לא פחות. בהחלט יותר

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

המחזה של גדי ענבר מתאר, בהתאם לשמו, יום אחרון בחייה של אשה. זו אשה עצמאית, החלטית, שהקדישה את חייה לקריירה מדעית, שמחליטה לכנס בביתה את משפחתה וחבריה למדע כדי לערוך אתם חשבון אחרון. די מהר - קצת יותר מחצי שעה מתחילתה של הצגה בת שעה וחצי - מתברר שמוזמניה עורכים אתה חשבון לא פחות נוקב. ממטיפה אלטרואיסטית היא נהפכת לנאשמת בהרס משפחתה. ולמרות שנראה לרגע שהיא אכן נושאת באשמה, המדענית משמיעה את המשפט שראוי לרוב האמהות להפנים: הייתי האמא שיכולתי להיות. לא פחות ולא יותר.

חבל שבתוכניה של הההצגה לא צוין שהמחזה הוצג לראשונה ב-2002 בתיאטרון באר שבע, בבימוי המחזאי ועם אורנה פורת - שלמענה נכתב לפי מיטב זכרוני - בתפקיד הראשי. כי מעבר לערכו הדרמטי, והוא אכן מלודרמה משפחתית אפקטיבית, עיקר משקלו של המחזה ביכולתו לספק תפקיד מעולה לשחקנית ותיקה בשיא כוחה.

לפני שאגיע לשחקנית עבורה הופק המחזה הזה, מן הראוי לומר שהוא בוים באופן תכליתי על ידי משה קפטן, עם המינון הנכון של נימה קומית בדמותה של סוכנת הבית המלבבת בגילומה של ליאת גורן, ועם מעט הגזמה קומית לטעמי בדמות חתנה של המדענית, בגילום שמעון מימרן. הדס קלדרון בדמות הבת הגדולה מביאה לבמה את מנת הרגש השופע והמשכנע, ואילן דר בריסון המאופק שלו מצליח לגייס אמפתיה לתפקיד הנבל שהוטל עליו.

אבל עיקר כוחה של ההצגה בקצוות הגיליים שלה. ענבר גל הצעירה פורצת לבמה לקראת סיום כנוכחות רעננה ומלבבת, עם הפן המקאברי שבה, בתפיד הבת המופרעת. ומי שנמצאת על הבמה מתחילת ההצגה עד סופה היא מרים זוהר, זקופה כאלון, מאופקת, סרקסטית, חריפה ומרגשת.

אני חייב לה תודה על אחת מחוויות התיאטרון החזקות שלי כצופה תיאטרון, בתפקיד מרתה ב"מי מפחד מוירג'יניה וולף" בתיאטרון הבימה בשנת 1965, וזו הנאה גדולה לראות אותה גם בהצגה זו.

תיאטרון בית לסין מעלה את "אחרון ימיה" מאת גדי ענבר. בימוי: משה קפטן. תפאורה: במבי פרידמן. תלבושות: מוני מדניק. מוזיקה: אפי שושני. תאורה: עדי שמרוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ