הפגנה נגד ישראל בפסטיבל תרבות ישראלית בשווייץ

אלעד סמורזיק, שליח "הארץ" לבזל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלעד סמורזיק, שליח "הארץ" לבזל

במרחק קצר מהמקום שבו נערך הקונגרס הציוני הראשון ב-1897, ברחבת הכניסה לתיאטרון בזל, התגודדו אמש כמה עשרות מפגינים בחולצות אדומות שעליהן נכתב: "תחי פלסטין" ו"להחרים אפרטהייד תוצרת ישראל". המפגינים, השקטים יחסית, מחו נגד פסטיבל "נופי תרבות", שבמסגרתו תוצג בשווייץ בחודשים הקרובים תוכנית נרחבת של תרבות ישראלית.

המפגינים, רובם תושבי שווייץ, אחזו שלטים גדולים שקראו לשחרר את פלסטין. הם הסבירו כי בעיניהם הפסטיבל הוא תעמולה לישראל, שמשתמשת בתרבות ובאמנות כאמצעי למירוק תדמיתה הציבורית. כמה מהם אמרו שאינם מתנגדים להצגת אמנים ישראלים בחו"ל באופן עצמאי, אך משום שמדובר באירוע שמופק בחסות המדינה, אין הוא מקובל עליהם.

למרות ההפגנה, טקס הפתיחה של הפסטיבל התקיים ללא הפרעות. בין נושאי הדברים היו המייסד והמנהל האמנותי של הפסטיבל יוריאן קויימן, שגריר ישראל בשווייץ אילן אלגר וראש העיר בזל. התוכנית האמנותית כללה שני סרטונים של קותימאן, מופע מוזיקלי קצר של דוד גריילסאמר וגלעד הראל, והופעה של עידן רייכל.

את סבב הנאומים חתמה במאית התיאטרון אופירה הניג, שהדגישה כי האמנים הישראלים יצרו את עבודותיהם מתוך טוהר אמנותי, וכי אין היא מתכוונת לאפשר לממשלת ישראל לבצע שימוש תעמולתי בעבודתה. היא יצאה נגד נכונותם של התיאטראות הגדולים בישראל להופיע בהתנחלויות אריאל ובקריית ארבע, וזכתה לתשואות רמות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ