נחשפה תוכנית ההבראה של תיאטרון הבימה

ההסכם, שאישרו משרדי האוצר והתרבות ונחשף לראשונה, כולל מחיקת חובות בסך 18.5 מיליון שקל ותשלומים של 12.8 מיליון שקל

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

תוכנית ההבראה בין תיאטרון הבימה למשרד האוצר ומשרד התרבות שפרטיה הגיעו לידי "הארץ" חושפת את היקף התמיכה שיקבל התיאטרון הלאומי כדי לאפשר את המשך פעילותו, לקראת חזרתו בימים הקרובים לבניין המחודש. הצעד המשמעותי ביותר בהסכם הוא מחיקת חלקו הגדול של חוב הבימה למדינה בהיקף של 18.5 מיליון שקל. החוב נוצר בשל הלוואת הממשלה שניתנה להבימה ב-95' לצורך הבראת התיאטרון שעמד אז בפני סגירה. ההסכם שנחתם בערב סוכות קובע בין השאר כי שכר השחקנים הפרילנסרים "הכוכבים" לא יעלה על 4,100 שקל לערב הצגה (כולל מע"מ) - מדובר בהפחתה של כעשרה אחוזים לפחות.

כזכור, התיאטרונים הרפרטואריים האחרים שצברו גם כן חובות (אמנם בהיקפים קטנים יותר) דורשים פתרון למצוקות שלהם וטוענים לאי שוויון ולהעדפה של הבימה עליהם. לפני כמה חודשים, כשהחלו המגעים להסדר החובות, חברו התיאטרונים יחד ואיימו בתביעת בג"ץ, שלפיה יש להסדיר גם את חובותיהם במקביל להסדר החובות של הבימה וזאת בשל עקרון השוויוניות. אפשר להניח כי פרטי ההסכם בין הבימה למדינה לא נחשפו עד כה מחשש לתגובות התיאטרונים האחרים.

החוב הנצבר של הבימה מסתכם כיום (בטרם מחיקה והסדרים אחרים) ב-42 מיליון שקלים, מתוכם 24 מיליון שקלים בגין הלוואה שניתנה בזמנו להבימה מהמדינה. הגירעון הנצבר הענק הזה (הכולל גם חובות בהיקף של 18 מיליון שקלים בנוסף להלוואה) הוא טבעת חנק לפעילות התיאטרון. בשנת 2010 הוגבל חשבון הבנק של התיאטרון, הגבלה שהוסרה רק לאחר שמנהלי התיאטרון העמידו ערבות אישית.

תוכנית ההבראה הנוכחית מורכבת משני חלקים. האחד - הסכם ההבראה שמתבצע מול משרד התרבות, והשני - הסדר החוב עם המדינה (בגין ההלוואה) שיתבצע מול החשב הכללי באוצר והוא חלק ממכלול הסדרי החוב של התיאטרון עם הנושים האחרים ומותנה בביצועם.

יצוין כי לאחר שיימחקו 18.5 מיליון השקלים יעמוד החוב למדינה על 5.5 מיליון שקלים שיוקפאו לחמש שנים. מחיקת חלקו הגדול של החוב מותנית בהסדרת החובות לספקים ולנושים תוך 90 יום.

מלבד החוב בגין ההלוואה מסתכם חוב הבימה בעוד 18 מיליון שקלים, מתוכם 13 מיליון שקלים לנושים וספקים (אמנים ויוצרים). סכום זה יוסדר באמצעות הסכם ההבראה שיתבצע מול משרד התרבות. המשרד יעביר בנפרד מהתמיכה השוטפת להבימה סכום נוסף בהיקף של 6.5 מיליון שקלים כנגד הלוואה שהתיאטרון ייקח באותו סכום. כספים אלה מיועדים לפתור את החובות לספקים ולנושים, בתקווה שישתתפו בהסדר ויוותרו על חלק מהכספים המגיעים להם. ובנוסף לכספים הנ"ל מעביר משרד התרבות 6.3 מיליון שקלים עבור הצטיידות התיאטרון בגין כניסתו לביתו המחודש לאחר שיפוץ שנמשך ארבע שנים וחצי.

במקביל נדרש התיאטרון לתהליכי התייעלות כמו הוצאתם של 14 עובדים לפרישה מוקדמת בהסכמה והחלפתם בשבעה עובדים חדשים ששכרם נמוך יותר. על התיאטרון יהיה להגדיל את הכנסותיו, ואגודת הידידים תצטרך לשנס מותניים כדי לגייס תרומות וחסויות. יצוין כי כל תוכנית ההבראה תלווה בחשב מלווה מטעם משרד התרבות. סעיף זה, שהיה תנאי סף של הסכם ההבראה, הביא להתנגדות גדולה מצד נציגי הבימה, שלבסוף נכנעו. החשב המלווה ידווח לוועדת מעקב שחבריה הם אורלי פרומן, מנכ"לית משרד התרבות, יאיר טל, סגן החשב הכללי באוצר, וראובן כוגן, ראש אגף התקציבים.

תוכנית ההבראה הקודמת ב-95' נועדה להציל את התיאטרון הלאומי והיקף ההלוואה שניתנה לו היה בהיקף הגירעון שצבר אז - 28 מיליון שקלים. אבל התיאטרון לא הבריא: הוא החזיר 16 מיליון שקלים מההלוואה, ובנוסף במהלך השנים נמחקו 10 מיליון שקלים בהתאם להסכם, אך החוב הנותר הגיע ל-24 מיליון שקלים כיום. יש לקוות כי תוכנית ההבראה הנוכחית לא תלך בדרכי קודמתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ