ותיקי הלח"י נגד הבימה: עושה לנו עוול היסטורי

לוחמי הארגון דורשים מהתיאטרון לערוך שינויים בהצגה "מסילה לדמשק", שבה רוצחים חברי הלח"י יהודייה שניהלה רומן עם בריטי

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

ותיקי הלח"י פנו לתיאטרון הבימה ולמחזאי ההצגה "מסילה לדמשק", הלל מיטלפונקט, בדרישה לערוך שינויים בהצגה בטענה כי אינה נאמנה לאמת ומציגה אותם כרוצחים. לדבריהם, מההצגה עולה כי חברי המחתרת רדפו נשים יהודיות שניהלו קשרים רומנטיים עם קצינים בריטים בתקופת המנדט. הדבר מגיע לשיאו בסצנת הסיום של ההצגה, שבה מוצאת להורג על ידי הלח"י אשה יהודייה בשם ניני שניהלה רומן עם קצין בריטי וילדה לו בת. בגזר דינה מתואר הקשר שלה עם הקצין כבגידה במולדת ובעם העברי. "תיאור האירועים - מטרתם להשפיל ולפגוע בתדמיתם של לוחמי חירות ישראל ובתנועתם ההיסטורית, כדי לעשותה מטרה לשנאה ולהציגם כרוצחים בדם קר של חפים מפשע", כתבו ותיקי הלח"י להבימה. החתומים על המכתב טוענים כי לאורך כל המחזה שזורות דמויות לוחמי הלח"י כרודפות ואלימות שלא לצורך. עוד נכתב כי על סדר יומה של הלח"י מעולם לא עמדה בעיה של קשרי נשים יהודיות עם חיילים בריטים, שהיו נפוצים באותה תקופה.

לדברי החתומים על המכתב, שנשלח לפני כחודשיים, עד היום לא נתקבלה תגובת הבימה והמחזאי, אף על פי שהבהירו כי ברצונם לתקן את "העובדות ההיסטוריות המסולפות המוצגות במחזה" בדרכי נועם. אולם, הם מזהירים כעת, אם לא ייענו ישקלו לפנות לגורמים נוספים.

מיכאל הנדלזלץ על "מסילה לדמשק"

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

מתוך ההצגה. יוזם הפנייה: "להפיץ כאלו שקרים ועוד בתיאטרון לאומי?"צילום: ז'ראר אלון

  "אנחנו אף פעם לא ביצענו דבר כזה", אמר אמש טוביה חן ציון, בן 92, מבין הוותיקים החתומים על המכתב. לדבריו, "הפנייה לא באה רק מאתנו. מאז שהההצגה רצה בשנה האחרונה פנו אלינו עשרות אנשים, בין ששייכים למחתרת ובין שלאו, והעירו לנו על התוכן המזעזע של ההצגה". חן ציון מוסיף: "עבורי זה פשוט מעלה את הימים האלו שבהם הרגשנו שנאה, והמחזה בא ללבות את השנאה כלפינו מחדש, כפי שרדפו אותנו ההגנה והבריטים".

  ותיקי הלח"י מספרים כי ההיסטוריונית דניאלה רייך, שעל מחקרה התבסס מיטלפונקט, אישרה להם כי במחקר שערכה לא נמצאה ראיה להתנהגות כזו מצד אנשי הלח"י. יוזם הפנייה לתיאטרון, נחמיה בן תור, סיפר אתמול כי "זה מעורר בי זעם גדול, ממש חוצפה. כאילו מאשימים אותי אישית שאני רוצח בדם קר". הוא מסביר כי "להפיץ כאלו שקרים ועוד בתיאטרון לאומי, זה לא מתקבל על הדעת. נשארו רק עשרות מאתנו וזה מה שנשאר לנו - כוח המחאה".

  בן תור גם הפנה אצבע מאשימה כלפי עמדתו הפוליטית של המחזאי: "מיטלפונקט אולי בעל דעות פוליטיות אחרות מאתנו אבל צריכה להיות לו קודם כל הגינות". בן תור הוסיף כי הוא מצפה להצלחתם בפנייה לאור התקדים שנעשה בבית המשפט בתביעה נגד סרטו של מוחמד בכרי "ג'נין, ג'נין", שבה קבע בית המשפט העליון את הסתייגותו מהעובדות שקובע הסרט. במכתב הם מפרטים: "בדומה לנאמר בפסק הדין בסרט ‘ג'נין, ג'נין', גם ב'מסילה לדמשק' מדובר במחזה גדוש שקרים, לא כתוצאה של טעות או רשלנות אלא מתוך כוונה מפורשת לעוות את המציאות על מנת להכפיש את לוחמי חירות ישראל כאחרון פושעי המלחמה וכאחרון הרוצחים".

  מהבימה מסרו כי מדובר באי הבנה של המחזה וכי תגובתם המשותפת של המחזאי והתיאטרון נשלחה לפונים זמן קצר לאחר פנייתם ועל כן תמוה בעיניהם כי לא קיבלו את תשובתם. בתגובה לפנייה כתב מיטלפונקט: "טענתך אינה נכונה. הדמות הבדויה ניני נשפטת ומוצאת להורג על ידי אנשי לח"י בדויים בשל אשמה שהסגירה, כביכול דרך הקצין, לבולשת הבריטית חבר לח"י בשם יעקב בידרמן ולא בשל קשריה הרומנטיים עם הקצין האנגלי". לטענתו,"הוצאתה להורג של הדמות הבדויה ניני מזכירה אולי פרשות דומות שהתרחשו במציאות: משפטי השדה והוצאתן להורג של ורה דוכס וחיה זיידנברג, אך שוב - מדובר בעלילה ובדמויות בדיוניות. זכותכם כמובן לסלוד מהמחזה שכתבתי, מן הראוי היה שתקראו אותו לפחות בקפידה", לשון המכתב.

  Read this article in English: Veterans of pre-state Zionist militia up in arms over 'misleading' Habima play

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ