ציפי שוחט

מנהלו האמנותי החדש של אנסמבל תיאטרון הרצליה, עודד קוטלר, הציג אתמול את הרפרטואר החדש של התיאטרון בניהולו, המבוסס כולו על מחזאות מקורית ומהווה לדבריו "מראה חריפה ומאוד מחודדת ומגוונת של המציאות הישראלית". את שנת 2012 יפתח "אברום", מחזה של דוד לוין, אחיו הבכור של חנוך לוין, בבימויו של קוטלר.

המחזה המועלה לראשונה מתאר תשע דמויות באזור התחנה המרכזית הישנה, שהיתה שכונת מגוריהם של האחים לוין בילדותם. בין המשתתפים: גבי עמרני, דב גליקמן, אורנה כץ ויואב הייט.

מחזה חדש נוסף הוא של א.ב. יהושע, "הילכו שניים יחדיו", אף הוא בבימויו של קוטלר. המחזה יועלה באפריל כהפקה משותפת עם הקאמרי. במחזה הרעיוני-פוליטי, העוסק בקונפליקט בין מחנות הימין והשמאל, מפגיש יהושע בלונדון את דוד בן גוריון (רמי ברוך) וזאב ז'בוטינסקי (גיל פרנק).

עוד ברפרטואר, העלאה מחודשת של מחזהו של מוטי לרנר, "חבלי משיח", שהוצג לפני 25 שנה בקאמרי בבימויו של אילן רונן. את המחזה, העוסק במלחמה בין המתנחלים למתנגדיהם ויועלה במאי הקרוב, יביים סיני פתר.

עודד קוטלרצילום: בכר דודו

בתוכנית שגיבש קוטלר לסוף העונה הבאה וזו שאחריה: החזרתה של נולה צ'לטון לבמה עם ההצגה "פימה", עיבוד לספרו של עמוס עוז, "המצב השלישי"; וכן גילויו של יוצר חדש, מחזאי הפרינג' עודד ליפשיץ, שכתב את "קיגלר". ליפשיץ גם יביים את המחזה, שיועלה בבכורה בסוף ספטמבר או תחילת אוקטובר בשנה הבאה.

מנכ"ל התיאטרון, דני אלטר, הציג אתמול את נתוני התיאטרון הכלכליים: גירעון בסך 1.2 מיליון שקלים, לאחר שהעירייה העבירה מיליון שקלים לכיסוי הגירעון הנצבר. התקציב ל-2012 הוא חמישה מיליון שקלים וחצי, כולל 3.2 מיליון שקלים מעיריית הרצליה, וכמיליון שקלים ממשרד התרבות.

כיום יש לתיאטרון 200 מנויים בלבד, אך קוטלר הכריז על יעד שאפתני - הגדלת מספר המנויים ל-2,000. הוא התייחס לקהל המועט של התיאטרון, ואמר כי לא תכנן רפרטואר המוני ומסחרי, אלא "קשת רחבה של יצירות מופת שיש להן קהל".

קוטלר מונה למנהל האמנותי של התיאטרון בספטמבר לאחר שקודמתו בתפקיד, אופירה הניג, הודחה בקיץ האחרון. הניג עזבה את עבודתה לאחר פגישה עם ההנהלה הציבורית של אנסמבל הרצליה, שבה התבקשה לשנות את הקו הרפרטוארי של התיאטרון בשל חוסר ההצלחה של התיאטרון להביא קהל לאולם. הניג סירבה לכך בנימוק של התערבות אמנותית, ובהמשך סוכם בין הצדדים על סיום עבודתה. ההחלטה להחליפה עוררה זעם בקרב אנשי תיאטרון ואקדמיה.

בעיריית הרצליה הכחישו אז שיש קשר בין דעותיה הפוליטיות של הניג לבין ההדחה ומסרו כי "ההנהלה נאלצה לבחור בין תמיכה בתיאטרון ניסיוני, אמיץ ככל שיהיה, לבין החזקתו בכספי ציבור. תיאטרון הינו אמנות שאינה יכולה להתקיים ללא קהל, ולצערנו התברר כי האנסמבל במתכונתו הנוכחית הוא תיאטרון ניסיוני ואמיץ, אך כזה שאינו מצליח להביא קהל".

א.ב. יהושעצילום: קמינסקי ירון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ