הבימה פרש מטקס פרסי התיאטרון

מנהלי התיאטרונים תהו אתמול למה הודיע הבימה על הפרישה רק עכשיו; בטקס בשנה שעברה לא זכה התיאטרון הלאומי באף פרס

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

תיאטרון הבימה הודיע אתמול באופן לא צפוי כי החליט לפרוש מטקס פרסי התיאטרון, הפרס החשוב ביותר של התיאטרון הישראלי. במכתב ששלחו מנכ"לית התיאטרון הלאומי אודליה פרידמן והמנהל האמנותי אילן רונן למנכ"ל עמותת הפרס איתמר גורביץ', נכתב כי הנהלת הבימה החליטה לא להשתתף "כמסקנה מישיבת הפקת הלקחים האחרונה שקיימה הנהלת עמותת הפרס, שבה התברר כי פרס התיאטרון עדיין מחפש את דרכו". ההחלטה הפתיעה חלק ממנהלי התיאטרונים האחרים שמשתתפים בטקס, בייחוד כשחברי האקדמיה כבר צופים בהצגות המועמדות. גורמים בעולם התיאטרון מעריכים כי פרישתה של הבימה באה כיוון שבשנים קודמות לא זכתה בפרסים משמעותיים. יצוין כי בשנה שעברה לא זכה התיאטרון הלאומי באף פרס, בעוד בית לסין זכו בארבעה פרסים חשובים והקאמרי בשלושה.

בתגובה שכתבו אתמול מנהלי הקאמרי, בית ליסין ותיאטרון באר שבע, נאמר כי "אנו תמהים מדוע בחרו מנהלי הבימה להודיע רק עכשיו על פרישתם מהפרס, כאשר חברי האקדמיה כבר צופים בהצגות כל התיאטרונים מזה כמה חודשים". מנהלי התיאטרונים ביקשו להדגיש כי התקנון החדש של הטקס, שקיים זה שנתיים, נעשה על פי בקשת מנהלי תיאטרון הבימה "ונתפר על פי מידותיהם". לדבריהם, "אין זו הפעם הראשונה שתיאטרון הבימה פורש מהפרס מסיבות שאינן מובנות".

מתרכזים בשיקום. אודליה פרידמן

בסיום מכתבם קוראים המנהלים להבימה לחזור בה מהחלטתה: "אנו מקווים כי ההנהלה הציבורית של תיאטרון הבימה וההנהלה הפעילה ישנו את ההחלטה, לטובת השחקנים והיוצרים של הבימה ולטובת התיאטרון הישראלי".

בהנהלת הבימה הסבירו אתמול את המהלך ואמרו כי "אמנם כבר בשנים הקודמות הבענו אי שביעות רצון מתקנון הפרס ומדרך התנהלות ועדת הפרס, אבל לרגע לא שקלנו לפרוש מהתחרות. אלא שבשנה האחרונה, רצופת קשיים, בימים שבהם לא ידענו אם הבימה תשרוד בתקופה הזאת, ציפינו לתמיכה ואהדה מעמיתינו בשאר התיאטרונים, ולצערנו לא רק שלא זכינו בהן אלא גילינו שמנהלי התיאטרונים האחרים מתנגדים בתוקף לתוכנית ההבראה שהתווה לנו משרד החינוך ואף מאיימים לפנות לבג"צ". לדבריהם, "כשהבנו שאיש מהמנהלים לא רואה בנו שותפים לדרך כפי שאנו רואים בהם, הבנו שאיננו רוצים להיות חלק ממשפחה שרואה בנו בנים חורגים במקרה הטוב".

לפיכך, מספרת מנכ"לית התיאטרון אודליה פרידמן, "ההחלטה התקבלה בצער רב, ולאור תמיכת שחקני ויוצרי התיאטרון החלטנו להתרכז כרגע בשיקום התיאטרון ובשגשוגו ולפרוש השנה מהתחרות. אנחנו כמובן מאחלים לשאר התיאטרונים הצלחה".

מנכל"ית תיאטרון בית לסין, ציפי פינס ומנכ"ל תיאטרון הקאמרי, נעם סמל, שאיימו בעבר כי יגישו בג"ץ נגד תוכנית ההבראה של הבימהצילום: ניר קידר

מנכ"ל עמותת הפרס, איתמר גורביץ', סיפר אתמול כי קיבל את בחירתה של הבימה שלא להשתתף והוסיף: "ועדת הפרס נפגשה לאחר הטקס הקודם עם כל מנהלי התיאטרונים והמנהלים האמנותיים, שמעה את טענותיהם ועשתה התאמה". לדבריו, "מנהלי הבימה היו שותפים להחלטות על שינוי תקנון הפרס. לי אישית חבל שהבימה לא תשתתף, היא חלק מהפרויקט הזה ושותפה לו".

מאז היווסדו ב-95' עבר הפרס גלגולים רבים וכלליו שונו. ב-2009 הוחלט להקים ועדה של עשרה חברים הבוחרים בהצגות ובתיאטרונים המועמדים. ועדה זו בוחרת בשלב הראשון את המועמדים בכל קטגוריה, ולאחר בחירת המועמדים מצטרפים לחברי הוועדה עוד שמונה נציגים מאיגודי יוצרים ושחקנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ