מומחים: בניית היכל התרבות ברחובות מזיקה ל"בית העם"

מומחים לשימור ותושבים טוענים בערר לוועדה המחוזית: לבניין נגרמו נזקים חמורים, לא נשמר דבר לצורך השחזור העתידי של המבנה

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

עבודות בנייה שמבוצעות בימים אלה מסביב ל"בית העם" במרכז רחובות גורמות לבניין נזק כבד ומסכנות את ערכיו האדריכליים, כך טוענים מומחי שימור וחברי הפורום הציבורי "רחובות שלנו". העבודות כוללות את הריסתו של הבניין הצמוד לבית העם ששימש הקולנוע הראשון של המושבה. במקומו עתיד לקום היכל תרבות עירוני חדש שבו כ-750 מקומות בתכנונה של האדריכלית נירה רייכמן. בית העם עצמו ישומר וישמש מבואת הכניסה של ההיכל.

בערר שהוגש לפני חודשים ספורים לוועדת הערר המחוזית של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, נגד היתר הבנייה והפעולות שמתבצעות בשטח החל מיוני, כתבו חברי הפורום כי "בית העם נראה כאתר שסופת טורנדו פגעה בו... פנימיותו של האולם פורקה, נעקרה ונהרסה; הרעפים בגג הוסרו ונעלמו, כל הרצפות פורקו והושלכו, עבודות הנגרות והעץ הוסרו, ולא נשאר או נשמר דבר מכל אלה לצורך שחזור עתידי של בית העם".

לערר צורפה חוות דעת של אדריכלי השימור גדי עירון וברק טפר, שקבעו כי הטיפול בבית העם היה לא מקצועי וכי לבניין נגרמו נזקים ברוטליים ש"כלל לא ברור אם ניתן יהיה לתקן ולהחזיר עטרה ליושנה". חברי ועדת הערר סיירו באתר בשבוע שעבר, אבל טרם קיבלו החלטה בנושא.

עבודות הבנייה ליד "בית העם", שלשום צילום: ניר קידר

אישור התוכניות של היכל התרבות לווה בהתנגדות. התושבים מחו בין השאר על בעיות חניה שעלולות להתעורר בעקבות בנייתו. כמו כן, במסגרת החפירות שהתבצעו במקום נעקרו יותר מ-40 עצים בני כמאה שנים ללא אישור מפקיד היערות הראשי, כפי שנדרש בחוק.

"בית העם" של רחובות נחנך ב-1913 ונחשב לאחד מבתי העם המפוארים ביותר במושבות הארץ הישראליות. הוא שימש לפעילות הציבורית של בני המושבה, להרצאות, דיונים, טקסים, מופעים ויותר מאוחר אף להקרנת סרטי ראינוע. הוא עוצב בסגנון אקלקטי, טיפוסי לתקופה, שמשלב מסורות בנייה ערביות מקומיות לצד מסורות אירופיות. זהות המתכנן שלו אינה ידועה, אולם הוא מזכיר את בית העם הטמפלרי במושבה הגרמנית בירושלים ואת מבני היקב בראשון לציון. בתחילת שנות ה-30, הוקם בצמוד לבית העם אולם אירועים מודרני ששימש להקרנת סרטי קולנוע, הצגות וקונצרטים.

מעיריית רחובות נמסר בתגובה כי ארבעה מיליוני שקלים מושקעים בשימורו של בית העם, כולל עבודות נלוות של פיתוח שטח ומערכות תפעוליות: "העבודות מבוצעות תחת פיקוח קפדני של האדריכלית נירה רייכמן, ויועצת השימור של עיריית רחובות, ובשיתוף המועצה לשימור אתרים, הכל בהתאם לתיק תיעוד ועד לרמת גימור של שחזור האריחים, הצבע המקורי ועוד. על אף שהיקף העבודות עצום, הפירוק והבנייה מחדש מבוצעת במדויק על פי תיק התיעוד".

בנוגע לכריתת העצים נמסר בתגובה כי "הרישיון התקבל... בעבר יצא רשיון כריתה אלא שהסתבר כי לא ניתן הזמן הנדרש לערעור בטרם תחילת העבודות... אנו מצרים על הטעות שנפלה בהליך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ