מלה בסלע

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

הנון שבשם המחזה היא אות המריבה בין ראש עירית ירושלים בדיוני ב-1967 הרוצה שעל אבן הזכרון לנופלי 1948 ייכתב "נזכור" (כי רוב תושבי העיר חילוניים; אך היו ימים יפים בירושלים) ובין אב שכול, שעקד את בנו (כך הוא אומר) על הגנת העיר העתיקה, המתעקש שעל האבן צריך להיכתב "יזכור". אריה צ'רנר הוא ראש העיר, אנושי, חם, את שמו איננו יודעים אבל מוצאו די ברור,והוא ישראלי וממלכתי ודמוקרטי, ויוסי עיני הוא האב השכול, אליעזר דוד ירדן, מוצאו נרמז והוא דתי ויהודי. הם מבצעים את תפקידיהם ברוב רגש.

יוסף בר יוסף כתב כעדותו את המחזה - המבוסס על ויכוח שהיה בירושלים - בשנות השבעים ושכח ממנו, ועתה נזכר בו. האם מפני רבנים בצבא התעקשו בטקסים ממלכתיים צבאיים לומר "יזכור אלוהים" במקום "יזכור עם ישראל? אולי. הוא כותב שהמאבק האידאי שבשורש המחזה נשאר חי ובועט. נכון. אלה שבימינו לא מדובר במריבה על מצבה בין דמוקרט ישראלי ומאמין יהודי קנאי, אלא על ארץ אבות, ובעצם לאין מאבק, כי אנשי השלטון התמסרו לאנשי האמונה. כלומר, הנ' - זאת אומרת ‘נכשל' - הוא של כולנו, שנתנו שזה יקרה לנו, ולראות את זה כתוצאה של עימות תמים בין שתי אידאות מנוגדות זה להיות עיוור וחרש לימים שאנו חיים בהם. בסדר, אבותינו טעו כנראה כשגילו שפלות רוח כלפי אנשי האמונה. אבל זה מה שהיה. זה היה הנ' שלהם. מה זה עוזר לנו עם הכשלון שלנו?

תיאטרון החאן בשנים האחרונות העלה רפרטואר מעניין וניסה לקסום בתיאטרון שבו. עם ההצגה הזאת, והסלע התפאורתי שלה, ופועלי הבמה המזוקנים בבגדי עובדי עיריה, ומבחר שירי ארץ ישראל משנות השישים הוא מעלה מחזה של שעה וכמה דקות שיכול להיות מבוא לדיון תלמידים על "ממלכתי-דתי, יהודית דמוקרטי". בקהל היו אכן הרבה תלמידים, אחת מהן השתעלה בדבקות לכל אורך ההצגה.

תיאטרון החאן מעלה את "הנון של ראש העיר ירושלים" מאת יוסף בר יוסף. בימוי ועריכה מוסיקלית: רוני ניניו. תפאורה ותלבושות: סבטלנה ברגר. תאורה: רוני כהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ