מה שראו מכאן, מה ששתקו משם

"למה לא באת לפני המלחמה", על התבגרות לצד אם ניצולת שואה, היא חוויה מיוחדת בזכות המשחק של שירי גולן, שממזגת הומור מצמית עם עומק רגשי

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

מוקד העניין של הצגה זו הוא חוויה אישית, ישראלית-יהודית, שבצורה זו או אחרת משותפת לישראלים רבים, חווית יסוד של החברה בישראל, שככל שמדברים בה כנראה לעולם לא יהיה אפשר לצלול די לעמקה. ליזי דורון חוותה וכתבה ספר על ילידת הארץ שמתבגרת בראשית שנות הששים, לצד אמא שבאה מ"שם" - מאירופה בה נספו מיליוני יהודים על משפחותיהם. האמא מצד אחד מתעטפת בשתיקה על מה שהיה "שם", ומצד שני מציפה את הבת בעולם מוטרף של חוויות ויחסים - עם סיוטיה ועם עמיתותיה שניצלו, וכל זה בישראל הנמרצת וקהת החושים לקראת ובמהלך מלחמת ששת הימים.

דורון ציירה להפליא את דמות האם, על אישיותה המיוחדת עם ההומור הכואב שלה, ואת יחסיה עם בתה. עינת בורובסקי היטיבה להעביר את החומר האנושי לבמה בסדרת אירועים דרמטיים הממחישים את המורכבות האישית והחברתית של כל הדמויות, עד הצדדית ביותר.

ביסודו של דבר זו דרמה ריאליסטית על מציאות מסויימת, ודווקא זו נקודת חולשה יחסית של ההפקה, שלקראת הסוף מתפוררת ברישול מסוים. יחד עם זאת, זה לא מערער את הרושם החוויתי החזק, ומה שלקוי כאן זוכה לפיצוי מרתק, למשל, בעבודה המוזיקלית-קולית של ארבע זמרות-שחקניות שהן גם דמויות משנה חשובות: אביטל פסטרנק, מיכל ברנד, סיגלית פוקס ומיכל ויינברג.

יובל כרמי יוצר שורה מלבבת של דמויות גברים ואביהוד תדהר כובש בחן התמים שלו. יעל איתן מלבבת במהלך ההתבגרות הכואבת והיפה שלה לאורך המחזה, אך ההצגה כולה היא מפגן משחק מעולה של שירי גולן בתפקיד האם. זו שחקנית שלפני חמש עשרה שנים ויותר הייתה בקאמרי, תחילה בתפקידים בולטים כמו "אוליאנה" ו"עולמה של איימי", ואחר כך עברו עליה שם הרבה שנים מבוזבזות עד שזכתה כאן, בתיאטרון באר שבע, לזהר שוב: עבודה מדוקדקת על מבטא נכון ועבודת גוף מרשימה, היכולת הנדירה למזג הומור מצמית עם עומק רגשי, הופכים את ההצגה הזו לחוויה מיוחדת במינה.

תיאטרון באר שבע מעלה "למה לא באת לפני המלחמה". מחזה מאת עינת בורובסקי, על פי ספרה של ליזי דורון. בימוי: חגית רכבי-ניקוליבסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ