זה דוב? זה נחש? לא, זה שוב תיאטרון-מחול לילדים

"ספר הג'ונגל" זכה לעוד גרסה, הפעם בשילוב ריקוד, ו"מחול הגחליליות", שכמותו הוצג בפסטיבל "צלילי ילדות" בסוכות, הצטיין באווירה מומלצת של נונסנס

נגה שביט-רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נגה שביט-רז

הפקות תיאטרון-המחול לילדים ממשיכות לשפוע. שילוב האמנויות הזה מניב לעתים תוצאה מפתיעה באיכותה, אך בפעמים אחרות הוא נראה מלאכותי וריק מתוכן, ולפרקים פשוט מתחשק לחזור לתיאטרון מסורתי לילדים.

ובכל זאת, פסטיבל "צלילי ילדות", שהתקיים בחול המועד סוכות בתיאטרון חולון, מתאים מעצם אופיו וכותרתו לשילוב אמנויות שכזה ומציג מגוון של מופעים כאלו. ביניהם, "ספר הג'ונגל" של תיאטרון המדיטק חולון ולהקת המחול "פרסקו", שעלה בהצגת בכורה.

סיפורו של רודיארד קיפלינג כבר זכה לכל כך הרבה עיבודים בימתיים, שנדמה כי קשה להפתיע בעיבוד חדש שלו. השינוי הפעם היה שילוב המחול המקצועי. רקדני להקת "פרסקו", בניהולו של יורם כרמי, מרחיבים בשנים האחרונות את הרפרטואר שלהם לילדים ולנוער, ושיתוף הפעולה עם המדיטק כבר הניב הצגות משובחות כמו "בגדי המלך החדשים" ו"אלף לילה ולילה". הניסיון הפעם הניב תוצאה יפה, אם כי פחות מרגשת מבעבר.

"מחול הגחליליות". הומור ובלט קלאסיצילום: תמי שחם

ההפקה היתה מושקעת מאוד, בעיקר מבחינה ויזואלית, עם עיצוב במה ססגוני של עצים ופרחי ענק, כיאה לג'ונגל סוער. עם זאת, תלבושות הרקדנים, אשר עוצבו בדומה לעיצוב הבמה בידי סבטלנה ברגר הוותיקה, היו בעייתיות. דוב שלא נראה כדוב, נחש שנראה כזיקית ירוקה, שועל משונה - כל אלו הציבו אתגר מיותר לילדים הצופים.

העיבוד למחזה, בידי דניאל אפרת, בחר להציג את הסיפור מנקודת מבטה של הילדה תולה, המתארת את קורותיו של מוגלי עד לפגישתם. הילדים המכירים את הסיפור יכלו ליהנות מזווית הסתכלות זו, אם כי היא לא חידשה הרבה. ליהוק מוצלח בתפקיד תולה של השחקנית מיטל דמארי, שהיא גם רקדנית וכוריאוגרפית, איפשר את שילובה הטבעי במחזה גם בקטעי הריקוד.

כבהצגות מחול רבות, נחשפו הילדים גם כאן למגוון של סגנונות ריקוד, מלבד המחול המודרני, כמו היפ-הופ, ריקודים סלוניים, ריקודי מחזות זמר ועוד. מוסיקה מקורית של אריאל קשת, לצד עיבודים של קטעי מוסיקה קלאסית וקטעים מוסיקליים ידועים - "Anything you can do I can do better" בריקוד הדוב ומוגלי למשל - השתלבו בכך היטב. בימויה המוקפד של אלינור אגם הניב הצגה קולחת, אך לא הרבה יותר מכך.

"ספר הג'ונגל". נקודת מבט אחרת צילום: אליצור ראובני

עלילות לילית

גם תיאטרון גושן פונה יותר יותר לתחום של תיאטרון-המחול, בשיתוף להקת המחול "אריסטו קלאסי". בפסטיבל בסוכות הוא הציג את "מחול הגחליליות", שכתב וביים יאקי מחרז. המחזה, שהועלה בעבר בהפקה של להקת המחול הקיבוצית, שונה ועובד לגרסה קלילה ואיכותית.

גם כאן, כב"ספר הג'ונגל", ההשקעה בעיצוב רבה, והתפאורה אף נראית לעתים ספקטקלית במידה מופרזת - האם בלי זה, כך סבורים, אי אפשר לעניין את הילדים? עם זאת, השואו העיצובי הגדול מלווה באווירת נונסנס נעימה של הצגה שלא מתייחסת לעצמה ברצינות רבה מדי. הסיפור מגולל את עלילות הגחלילית לילית, שאינה מאירה כחברותיה ומחפשת לה סביבה שתקבל אותה כפי שהיא.

השחקן שלומי טפיארו, בתפקיד הצרצר המספר, אחראי במידה רבה להצלחת ההצגה ומספק את הנופך הקליל יותר לצד קטעי הבלט הקלאסי המרהיבים. שיתוף הפעולה שלו עם הרקדנית מאיה קופצ'יק, שניחנה גם בכישרון משחק, מניב קטעים הומוריסטיים רבים. הפסקול המוסיקלי, שעיצב אפי שושני, מלווה זאת בהצלחה בקטעים מגוונים, כמו מנגינת "משימה בלתי אפשרית" או סימפוניית מכונת הכתיבה של לירוי אנדרסן. עם זאת, פגמה בהנאה בעיית סאונד בדברי המספר, שלא נפתרה למרבה הפלא לאורך כל ההצגה.

"ספר הג'ונגל". כוריאוגרפיה: יורם כרמי, בימוי: אלינור אגם, מחזה: דניאל אפרת. תיאטרון חולון, 16.10

"מחול הגחליליות". מחזה ובימוי: יאקי מחרז, כוריאוגרפיה: לימור רוז. תיאטרון חולון, 18.10

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ