"ביקור התזמורת" בדרך לאוף ברודווי

סרטו של ערן קולירין מעובד בימים אלו למחזה. התפקיד הראשי הוצע למוחמד בכרי ולששון גבאי, שגילם את הדמות הראשית בסרט

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"ביקור התזמורת", הסרט המצליח ועטור הפרסים שכתב וביים ערן קולירין לפני ארבע שנים, עתיד לזכות בקרוב לעיבוד בימתי בארצות הברית ולהפוך להצגה באוף ברודוויי, ניו יורק. בימים אלה שוקדים המפיק אורין וולף והבמאי מקסוול ויליאמס על גיוס המימון לפרויקט, והוא מיועד לעלות על הבמות בניו יורק כבר בשנה הקרובה ולהכיל הרבה קטעים מוזיקליים. שני מועמדים מובילים לגלם את התפקיד הראשי בהצגה הם מוחמד בכרי וששון גבאי, שכבר הופיע בתפקיד הראשי בסרטו של קולירין (הופעה שזיכתה אותו בפרס האקדמיה האירופית לשחקן המצטיין).

מפיק ההצגות האמריקאי, אורין וולף פנה לגבאי לפני כמה חודשים, שלח אליו את המחזה והציע לו לגלם גם במחזה את דמותו של תאופיק, מנצח התזמורת המצרית שהוא התפקיד הראשי. במקביל, פנה וולף באותה הצעה גם למוחמד בכרי. גבאי אמר אתמול כי עדיין לא התפנה לקריאת המחזה, ואילו בכרי סיפר כי בעוד יומיים הוא אמור לעלות על מטוס לניו יורק, כדי להצטרף שם לצוות שחקנים שיכלול את בנו אדם, במטרה לערוך קריאות של המחזה, גם לפני קהל.

"הכוונה היא להתחיל חזרות בעוד כמה חודשים, כך שההצגה תעלה כבר בשנה הקרובה", אומר בכרי. "אני מועמד לתפקיד הראשי, זה שששון גבאי עשה בצורה כה מרהיבה בקולנוע. אני אמור לגלם את אותה הדמות, אבל כמובן שתיאטרון זה לא קולנוע ואני אגלם אותה אחרת". בנו אדם, בן 23, תלמיד בבית הספר למשחק של לי סטרסברג בניו יורק, מועמד לגלם בהצגה את התפקיד שמילא על המסך בן אחר של בכרי, סלאח בכרי.

עלילת הסרט "ביקור התזמורת" עקבה אחר תזמורת משטרה מצרית שמגיעה להופיע בישראל, בפתח תקווה, אך עקב טעות מגיעה לעיירה מדברית נידחת בעלת שם דומה. בזמן השהות בעיירה מתחילים להירקם קשרים בין חברי התזמורת לתושבי המקום הישראלים. בין היתר, מנצח התזמורת והמנהל שלה, תאופיק (גבאי), ואחד הנגנים (סלאח בכרי) מתיידדים עם דינה (רונית אלקבץ), שמתנדבת לארח אותם בביתה.

המפיק האמריקאי וולף יצר עם קולירין קשר לאחר ש"ביקור התזמורת" הוקרן בארצות הברית בהצלחה רבה, והציע לו לעבד את הסרט לתיאטרון. "אז היה נראה לי שזה לא באמת משהו שהולך לקרות, שאלה דיבורים בעלמא", אומר קולירין. "בהתחלה גם לא כל כך התלהבתי מהרעיון. הרגשתי אז שכבר סיימתי את המסע עם הסרט הזה, שזה מאחורי, ולא ממש התחשק לי לעשות את זה, אבל הוא התעקש, עד שלבסוף הסכמתי".

ואולם, קולירין סירב לכתוב בעצמו את העיבוד למחזה, והותיר את המלאכה לוולף ולוויליאמס שהצטרף אליו. לאחר שסיימו השניים את כתיבת אחת הטיוטות הראשונות, הם העבירו אותה לידיו של קולירין כדי שיקרא ויתרשם. לדבריו, היוצרים האמריקאים מתייעצים איתו בעניינים שונים, ואמורים להעביר אליו בהמשך את גרסת המחזה הסופית, כדי לשמוע הערותיו. "הם מאוד רוצים שאני אהיה מעורב. אין לי הרבה זמן אמנם, אבל זה יכול להיות נחמד מבחינתי, להכיר קצת תיאטרון, לראות איך זה עובד, ללמוד משהו חדש", הוא אומר.

"ביקור התזמורת" היה סרטו הראשון של קולירין באורך מלא לקולנוע. בפסטיבל ונציה האחרון הוא הציג בבכורה עולמית את סרטו החדש, "ההתחלפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ