנראה קשורים לעובדה שהיא לובשת תמיד כחול ועונדת שרשרת מסתורית שאינה מסירה מצווארה). גם השימוש בטכנולוגיה ובטלפון הסלולרי מוסיף לסדרה טאץ' מודרני, ואין היסוס בשאלה אם לקטוע רגע דרמטי בצלצול שלא מרפה. 

אבל לבו של הסיפור נמצא במכשולים המוצבים בפני בני הזוג. ההבנה המחלחלת שלא יניחו להם להיות יחד מלווה בדיאלוגים שאם מסירים מהם את המלים "מכשפה" או "ערפד", נשמעים מוכרים מדי. בכיר בקהילת הכישוף מזהיר את דיאנה שלא תעז לבחור בגבר מחוץ לעולמה ו"להפנות את גבה לאנשים מהסוג שלה", והיא עונה לו "אני לא גזענית כמוך". אמו של מתיו מאשימה אותה בפשעי הדורות הקודמים. "היא אולי לא זו שהרגה את אביך החורג", היא אומרת למתיו. "אבל אנשים מהסוג שלה הם אלה שהרגו אותו". ומכשפה אחרת אומרת למתיו "בכירי הקהילה שלנו צודקים. ברגע שהגזע שלך ייעלם מעל פני האדמה זה יהיה רק טוב בשביל כולנו". 

יתר על כן, אף אחד לא מוכן להאמין מיד שהם אכן התאהבו, וממציאים סיפורים שבהם האחד הוא קורבן של השנייה ולהיפך. אמו של מתיו משכנעת את עצמה שדיאנה כישפה אותו. הבכירים במועצה לעומת זאת, מספרים שהוא חטף אותה ומכנסים ישיבת חירום שמבהירה שקשר בין מכשפה וערפד ימיט עליהם אסון. אבל דיאנה עומדת איתנה באהבתה. "יש טוב רע בכל גזע", היא אומרת למשפחתו של מתיו. "ואני מוכנה לקבל החלטות על דעת עצמי למרות מה ששמעתי עליכם".

"ליל המכשפות" היא סדרת פנטזיה עשירה ורומנטית שחובבי הז'אנר יתמכרו אליה בקלות - ושמגיעה למסך בתזמון אידיאלי, ששב ומוכיח את כוחה של התרבות הפופולרית בהרחבת קשת סיפורי האהבה שאנחנו מורגלים אליהם.

"ליל המכשפות". ימי חמישי ב-"yes אקשן" וב-yes VOD

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ